Przyszłość upraw pomidorów. Czy keczup będzie mniej dostępny?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 09:50
Wielu z nas nie wyobraża sobie bez niego kuchni, bo keczup stanowi doskonały dodatek do dań. Jak alarmują duńscy naukowcy, niebawem może stać się znacznie mniej dostępny, a to wszystko przez zmiany klimatu.
Keczup jest doskonałym dodatkiem do dań.
Keczup jest doskonałym dodatkiem do dań.Foto: shuterstock/nadianb

W kuchniach świata pomidory są bardzo popularne. Bez nich wielu z nas nie wyobraża sobie dań i posiłków. Wykorzystywane do produkcji keczupu i koncentratu, są również składnikiem dań, sosów, potrawek sałatek i zup.

Jak wynika z raportu opublikowanego w magazynie "Nature", ocieplenie klimatu może sprawić, że uprawa pomidorów może być coraz bardziej problematyczna. Rocznie na świecie produkuje się około 180 milionów ton pomidorów. Według duńskich uczonych, w obliczu kryzysu klimatycznego, w przyszłości taki wynik może być trudny do osiągnięcia. Do wyprodukowania jednego litra tego produktu potrzeba aż trzech kilogramów pomidorów. To zaś oznacza, że ich przetworzona forma, taka jak keczup, może być mniej dostępna na rynku.

Naukowcy wskazują, że pomidory głównie uprawia się we Włoszech, Chinach, a także w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Łącznie te kraje odpowiadają za blisko 65 proc. światowej produkcji tych warzyw.

- W tych regionach panują warunki pozwalające na uprawy pomidorów na polu. Dzięki temu koszty ich pozyskania nie są zbyt wysokie. Jednak na uprawy tego typu duży wpływ ma klimat - mówi Joanna Szubierajska, redaktor naczelna portalu Ekologia.pl. - Naukowcy przeanalizowali, jak wzrost temperatury będzie wpływał na uprawy pomidorów w przyszłości. Niestety ich wnioski nie są optymistyczne. Mimo że pomidory lubią ciepło i słońce, to jest jednak pułap temperatury, do której pomidory prawidłowo się rozwijają. Powyżej granicznej temperatury ich rozwój jest zaburzony.

Zobacz także: 

Jak mówi rozmówczyni Martyny Ogonek, zbyt wysokie temperatury przyśpieszają proces wzrostu roślin, które nie są w stanie wydać owoców, a te są podstawą rozwoju pomidorów. Obok ocieplenia klimatu rolnikom zarówno w Kalifornii, jak i w Europie coraz bardziej doskwiera niedobór wody, a prognozy dotyczące stanu wód nie napawają optymizmem.

Źr. Youtube/Zacny i zdrowy keczup domowy (przepis, którego nie znajdziesz w sieci)

- Wzrost temperatury wpłynie na to, że pomidorów będzie mniej, co oznacza, że przetwory na ich bazie będą również mniej dostępne i droższe - tłumaczy specjalistka. - Według naukowców uprawy pomidorów wykorzystywanych w przetwórstwie, na przestrzeni 40 lat, mogą się zmniejszyć nawet o połowę. Biorąc pod uwagę, ile wykorzystujemy tych warzyw w przemyśle spożywczym w formie przetworzonej, to jest bardzo duży spadek.


Posłuchaj
02:58 Czwórka/Pierwsze Słyszę - keczup 21.06.2022.mp3 Joanna Szuwierajska z portalu Ekologia.pl opowiada o przyszłości upraw pomidorów (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

Pomidor, z biologicznego i technologicznego punktu widzenia, jest owocem. Jest jednak traktowany jako warzywo ze względu na małą zawartość cukru i zastosowanie w kuchni.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 21.06.2022

Godzina emisji: 6.15

aw

Czytaj także

Parzenie herbaty, wysłanie maila - ile dwutlenku węgla wytwarzasz każdego dnia?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 09:00
- Najmniej dwutlenku węgla emitujemy, gdy kupujemy produkty lokalne, racjonalnie użytkujemy przedmioty - naprawiamy je zamiast od razu wyrzucać - radziła Magdalena Wróbel-Jędrzejewska z Państwowego Instytutu Badawczego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ocieplenie klimatu niszczy nasze życie, zdrowie i psychikę

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 09:34
Cały świat doświadcza naturalnych katastrof: huraganów, powodzi, upałów, suszy. Rada Klimatyczna Australii o powodzie na swoim terenie obwinia zmiany klimatyczne i wzywa do przygotowania i wdrożenia niezbędnych rozwiązań. Ich obserwacje potwierdza najnowszy raport ONZ, nazywany nieoficjalnie atlasem ludzkiego cierpienia.  
rozwiń zwiń