Fast food może skrócić życie! Jak temu zapobiec?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 10:15
Naukowcy z University of Michigan po zbadaniu różnych grup produktów wykazali, że kawałek pizzy skraca życie o 8 minut, podwójny cheeseburger prawie o 10 minut, a hot dog nawet o 36. Nie wszystko jednak działa na nas tak niekorzystnie - są produkty, które mogą je przedłużyć.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Lightspring

Amerykańscy badacze przeanalizowali prawie 6 tys. produktów, żeby sprawdzić w jakim stopniu jedzenie które spożywamy ma wpływ na długość naszego życia. Na podstawie analiz naukowcy podzielili żywność na trzy grupy: zieloną, żółtą i czerwoną. W tej ostatniej z produktami mającymi fatalny wpływ na zdrowie znalazł się m.in. hot dog, który zdaniem naukowców skraca życie aż o 36 minut. W zestawieniu wypadł gorzej niż bekon, smażone skrzydełko kurczaka czy kawałek pizzy.


Posłuchaj
04:08 Czwórka/Pierwsze Słyszę - hot dog skraca życie 02.09.2021.mp3 Sprawdzamy, jakie produkty mogą skrócić lub przedłużyć życie (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

- Hot dog wypadł tak źle, bo mamy tutaj połączenie przetworzonego białego pieczywa, do tego wysoko przetworzone i bogate w kwasy tłuszczowe mięso, czyli parówkę - mówi dietetyk Monika Stromkie-Złomaniec - Najczęściej parówki kupione na mieście lub stacji benzynowej są bardzo niskiej jakości. Do tego hot doga dochodzą także słodkie sosy, które w tych punktach sprzedaży też są najczęściej niskiej jakości i mają dużą zawartość cukru czy syropu glukozowo-fruktozowego. Równolegle przy takim hot dogu najczęściej brakuje warzyw. To sprawia, że jest to mieszanka wybuchowa, która bardzo niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie.


warzywa 1200.jpg
Żywność ekologiczna. Jak rozpoznać oryginalne produkty?

Czytaj także:

Obok produktów, które szkodzą, naukowcy również stworzyli listę produktów, które wydłużają życie. Przykładowo garść nerkowca może wydłużyć je o 26 minut, kawałek pieczonego łososia - o 16, miseczka ryżu z fasolką - o 13, nawet kawałek szarlotki może przedłużyć życie o 1,3 minuty, - Ta wiedza nie jest wiedzą tajemną. Orzechy, ryby czy chociażby nasiona roślin strączkowych będą sprzyjały długowieczności - tłumaczy specjalistka. - Mamy wybór, jaka grupa produktów będzie przeważała w naszym codziennym menu. Dobrze, że naukowcy wnioski ze swoich obserwacji przedstawili w sposób tak obrazowy. Może pasjonatom fast foodów zapali się czerwona lampka, bo to, co jemy ma wpływ na to, jak się czujemy i jak długo możemy żyć.

Jak wykazują badacze, zastąpienie zaledwie 10 proc. kalorii pochodzących z wołowiny i czerwonego mięsa kaloriami pochodzącymi z warzyw i owoców może zwiększyć przewidywaną długość naszego życia nawet o 48 minut. Szczegółowe wyniki badań naukowców z Michigan opublikował prestiżowy magazyn "Nature Food".

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 02.09.2021

Godzina emisji: 7.15

aw


Czytaj także

Ekologiczne opakowania z... nici pajęczej

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 07:20
Roślinne reklamówki, słomki do napojów czy zabawki które nie zaśmiecają środowiska. To możliwe, dzięki biopolimerom. Naukowcy z Cambridge zainspirowani pajęczą przędzą i jej niezwykłą wytrzymałością stworzyli polimer, który może zastąpić plastik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Każdy motyl był kiedyś gąsienicą", więc je chrońmy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 10:23
W internecie pojawia się wiele postów, w których internauci pytają i przekazują sobie rady, jak walczyć z gąsienicami, które pojawiają się w ich ogrodach. - Chcemy wszystkich uspokoić, to nie są żadne szkodniki - mówi w Czwórce Magdalena Stępińska z Lasów Państwowych. - Wręcz przeciwnie, dla przyrody gąsienice są absolutnie niezbędne.
rozwiń zwiń