Sztuczna inteligencja komponuje muzykę. To jeszcze nie hity, ale duży postęp

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 08:52
W ostatnim czasie wciąż słyszymy o nowych osiągnięciach sztucznej inteligencji. Tym razem progres widzimy w świecie muzycznym. Powstają pierwsze utwory skomponowane przez AI. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/maxuser

W ostatnich latach sztuczna inteligencja wdziera się przebojem w wiele dziedzin naszego życia. Jeden z algorytmów potrafi sam produkować i komponować różnego rodzaju melodie. To jeszcze nie hity z pierwszych miejsc list przebojów, ale na pewno otwarcie drogi na ten muzyczny szczyt. 

Algorytm o nazwie Refusion po wpisaniu opisu tekstowego zaczyna w czasie rzeczywistym generować nieskończoną zawartość muzyczną, jednocześnie wizualizując oś czasu spektogramów 3D

- Jest to pewnego rodzaju nowość - mówi Marcin Kubicki z Magazynu T3. - To osiągnięcie jest odrobine przyćmione przez inne - bota, który prowadzi z nami rozmowę w różnych językach świata - ale dziś mówimy o tym, że językiem opisowym możemy nagrywać muzykę. Opisując wrażenia muzyczne, które sobie wyobrażamy np. połączenie jakiś stylów muzycznych, może jakiegoś wokalisty z zupełnie nietypowym dla niego podkładem muzycznym, gatunkiem, sztuczna inteligencja nam to w formie dźwięku, melodii z wokalem. Tworzy dźwięki zgodne naszymi sugestiami w opisie tekstowym - dodaje. 

Eksperci doceniają ten postęp, choć dostrzegają też, że wymaga on jeszcze dopracowania. -  Ostatnio mamy dużo do czynienia z tym, jak dzięki sztucznej inteligencji możemy słowa zamieniać na obraz czy dźwięk - mówi rozmówca Mateusza Kulika. - W tym momencie jest to pewnego rodzaju zabawą, ale to też nowy krok - podkreśla.


Posłuchaj
04:49 czwórka pierwsze słyszę 29.12.2022.mp3 Jak sztuczna inteligencja tworzy muzykę (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Marcin Kubicki uważa, że twórczość sztucznej inteligencji nie jest może jeszcze piosenką, ale wzbudza ekscytację, bo już możemy nazwać sztuczną inteligencję autorem. - Gdy patrzymy na ostatnie 5-10 lat, to widzimy jak AI dobija nam się do drzwi. Nauczyliśmy ją pewnej kreatywności - ocenia. - Sztuczna inteligencja coś tworzy sama - dodaje. 

Nie jest wykluczone, że w przyszłości sztuczna inteligencja napisze sama cały utwór. Dziś jej kompozycje to rodzaj miksu tego, co znajduje się w jej bazie danych. 

Czytaj także: 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 29.12.2022

Godzina emisji: 8.43

pj

Czytaj także

FN Meka. Robot, który rapuje i podbija sieć

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 09:30
Stworzona przez sztuczną inteligencję maszyna ma zielone włosy, tatuaże i złote zęby. FN Meka jest pierwszym na świecie robotem, który rapuje i ma konta na Instagramie i TikToku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna inteligencja pomoże zapobiegać depresji?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2022 10:07
Nowe technologie wchodzą przebojem w każdą ze sfer naszego życia. Rozgościły się też w psychologii. Projekt firmy Deep Longevity i naukowców Harvard Medical School ma na celu zadbać o to, byśmy byli szczęśliwi, zająć się naszym zdrowiem psychicznym czy pomóc zapobiegać depresji. Wskazuje drogę, na której jednak nie powinniśmy rezygnować z kontaktu z lekarzem.
rozwiń zwiń