Borelioza. Jak się nie zarazić?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 19:22
Na atak kleszczy jesteśmy narażeni już nie tylko na łąkach czy w lesie. Także z miejskiego skweru i parku możemy wrócić z nieproszonym i niebezpiecznym gościem. Jak uniknąć boreliozy?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: PNG Guru/Shutterstock.com

Kleszcz 1200.jpg
Kleszcze. "Coraz swobodniej czują się w miastach"

Kleszcze pastwiskowe mają kilka milimetrów długości, samiczki są większe niż samce. Kleszcze nie mają oczu, ale tzw. przyoczka, dzięki którym nie rozróżniają kolorów, ale poznają natężenie światła. Świetnie wyczuwają temperaturę otoczenia i zapachy. Czują, że zbliża się potencjalna ofiara nawet z odległości 20 metrów. Bliski kontakt z tymi zwierzętami grozi boreliozą, a w Polsce zachorowalność na boreliozę rośnie - wyliczał gospodarz audycji, i jak podkreślał, o ile przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu można się zaszczepić, o tyle w przypadku boreliozy takiej możliwości wciąż nie ma.

Czytaj także:

Rafał Reinfuss prezes Stowarzyszenia Chorych Na Boreliozę, przed kilkoma laty po feralnej wycieczce rowerowej przegapił na swoim ciele kleszcza, co skutkowało właśnie zachorowaniem. - Kleszcze mieszkają nie tylko w lasach, ale i w miastach, w parkach na skwerach i innych terenach rekreacyjnych - mówił gość Czwórki. - Młodociany kleszcz ma wielkość ziarenka maku, a ukąszenie nie boli i początkowo nie daje objawów, więc o przegapienie zakażenia nie jest trudno - przestrzegał.

Posłuchaj
08:06 _PR4_AAC 2021_06_30-15-17-17.mp3 Borelioza w Polsce - rozmowa z Rafałem Reinfussem (Czat Czwórki) 

Czytaj także:

Jak przekonywał, borelioza to choroba trudna w leczeniu, a w Polsce dodatkowy problem polega na niewłaściwym diagnozowaniu. - Tymczasem przy usuwaniu kleszczy i rozpoznaniu liczy się czas, bo im dłużej to trwa, tym objawy boreliozy potrafią być bardziej złożone i niespecyficzne - podkreślał. - Wielu pacjentów diagnozowanych jest miesiące albo nawet lata po fakcie, niektórzy w ogóle - mówił Rafał Reinfuss. Profilaktycznie warto unikać sytuacji ryzykownych. - Nie chodźmy po przerośniętej trawie i zaroślach, zakładajmy długie rękawy i nogawki, stosujmy środki odstraszające kleszcze i przede wszystkim sprawdzajmy siebie i zwierzęta domowe pod kątem obecności kleszczy - mówił Rafał Reinfuss.

Czytaj także:

Jak przekonywała prof. Joanna Zajkowska, specjalistka chorób zakaźnych, epidemiologii i zdrowia publicznego, jeśli zauważymy kleszcza w naszej skórze, należy próbować samodzielnie go usunąć. - Mechanicznie, czyli z użyciem pęsety lub tzw. kleszcz-karty, którą można nabyć w aptekach - mówiła ekspert. Rozprawiła się też z mitami dotyczącymi na przykład smarowania kleszcza masłem. - Niezwykle istotne jest po prostu zdezynfekowanie tego miejsca, a jeśli zostanie w skórze aparat ssący zwierzęcia nie będzie to problem. Warto jednak potem obserwować to miejsce, odczyn zapalny powinien się zmniejszać. Jeśli rumień będzie się powiększać może to być cecha zakażenia boreliozą, więc koniecznie należy się zgłosić do lekarza - polecała gość Czwórki. 

Posłuchaj
06:16 _PR4_AAC 2021_06_30-15-32-22.mp3 Jak uniknąć boreliozy i jak przebiega leczenie - tłumaczy prof. Joanna Zajkowska (Czat Czwórki) 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Anna Depczyńska

Goście: Rafał Reinfuss (prezes Stowarzyszenia Chorych Na Boreliozę), prof. Joanna Zajkowska (specjalistka chorób zakaźnych, epidemiologii i zdrowia publicznego z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku)

Data emisji: 30.06.2021

Godzina emisji: 15.09

Czytaj także

E-palenie - moda czy szansa na pozbycie się nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 15:00
Czy e-papieros pomaga palaczom, czy im szkodzi? Czy jest bezpieczny dla osób wokół? - do dziś nie wiadomo. Badania trwają, ale nie wygląda to dobrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jesienne spacery po parku. Uważaj na kleszcze!

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 19:10
Błędne jest przekonanie, że na kontakt z kleszczem narażeni jesteśmy tylko w lesie. Równie niebezpieczny może być trawnik w parku. Jak unikać kleszczy?
rozwiń zwiń