Sztuczna inteligencja pomoże zapobiegać depresji?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2022 10:07
Nowe technologie wchodzą przebojem w każdą ze sfer naszego życia. Rozgościły się też w psychologii. Projekt firmy Deep Longevity i naukowców Harvard Medical School ma na celu zadbać o to, byśmy byli szczęśliwi, zająć się naszym zdrowiem psychicznym czy pomóc zapobiegać depresji. Wskazuje drogę, na której jednak nie powinniśmy rezygnować z kontaktu z lekarzem.
Sztuczna inteligencja może wskazać ścieżki do zdrowia psychicznego.
Sztuczna inteligencja może wskazać ścieżki do zdrowia psychicznego. Foto: Shutterstock/metamorworks

Uczeni Deep Longevity i Harvard Medical School oferują poradnictwo oparte na ocenie profilu psychologicznego stworzonego przez sztuczną inteligencję. - Okazuje się, że sztuczna inteligencja może pomóc nam w utrzymaniu lepszego zdrowia psychicznego. Pracują nad tym naukowcy z firmy firmy Deep Longevity, a firma ta wraz z doktor Nancy Etcoff z uniwersytetu harvardzkiego opublikowała artykuł zarysowujący podejście do psychologii człowieka, opartym na uczeniu maszynowym - mówi Jerzy Bartoszewicz ekspert od rynku nowych technologii.

Przyszłość psychologii?

Tytuł artykułu to: "Optymalizacja przyszłego dobrostanu za pomocą sztucznej inteligencji: samoorganizujące się mapy (SOM) dla identyfikacji wysp stabilności emocjonalnej". Jest on też tłem naukowym dla aplikacji FutureSelf. 

Jak zaznaczają uczeni z Harvard Medical School, badanie już dziś wygląda imponująco. Podkreślają, że jeśli w przyszłości rezultaty takiego projektu mają pomoc wielu osobom w odzyskaniu poczucia szczęścia i stabilnego gruntu pod nogami, to jest to dobry kierunek rozwoju. Korzystanie z projektu może być pomocne, jednak nic nie zastąpi konsultacji ze specjalistami, psychologami, lekarzami, psychoterapeutami. 

Profil i mapa personalizowanych wskazówek

Naukowcy stworzyli dwa cyfrowe modele psychologii człowieka. - Pierwszy model powstał w oparciu o ankietę psychologiczną. Jest w stanie określić stan psychologiczny badanych za około 10 lat - wyjaśnia ekspert. Model ten pokazuje również ścieżki ludzkiego umysłu związane ze starzeniem się, prezentuje, że zdolność do budowania znaczących relacji wzrasta wraz z wiekiem. - Drugi model to samoorganizująca się mapa, która została stworzona jako podstawa systemu rekomendacji dla aplikacji związanych ze zdrowiem psychicznym. Algorytm ten dzieli badanych na grupy, w zależności od prawdopodobieństwa rozwoju depresji określa najkrótszą ścieżką, kroki, które już dziś warto podjąć by poprawić swoją stabilność psychiczną - wyjaśnia. Naukowcy dostrzegli, że dziś porady psychologiczne są bardzo ogólne, kierowane do wszystkich, a w praktyce do nikogo nie pasują. Opracowany przez nich system na zapewnić pewną personalizację zaleceń. 


Posłuchaj
04:02 czwórka pierwsze słyszę 14.07.2022.mp3 Czy sztuczna inteligencja pomoże uratować nasze zdrowie psychiczne? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Rozwiązanie proponowane przez naukowców ma na celu personalizację zaleceń, działań, które pacjent może podjąć. Taki program poradnikowi ma zapewniać stały dopływ rekomendacji wybranych przez sztuczną inteligencję. To algorytm sztucznej inteligencji klasyfikuje badanych i identyfikuje najbardziej odpowiednie sposoby poprawy samopoczucia. Jak zauważa Mateusz Kulik, podobne testy i badania wykonuje też lekarz, gdy umówimy się na wizytę. Projekt Deep Longevity ma skrócić tę drogę, ale jego skuteczność zależy przede wszystkim od tego, czy szczerze odpowiemy na pytania z ankiety. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 14.07.2022

Godzina emisji: 7.25

pj

Czytaj także

Internet bez hejtu? Czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 18:15
Na antypodach rząd chce zakończyć hejt w internecie i zerwać z mową nienawiści w sieci. Tamtejszy premier Scott Morrison uznał, że platformy, które pozwalają użytkownikom na publikację anonimowych zniesławiających komentarzy, powinny ponosić odpowiedzialność za publikowane treści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy stworzyli narzędzie do wykrywania depresji u internautów

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 15:07
Badacze z Polski stworzyli algorytm wykrywający symptomy depresji za pośrednictwem mediów społecznościowych. - W przyszłości taki system może okazać się niezbędny - podkreślał naukowiec Rafał Poświata.
rozwiń zwiń