Bubble tea - napój młodych. Alternatywa dla kawy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 10:00
Bubble tea to napój stworzony na bazie herbaty z dodatkiem kulek, najczęściej z tapioki. Jego historia sięga lat 40. XX wieku, a dziś podbija on serca młodych. 
Jedna z odmian bubble tea.
Jedna z odmian bubble tea. Foto: Need Swanya/Shuterstock.com

chleb bananowy banana bread shutter 1200 margouillat photo.jpg
Banana bread. Tak zrobisz chleb z TikToka

Przyjmuje się, że bubble tea ma już 72 lata. Jej powstanie wiązane jest z tajwańskim sklepem z herbatą. Chang Fan Shu w swoim sklepie sprzedawał herbatę shou yao, którą przygotowywał przy użyciu shakerów do koktajli. Dzięki tej technice powstawała pianka, która jest nieodłącznym składnikiem bubble tea. 

Posłuchaj
04:27 czwórka ndt 19.11.2021.mp3 Jak smakuje bubble tea i jak się ją przygotowuje? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

W Stanach Zjednoczonych na buble tea mówi się boba. To napój, który pokochały młode pokolenia, czego najlepszym dowodem jest to, że opanował on wszystkie media społecznościowe. Przepisów, połączeń smaków jest mnóstwo. 

- Proszę nie mylić bubble tea z herbatą gazowaną - mówi Marta Garlińska z "Pij herbatę". - Bubble tea to herbata z dodatkami kulek tapioki, żelek lub kuleczek pękających. Sama nazwa buble tea pochodzi od kulek tapioki - dodaje. 

Posłuchaj także:

Tapioka w bubble tea jest to żelkowata kuleczka zrobiona z mączki manioku. Bazą do bubble tea jest zazwyczaj herbata czarna lub zielona. Natomiast kulki możemy moczyć w różnych dodatkach.

- Żelki sobie pływają w herbacie, ale nie wpływają na jej smak - wyjaśnia specjalistka. - Nie da się powiedzieć, jaki smak ma buble tea, bo możliwości kompozycyjnych jest mnóstwo, to ogromna liczba smaków - dodaje. - Bubble tea powinno smakować dobrą herbatą, do tego dodajemy syropy owocowe lub deserowe. W zależności od tego, jaki wybierzemy smak syropu, tak nasza herbata będzie smakowała. 

Można powiedzieć, że dziś mamy boom na bubble tea. - To fajny produkt, który możemy dowolnie skomponować. Jest też ciekawą alternatywą dla kawy - mówi rozmówczyni Mateusza Kulika. - Myślę, że młodzi ludzi wreszcie mają napój dla siebie. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Szymon Jaworski i Małgorzata Jakubowska

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 19.11.2021

Godzina emisji: 7.34

pj

 

Czytaj także

Naleśnikowe szaleństwo!

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 17:01
Porozmawiajmy o.. naleśnikach. Mają mnóstwo nazw, są niezwykle popularne na całym świecie. Sposób na ich przyrządzanie są tysiące, mogą być z owocami, serem, mięsem, czy różnego rodzaju farszem, na słono lub słodko, polane syropem lub podawane z sosem. A czy Wy macie swoje ulubione?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uczta w kosmosie - taco z papryczkami chili wyhodowanymi przez astronautów

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 14:10
Sława jednego z najsłynniejszych dań kuchni meksykańskiej sięgnęła poza Ziemię, a to za sprawą astronautów NASA. Ostatnio pochwalili się całemu światu ucztą z taco w roli głównej, z dodatkiem papryczek chili pochodzących z kosmicznej uprawy.
rozwiń zwiń