Porady od licencjonowanych medyków oznaczone

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 13:24
Jak zapowiada YouTube, już niedługo oznaczy filmy, które zostały opublikowane przez lekarzy posiadających licencję na wykonywanie zawodu. Ma być to kolejny krok w walce z dezinformacją na platformie.
Już niedługo pod poradami licencjonowanych lekarzy pojawią się odpowiednie oznaczenia
Już niedługo pod poradami licencjonowanych lekarzy pojawią się odpowiednie oznaczeniaFoto: shutterstock/Evgeny Atamanenko

W sieci szukamy nie tylko inspiracji, rozrywki i muzyki, ale również tematów związanych ze zdrowiem. Nowe funkcje, które planuje wprowadzić YouTube, pozwolą użytkownikom zweryfikować, czy osoba stająca za danym kanałem poświęconym poradom medycznym posiada licencje umożliwiające jej wykonywanie zawodu lekarza.


Specjalna informacja

Pod filmem wówczas pojawi się ramka z informacją "Ten film pochodzi od licencjonowanego lekarza". - To jest ciekawa inicjatywa. Taką certyfikację będą mogły otrzymać osoby, które wykażą, że mają prawo do wykonywania zawodu - mówi Krzysztof Rojek antyweb pl. - To kolejny krok w walce z dezinformacją w sieci. Moim zdaniem jednak Google nie do końca wie, co zrobić z tym problemem, a jednocześnie nie chce, żeby ktoś mu zarzucił, że nie robi nic.


Dezinformacja w sieci

Jak zaznacza specjalista, problem z dezinformacją na platformie istnieje od lat. Na kanałach YouTube publikowane są filmiki o wszystkim, w tym także spiskowe teorie i tematy kontrowersyjne.

- To moim zdaniem nie rozwiąże problemu, bo jeżeli ktoś ogląda kanały, które promują teorie spiskowe, to widzowie takich kanałów raczej nie weryfikują tych rzeczy - tłumaczy rozmówca Mateusza Kulika. - Z drugiej strony takich osób raczej nie będzie obchodziło to, czy taka osoba ma licencję czy nie. Dla nich bardziej interesujące jest to, czy opinie takiej osoby zgadzają się z ich poglądem na rzeczywistość.


Nowe oznaczenia od nowego roku

Nowe opcje wejdą w życie na początku nowego roku. Na początku jednak w USA i Niemczech, specjaliści spoza tych krajów otrzymają dostęp do programu w późniejszym terminie. - Może to pomóc nie natknąć się nowym widzom, na ukryte "pod płaszczykiem prawdy" fake newsy - tłumaczy specjalista. - Trzeba się liczyć z tym, że ten ruch spowoduje wiele kontrowersji i protestów. Popieram działania Google w dążeniu do tego, żeby internet był coraz bardziej wiarygodnym źródłem informacji.


Posłuchaj
04:24 Czwórka/Pierwsze Słyszę - licencje youtube 7.11.mp3 W audycji mówimy o oznaczeniach w YouTube dla lekarzy posiadających licencję na wykonywanie zawodu (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 07.11.2022

Godzina emisji: 8.16

aw/kor

Czytaj także

Influencerzy na cenzurowanym. Retusz zdjęć ma być oznaczony

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 13:00
Norwegia wypowiada wojnę influencerom, którzy na zdjęciach przekłamują rzeczywistość. Zdjęcia na portalach społecznościowych, które zostały poddane retuszowi, muszą zostać oznaczone. Wszystko to z powodu skali promocji nierealnych standardów piękna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego Polacy nie ufają influencerom?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 10:15
Według badania "Ranking społecznie poważanych zawodów 2022" influencerzy i twórcy internetowi znaleźli się na końcu zestawienia. - Oznacza to, że nie cieszą się zbyt dużym uznaniem wśród Polaków - mówi Edward Korbel z SW Research.
rozwiń zwiń