Wirtualna zabawa i realne podatki

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 11:45
Okazuje się, że wielu graczy na portalach aukcyjnych sprzedaje wirtualne przedmioty czy konta wytworzone w grach komputerowych. Nie jest to takie proste, bo za sprzedane miecze, mikstury magiczne czy statki kosmiczne trzeba zapłacić podatek. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Diana Grytsku
shutterstock gaming gracz2 1200.jpg
Skradanki - gatunek gier zapomnianych?

Niewielu graczy zdaje sobie sprawę, że wytworzone przez nich w grze przedmioty, które następnie chcą sprzedać podlegają opodatkowaniu. Warto zwrócić na to uwagę, że w przypadku transakcji za realne pieniądze, któregoś dnia fiskus może zapukać do naszych drzwi. 


Posłuchaj
04:07 czwórka pierwsze słyszę 30.09.2020 podatki.mp3 O świecie gier i podatkach opowiada Jerzy Bartoszewicz, ekspert od branży gier wideo (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Jeśli jest to gra fantasy, to itemem są np. miecze, zbroje, ale też przedmioty wspomagające, jak mikstury leczące, odnawiające moc magiczną - tłumaczy Jerzy Bartoszewicz ekspert od branży gier wideo. - W niektórych grach są to też całe statki kosmiczne.

Wenezuela i sprzedaż itemów

Wytwarzanie takich itemów na masową skalę zdaniem eksperta zajmują się osoby, które pochodzą z krajów mniej rozwiniętych. - W Wenezueli, która teraz przechodzi potworny kryzys, jednym z najbardziej opłacalnych zawodów jest np. wydobywanie złota w "World of warcraft".  Ludzie tak zarabiają na życie - wyjaśnia specjalista. - To złoto z gry są w stanie sprzedać za dolary na aukcji internetowej. A miesięczne zarobi niektórych ludzi w Wenezueli dziś wynoszą 2-3 dolary. 

Na portalach aukcyjnych widać też, że tym procederem zajmuje się coraz więcej osób z krajów afrykańskich. 

Polska i podatki 

W Polsce handlem itemami zajmują się głównie dzieciaki. - Są też ludzie, którzy robią z tego regularny biznes, rejestrują firmy. Oni sprzedają często całe konta w grach, co jest nielegalne wg regulaminu tych gier, ale nosi znamiona handlu i możemy realnie zapłacić za to podatek - wyjaśnia rozmówca Mateusza Kulika. 


Od sprzedaży wirtualnych przedmiotów musimy odprowadzić podatek. Jak podaje Krajowa Informacja Skarbowa przedsiębiorca, który sprzedaje samodzielnie wytworzone przedmioty w grze komputerowej musi zapłacić 8,5 procent ryczałtu od zyskanego przychodu. Producenci gier zwracają uwagę, że tego typu handel jest niezgody z regulaminami ich produktów. 

Czytaj także:

Shutterstock koronawirus laptop 1200.jpg
Zeszyty czy laptop? Wyprawka na nowe czasy

- Gracze często się bronią tym, że oni nie sprzedają przedmiotów w grze, ani waluty bo one są przedmiotami wirtualnymi, a praw do nich należą się twórcom i wydawcom gry. Twierdzą, że sprzedają swój czas, który poświęcili na to, aby te przedmioty czy walutę zdobyć - mówi Jerzy Bartoszewicz. - W ten sposób, wpisując taką klauzulę w swoją aukcję, bardzo długo to funkcjonowało. Jeden gracz w Polsce handlował itemami na masową skalę. Chciał to rozliczyć mniejszą stawką, a został potraktowany większą stawką. To wszystko było precedensowe - dodaje. 

Dziś prawo jest niejednoznaczne. Świat gamingowy czeka jak się ono wyklaruje. Takie prawo jest dziś niezbędne, a wg eksperta, na pewno zależy ono od tego, jak dziś orzekają sądy. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 30.09.2020

Godzina emisji: 7.14

pj

Czytaj także

Gra komputerowa "The War of Mine" w kanonie lektur szkolnych

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 11:00
Jak poinformowała kancelaria premiera produkcja warszawskiego studia 11 bit studios, gra "The War od Mine" będzie omawiana w polskich szkołach - jako lektura dodatkowa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe hobby internautów na świecie - oglądamy streamingi gamerów

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 17:08
Pandemia koronawirusa przyczyniła się do ogromnej popularności streamingujących gamerów. Podczas lockdownu nie tylko oglądaliśmy filmy czy seriale, ale sięgaliśmy także po inny typ rozrywki - gry online i oglądanie mistrzów tej dyscypliny.
rozwiń zwiń