Nie tylko misje specjalne - studenci wysyłają pojazd na Księżyc

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2023 11:15
W ubiegłym wieku tylko mocarstwa takie jak Stany Zjednoczone, Rosja czy Japonia były zdolne do wysłania na Srebrny Glob swoich pojazdów. Dziś mogą to uczynić już nawet prywatne firmy i uczelnie.
Dziś na Księżyc swoje pojazdy  mogą wysłać  zwykłe firmy i uczelnie
Dziś na Księżyc swoje pojazdy mogą wysłać zwykłe firmy i uczelnieFoto: shutterstock/Elena11

Studenci z misją

Studenci z Carnegie Mellon University ze stanu Pensylwania już niedługo wyślą swój łazik na Księżyc. To pierwsza w historii misja, w której wysyłany robot będzie w całości zbudowany przez żaków. Studencki łazik ma być najbardziej zaawansowanym tego typu pojazdem oraz jednocześnie najmniejszym i najlżejszym, jaki pojawił się dotychczas na Księżycu.

Misje kosmiczne wiążą się z olbrzymimi kosztami - wyniesienie na Srebrny Glob jednego kilograma sprzętu to wydatek ponad miliona dolarów. Dlatego dotychczas mogły sobie pozwolić na nie jedynie państwa i agencja międzynarodowe. - Teraz, dzięki prywatnym datkom od sponsorów i dotacji z NASA, studenci przy wsparciu prywatnej firmy dostarczą na Księżyc łazik - mówi Konrad Aleksiejuk z Centrum Badań Kosmicznych PAN z Laboratorium Mechaniki i Robotyki. - Pojazd studentów ma wymiary pudełka po butach. Łazik jest bardzo malutki, przez co też nie ma w nim miejsca na instrumenty naukowe. A to wszystko po to, żeby utrzymać niską wagę i niewielki wymiary.


Ważne doświadczenie

Łazik zasilany będzie za pomocą baterii i, jak mówi rozmówca Weroniki Puszkar, nie jest przeznaczony do zaawansowanych i specjalistycznych misji. - Łazik będzie działał przez kilkadziesiąt godzin. Jego funkcjonowanie na Księżycu przewidziano na około trzy doby, a ile to będzie w rzeczywistości, okaże się w praktyce - tłumaczy specjalista. - Większość danych naukowych o satelicie Ziemi oraz próbki skał księżycowych pochodzą z misji Apollo. Ten projekt studencki ma głównie na celu rozwój kadr.

Zobacz także:

Jak zaznacza Konrad Aleksiejuk, osoby zaangażowane w realizację misji już w ramach studiów i na wczesnym etapie kariery zawodowej będą miały okazję wziąć udział w projekcie kosmicznym. - Będą mogły nauczyć się wielu rzeczy, takich jak podejście do projektów kosmicznych, rozwiązywania i planowania misji oraz wyzwań, które przed nim stoją - tłumaczy. - Ich doświadczenie może okazać się bezcenne w przyszłości, także w kontekście osobistym - poszukiwania pracy i rozwoju dalszej kariery.


Posłuchaj
04:11 Czwórka/Pierwsze Słyszę- księżyc łazik 11.04.2023.mp3 Studencki łazik wyląduje na Księżycu (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 11.04.2023

Godzina emisji: 08.25

aw

Czytaj także

Netvengers - uczniowski projekt ma walczyć z przemocą w sieci

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 15:51
Uczniowie jednego z warszawskich liceów stworzyli stronę internetową Netvengers, dzięki której można poszerzyć swoją wiedzę o netykiecie, hejcie i zasadach panujących w sieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieprzeciętni 2023. "Szukamy ludzi zaangażowanych w życie"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 09:00
Nieprzeciętni wracają do Czwórki! Wystartowała kolejna odsłona naszego plebiscytu. - Poszukujemy ludzi, którzy mają wyjątkowe pasje i robią rzeczy niebanalne - mówiła Hanna Dołęgowska, dyrektor-redaktor naczelna Czwórki, która zainaugurowała tegoroczną odsłonę. 
rozwiń zwiń