"Każdy motyl był kiedyś gąsienicą", więc je chrońmy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 10:23
W internecie pojawia się wiele postów, w których internauci pytają i przekazują sobie rady, jak walczyć z gąsienicami, które pojawiają się w ich ogrodach. - Chcemy wszystkich uspokoić, to nie są żadne szkodniki - mówi w Czwórce Magdalena Stępińska z Lasów Państwowych. - Wręcz przeciwnie, dla przyrody gąsienice są absolutnie niezbędne.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/BushAlex

Ekologia 1200.jpg
Matka Ziemia choruje. To jest dziś nasz największy problem

Na oficjalnym profilu Lasów Państwowych na Facebooku pojawił się ważny apel. Chodzi toczącą się w internecie dyskusję na temat gąsienic i metod ich eliminacji z naszych ogrodów. Ze względu na ilość postów leśnicy z Lasów Państwowych postanowili stanąć w obronie niechcianych gąsienic i przypomnieć, dlaczego nie należy ich tępić.


Posłuchaj
03:16 Czwórka/Pierwsze słyszę - gąsienice 30.08.2021.mp3 Magdalena Stępińska z Lasów Państwowych opowiada o gąsienicach i ich wpływie na ekosystem (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

- Apelujemy, żeby nie pryskać i nie próbować się pozbyć gąsienic, dlatego, że to właśnie z nich powstają motyle, które często chcielibyśmy zwabić do swoich ogrodów i na swoje balkony - mówi specjalistka.

Oprócz przyjemnej dla oka metamorfozy w motyla gąsienice są niezmiernie pożyteczne dla ekosystemu. Stanowią bowiem bogate źródło pożywienia dla ptaków, a zwłaszcza dla ich potomstwa. - To jest wszystko szalenie ważne, bo działa jak jedna wielka przyrodnicza machina. Wtedy, kiedy ptaki mają lęgi i pojawiają się pisklęta - jest największy wysyp gąsienic i dzięki temu ptaki mogą wykarmić swoje młode - tłumaczy Magdalena Stępińska. - Wiadomo, że jeśli jednego szczegółu, najmniejszego trybiku zabraknie w tej maszynie, będzie to miało wpływ na inne elementy w przyrodzie. W tym systemie gąsienice są bardzo potrzebne.

pszczoły pszczoła ule 1200.jpg
Dzicy zapylacze. Tajemnice owadów, którym wiele zawdzięczamy

Źr. Facebook Lasy Państwowe

W swoim wpisie leśnicy apelują również o niewyrywanie chwastów, które stanowią pożywienie gąsienic. - Gąsienice potrzebują liści niektórych roślin, po to, żeby zebrać pokarm i przeobrazić się - wyjaśnia ekspertka. - Wbrew pozorom chwasty, te rośliny, które z punktu widzenia człowieka są mało urokliwe i porastają nasze łąki i przydrożne drogi, są dla gąsienic najistotniejsze. Zaprośmy zwierzęta, ptaki i owady do swoich ogrodów. Pojawią się pod warunkiem, że zapewnimy im pokarm, coś dla nich atrakcyjnego, co będzie mogło je zwabić. Potem będziemy mogli obserwować różnorodność w naszym ogrodzie, cieszyć oczy pięknem motyli i robić fotografie - dodaje.

Czytaj także:


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 30.08.2021

Godzina emisji: 7.15

aw


Czytaj także

Oś Ziemi się przesuwa. To naturalne zjawisko przyspiesza

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 09:35
Naukowcy wykazują, że od 1980 roku bieguny naszej planety zmieniły swoje miejsca. Oś Ziemi przesunęła się o około 4 metry. To zjawisko naturalne, ale mocno przyspieszyło przez zmiany klimatyczne i to niepokoi naukowców. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekologiczne opakowania z... nici pajęczej

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 07:20
Roślinne reklamówki, słomki do napojów czy zabawki które nie zaśmiecają środowiska. To możliwe, dzięki biopolimerom. Naukowcy z Cambridge zainspirowani pajęczą przędzą i jej niezwykłą wytrzymałością stworzyli polimer, który może zastąpić plastik.
rozwiń zwiń