Gamingowa Europa w dołku? Ekspert uspokaja, że wyniki raportu nie są złe

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 15:11
Poznaliśmy wyniki europejskiego rynku gier za 2022 rok. Sprzedaż gier spadła, ale za to gracze chętniej kupowali nowe produkcje. Jakie czynniki na to wpłynęły i czy można ten raport ocenić pozytywnie?
Prawie połowa graczy lubi strzelanki
Prawie połowa graczy lubi "strzelanki"Foto: shutterstock/Dean Drobot

Grupa ISFE opublikowała raport podsumowujący wyniki europejskiego rynku gier za miniony rok. Obejmują one sprzedaż pudełkową i cyfrową w większości krajów Starego Kontynentu, jak również dane uzyskane od większości wydawców. Okazuje się, że sprzedaż gier spadła o 7 proc. Może to brzmieć niepokojąco, ale specjaliści z branży uspokajają, że wcale źle nie jest.

- Byłbym daleki od twierdzenia, że rynek sobie nie radzi, że jest duża zapaść - mówi ekspert od rynku gier wideo Jerzy Bartoszewicz. - O 16 proc. wzrosła sprzedaż nowych gier względem roku poprzedniego, 2021. Te dwie dane w połączeniu pokazują pewien trend. Lata 2020-2021 były w pewnym sensie "rozdmuchane", jeśli chodzi o sprzedaż gier. Pojawiły się nowe platformy, a to zawsze ludzi aktywizuje. Była pandemia, która zatrzymała nas w domach. Po gry sięgnęli nawet ci, którzy na co dzień nie grają tak mocno. Oni napędzali sprzedaż. Warto przypomnieć, że lockdown w Europie był też bardziej restrykcyjny niż np. w USA - dodaje. 

Jerzy Bartoszewicz zwraca też uwagę na wzrost sprzedaży nowych gier w 2022 roku. - Nie kupowaliśmy ich w pandemii, bo ich nie było, premiery opóźniały się - przypomina. - Ludzie chętnie sięgali po starsze gry na wyprzedażach czy różnych aukcjach - dodaje. - Jeśli w 2022 roku trend wzrostowy dotyczył gier nowych, a ogólna sprzedaż spadła, to moim zdaniem jest to całkowicie normalne w tej sytuacji. 


Posłuchaj
04:09 czwórka pierwsze słyszę 23.01.2023.mp3 O rynku gier wideo i raporcie go dotyczącym opowiada Jerzy Bartoszewicz (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

W 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę, co wpłynęło na cały świat, w tym na rynek gamingowy. Część premier została przesunięta. Firmy zatrudniające Ukraińców musiały szukać optymalnych rozwiązań, część platform wycofała się z rynku rosyjskiego. - Te czynniki przekładały się na zmiany i niepokoje, które wpływają na sprzedaż - tłumaczy specjalista. 

Gamingowe bestsellery w pudełku i cyfrze

W rankingu bestsellerów 2022 znajdziemy wiele znanych tytułów. - Sprzedaż "Call of Duty" też odnotowała duży skok. Najlepiej sprzedającą się grą w Europie pozostała "FIFA". Gracze chętnie wciąż kupowali też "Grand Theft Auto". 

- W 2022 roku na 159 mln sprzedanych egzemplarzy gier 82,5 mln to wersje cyfrowe, ale nadal 76,6 mln to wersje pudełkowe. Widać doskonale, że cyfra wcale nie zdominowała tego rynku - zaznacza rozmówca Mateusza Kulika. - Na rynku są gry wydawane tylko w wersji cyfrowej, ale jeśli chodzi o duże tytuły, to ludzie dalej kupują "pudełka" - dodaje. 

Jerzy Bartoszewicz pozytywnie ocenia to zjawisko, bo daje ono pewien wentyl bezpieczeństwa, pozwala zachować gry dla potomnych, nawet jeśli sklepy cyfrowe zostaną powyłączane. - Jest to też zabezpieczenie przed tym, żeby nie było monopolu cenowego, gdzie jedynie wydawca decyduje o cenie - zaznacza. - Wyniki raportu za 2022 rok oceniam raczej pozytywnie, na pewno nie jest aż tak źle, jak głoszą niektóre media - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Adam Smolarek

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 23.01.2023

Godzina emisji: 08.15

pj


Czytaj także

Gra komputerowa "The War of Mine" w kanonie lektur szkolnych

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 11:00
Jak poinformowała kancelaria premiera produkcja warszawskiego studia 11 bit studios, gra "The War od Mine" będzie omawiana w polskich szkołach - jako lektura dodatkowa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wirtualna zabawa i realne podatki

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 11:45
Okazuje się, że wielu graczy na portalach aukcyjnych sprzedaje wirtualne przedmioty czy konta wytworzone w grach komputerowych. Nie jest to takie proste, bo za sprzedane miecze, mikstury magiczne czy statki kosmiczne trzeba zapłacić podatek. 
rozwiń zwiń