Ekologiczne opakowania z... nici pajęczej

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 07:20
Roślinne reklamówki, słomki do napojów czy zabawki które nie zaśmiecają środowiska. To możliwe, dzięki biopolimerom. Naukowcy z Cambridge zainspirowani pajęczą przędzą i jej niezwykłą wytrzymałością stworzyli polimer, który może zastąpić plastik.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/malaha3

Uczeni stworzyli roślinną alternatywę dla plastiku, a inspiracją jest natura. Nowo wymyślone tworzywo, podobnie jak pajęcze nici i jedwab, składa się z białek. Są to jednak białka roślinne, dzięki czemu opakowania można będzie kompostować.

Posłuchaj
03:50 _PR4_AAC 2021_06_23-06-15-45.mp3 Foliowe opakowania będą bardziej ekologiczne? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Nowe tworzywo jest trwałe, wodoodporne i jeszcze w tym roku może trafić na rynek. - To bioinspirowane materiały polimerowe, które po pewnej modyfikacji chemicznej wykazują właściwości foliotwórcze, więc mogą być wykorzystane jako materiały opakowaniowe - tłumaczyła prof. Anna Masek z Instytutu Technologii Polimerów i Barwników na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej. - To materiały bardzo przyjazne dla środowiska ze względu na ich krótki czas funkcjonowania w naturze, pochodzą z materiałów ze źródeł odnawialnych. Nie zawierają też żadnych toksycznych substancji, dlatego są korzystne dla ludzkiego zdrowia - wyliczała ekspert. 


kaktus pole eko shutter 1200 DanielCz.jpg
Ciuchy z kaktusa? Tak wygląda moda eko

Polacy też mają na tym polu spore osiągnięcia, w ubiegłym roku badacze z Politechniki Łódzkiej opatentowali biodegradowalne polimery. Są one nie tylko przyjazne dla środowiska, mogą również zmieniać kolor informując nas o okresie przydatności danego produktu. - Materiały modyfikujemy przy użyciu wyłącznie substancji pochodzenia roślinnego, takich, które spotykamy na co dzień - tłumaczyła prof. Anna Masek. - Wykorzystujemy m.in. barwniki obecne w kwiatach, pozyskujemy je z roślin i uzyskujemy kontrolowaną biodegradowalność naszych opakowań. 

Czytaj także:

Choć biodegradowalne polimery to przyszłość, wciąż problem stanowi ich cena. Jak przekonywała gość Czwórki może ona być nawet kilku- bądź kilkunastokrotnie wyższa od "tradycyjnych" materiałów. - Większość badań opiera się więc na tym, by dziś jak najbardziej obniżyć koszty przetwórstwa i pozyskiwania materiałów - tłumaczyła prof. Anna Masek.  

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 23.06.2021

Godzina emisji: 6.15

kd

Czytaj także

Lasoterapia. Bo las pomaga (prawie) na wszystko

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 12:51
Spokój, wytchnienie, poprawa zdrowia psychicznego - to dają nam leśne spacery. Wędrówki wśród drzew podnoszą też odporność, wspomagają leczenie wielu chorób, takich jak astma, alergie czy depresja - przekonują eksperci. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ogólnopolski Tydzień Wege. Nie tylko dla tych przekonanych

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 12:11
Ogólnopolski Tydzień Wege to impreza promująca wegetarianizm i weganizm. - W Polsce ten styl życia jest coraz bardziej popularny, co bardzo nas cieszy - mówił Cezary Wyszyński z Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt - Viva!.
rozwiń zwiń