Influencerzy na cenzurowanym. Retusz zdjęć ma być oznaczony

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 13:00
Norwegia wypowiada wojnę influencerom, którzy na zdjęciach przekłamują rzeczywistość. Zdjęcia na portalach społecznościowych, które zostały poddane retuszowi, muszą zostać oznaczone. Wszystko to z powodu skali promocji nierealnych standardów piękna.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Maridav

fake news internet sieć shutter 1200 Song_about_summer.jpg
Dzień Bezpiecznego Internetu. Sprawdź, na co uważać w sieci

Norweskie Ministerstwo ds. Dzieci i Rodziny przyjęło poprawkę do ustawy marketingowej, dotyczącą postów, które zostały poddane retuszowi, a są elementem kampanii reklamowych. 


Posłuchaj
03:59 Czwórka/ Pierwsze Słyszę - infuencerzy - retuszowanie zdjęć 14.07.2021.mp3 Rozmawiamy o rozporządzeniu norweskiego rządu w sprawie konieczności oznaczania retuszowanych zdjęć przez influencerów (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

- Wprowadzono prawo, które wymaga od influencerów, żeby na publikowanych, retuszowanych zdjęciach pojawiała się stosowna informacja - mówi Rafał Skrzypek z portalu ITbiznes.pl. - Mogą pojawiać się etykiety lub specjalne naklejki, które będą mówiły, że dany post pokazuje np. nienaturalne proporcje ciała.

Za złamanie prawa grozi grzywna, a jeżeli rzecz będzie powtarzalna, niepoprawnemu infuencerowi może grozić nawet kara pozbawienia wolności. - Dobrze to zrobi ludziom oglądającym zdjęcia, które są często mocno modyfikowane, jeżeli chodzi o sylwetki ludzkie - tłumaczy specjalista. - Kobiety są przedstawiane jak lalki, o nienaturalnych, wyidealizowanych proporcjach ciała. Człowiek tak nie wygląda i trudno, żeby miał tak przedstawiane proporcje ciała.

Obserwatorzy influencerów, patrząc na zretuszowane zdjęcia, dążą do uzyskania sylwetki i prezentowanego wyglądu, który jest nierealny i niemożliwy do osiągnięcia. Podobne efekty być może udałoby się uzyskać operacjami plastycznymi, co jest drogie i niebezpieczne.


selfie kobieta media społecznościowe social media 1200.jpg
Co trzeba zrobić, by zostać influencerem?

Sprawdź także:

Zdaniem ekspertów, nowe norweskie rozporządzenie nie jest złym pomysłem, ale może się okazać "martwym" prawem, bo kto miałby to właściwie kontrolować? Ale to niejedyny problem. - Dzisiejsze programy do retuszu są tak doskonałe, że, zwłaszcza jeśli to będzie delikatny retusz, naprawdę trudno będzie go udowodnić - wyjaśnia rozmówca Mateusza Kulika. - Modyfikować sylwetkę również może sposób ustawienia modela, kąt robienia zdjęcia, odpowiedni obiektyw, światło i filtry. Wszystko to może zmieniać rzeczywisty wygląd osoby fotografowanej, a to już nie podlega temu przepisowi, bo nie ma retuszu. Te wszystkie zabiegi zostały wykonane przed zrobieniem zdjęcia.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 14.07.2021

Godzina emisji: 7.16

aw

Czytaj także

NNW i inne polisy. Kiedy warto się ubezpieczyć?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 15:55
Dodatkowe wydatki związane z nieprzewidzianymi wypadkami losowymi to sytuacje trudne i nieprzyjemne. Gdy zima daje się we znaki, a chodniki i ulice są śliskie i oblodzone - warto zastanowić się nad dodatkowym ubezpieczeniem. Tylko które wybrać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najczęstsze oszustwa w sieci. Na co powinniśmy uważać?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 16:01
9 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Niestety internet bezpieczny nie jest. Szczególnie teraz, gdy tak dużo czasu spędzamy w sieci, jesteśmy narażeni na wiele rodzajów oszustw. Sprawdzamy, jak się przed nimi chronić.
rozwiń zwiń