Nie marnuj - w święta i po świętach. Pozbądź się też presji

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 10:00
Czy święta da się obchodzić bez nadmiaru? Czy można zrezygnowąć z prezentów, 12 potraw, a nawet z choinki? 
Audio
  • Jak ograniczyć marnowanie jedzenia, pieniędzy i czasu - w święta i po świętach (Święta zero waste/Czwórka)
Wg. staropolskiego przepisu ciasto na pierniki powinno dojrzewać w chłodzie przez 2-3 tygodnie (zdj. ilustracyjne)
Wg. staropolskiego przepisu ciasto na pierniki powinno dojrzewać w chłodzie przez 2-3 tygodnie (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/dom. publiczna/Nelli Syrotynska

- Coraz więcej osób szuka, chyba usprawiedliwienia dla swojego zmęczenia taką świąteczną nagonką - mówi Katarzyna Kędzierska, blogerka, prawnik, rzecznik patentowy, minimalistka. - Część osób męczy presja ze strony rodziny, czyli "że ma być tak, jak zawsze było", innych marzenia nie do spełnienia, by święta spędzić po swojemu.

Czwórkowy gość podkreśla, że w polskiej tradycji w święta nie jest wpisany minimalizm, ale jeśli ktoś chce, to może tak je obchodzić.  - Święta każdy z nas powinien spędzać tak, jak chce, niekoniecznie minimalistycznie, tylko tak jak czuje - mówi autorka książki "Chcieć mniej". - Jeśli potrzeba kultywowania tradycji daje nam szczęście, to jest to ok. Gorzej, jeśli obchodzenie świąt zmienia się w presję. 

Katarzyna Kędzierska dla Czwórkowych słuchaczy przygotowała kilka wskazówek, które pozwolą na spędzanie świąt bez presji. Dodatkowo niosą one ze sobą przesłanie zgodne z ideologią "zero waste". 

W audycji Sylwia Majcher, autorką książki "Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku" zdradza kilka sprawdzonych rozwiązań na wykorzystanie jedzenia ze świątecznego stołu. Można je oczywiście zamrozić, przerobić, ale i podzielić się z tymi, którzy może bardziej go potrzebują. Jak działa akcja "Podzielmy się"? Czym są jadłodzielnie? I jak wyrzucać mniej jedzenia. O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: "Święta zero waste"

Prowadząca: Katarzyna Dydo

Gość: Sylwia Majcher (autorka książki "Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku"), Katarzyna Kędzierska (autorka bloga Simplicite i książki "Chcieć mniej")

Data emisji: 26.12.2018

Godzina emisji: 20.04

pj

Czytaj także

Gdy przyroda rządziła światem i stołem

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 14:14
- "Chłopi" Reymonta świetnie pokazują, jak wygląda cykl życia. Dawniej człowiek żył zgodnie z rytmem przyrody - mówi Magdalena Tomaszewska-Bolałek, badaczka kultury żywieniowej. Na Czwórkowej antenie przypomina dawne świąteczne zwyczaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak powstały najsłynniejsze świąteczne utwory?

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2018 14:00
"All I Want For Christmas Is You", "Let It Snow", "Last Christmas"... Słyszeliście te utwory tysiące razy, ale czy wiecie, w jakich okolicznościach powstały i dlaczego stały się tak popularne?
rozwiń zwiń