Inclusive Barista. Jak parzenie kawy może zmienić życie?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 08:27
Inclusive Barista to inicjatywa łącząca Ukraińców i Białorusinów, którzy przybyli do Polski jako uchodźcy polityczni i wojenni – po protestach na Białorusi w roku 2020 i wybuchu wojny na Ukrainie w 2022 roku.
Sposobów na przygotowanie kawy jest wiele. Każdy kawosz ma swój ulubiony
Sposobów na przygotowanie kawy jest wiele. Każdy kawosz ma swój ulubionyFoto: Shutterstock

Warsztaty z pracy w zawodzie baristy, czyli m.in. organizowane w Warszawie parzenie kawy dla emigrantów, zwłaszcza osób z niepełnosprawnościami - to pomysł dwóch Białorusinów. Ich projekt "Inclusive Barista. Social Club" może być dla innych szansą na zdobycie zawodu, ale także nawiązanie nie tylko profesjonalnych kontaktów. Jak przekonują twórcy, "celem projektu jest stworzenie warunków do networkingu i wzajemnej pomocy wśród społeczności białoruskich i ukraińskich migrantów z niepełnosprawnościami w Polsce, poprzez stworzenie specjalnej przestrzeni, która im to umożliwi. Projekt ma na celu także eliminację barier psychologicznych dla osób niepełnosprawnych i włączenie ich w pełne życie społeczne polskiego społeczeństwa".

- To taki społeczny klub, w którym robimy szkolenia dla osób, które chciałyby zmienić swoje życie, ale jednocześnie są na przykład na wózku i jest to dla nich niedostępne - mówił w rozmowie z Czwórką jeden z współtwórców projektu, Grisha. - To pomoc integracyjna dla wszystkich, którym jest to potrzebne. 

Wśród osób związanych z projektem jest także Alexander, który wcześniej pracował w kawiarni na Białorusi jako barista. - W jego kawiarni pracowało 12 osób z niepełnosprawnościami, a on sam chciał się przeprowadzić na Zachód. Punktem zwrotnym w jego życiu był 2020 rok i niestabilny polityczny moment w naszym kraju - wspominał gość Czwórki.

Posłuchaj
05:11 _PR4_AAC 2023_01_12-08-12-51.mp3 Jak działa mobilny punkt Inclusive Barista? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

- Potrzebne nam było miejsce, które będzie dostępne w centrum miasta, ale niekoniecznie lokal, który kosztowałby dziesiątki tysięcy złotych - tłumaczył. - Jeśli jutro będziemy musieli przenieść się na przykład do Poznania, zrobimy to, po prostu zapakujemy nasz mobilny punkt do samochodu i będziemy prowadzić nasze szkolenia w innym mieście - podkreślał Grisha. 


Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Weronika Puszkar

Data emisji: 12.01.2023

Godzina emisji: 08.15

kd/kor

Czytaj także

Polskie uczelnie są przygotowane na studentów z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2022 11:38
Dodatkowe miejsca na studiach, pomoc finansowa i językowa - tak polskie uczelnie przygotowują się na przyjęcie studentów z Ukrainy, którzy opuścili swój kraj z powodu wojny. Rok akademicki rusza za miesiąc, ale wszystko jest już gotowe. 
rozwiń zwiń