Tetris i przyjaźnie według "zetek". Zacznij z nami piątek

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2023 17:47
Zaprosimy na spotkanie z Krzysztofem Forysem i Piotrem Romaniukiem, którzy opowiedzą o Mistrzostwach Polski w popularnym Tetrisie. 
Na czym polega fenomen Tetrisa?
Na czym polega fenomen Tetrisa?Foto: Shutterstock / Wachiwit

Moda na Tetris wraca, a grają w oldschoolową grę nie tylko ci, którzy nie mogli oderwać się od komputera w latach ’90., ale też nastolatkowie. W najbliższy weekend, podczas Festiwalu Animatsuri odbędą się Tetrisowe pokazy i turnieje, a w październiku Polacy wezmą udział w Mistrzostwach Świata w grze w Tetris. O tych wydarzeniach, ale także o fenomenie samej gry porozmawiamy z ekspertami. Po godz. 08.15. w studiu Czwórki zagoszczą Krzysztof Forys i Piotr Romaniuk. 

Tetris to jedna z najczęściej studiowanych gier wideo w psychologii. Analiza jej budowy wiele już powiedziała nam na temat różnych rodzajów pamięci. Ale Tetris ma także wpływ na to, w jaki sposób postrzegamy świat. Ta gra polega na układaniu kolorowych bloków o różnych kształtach w taki sposób, aby nie było między nimi żadnych odstępów. - Naukowcy zaobserwowali, że długotrwałe granie powoduje, że te bloki łączymy nie tyko w trakcie rozgrywki, ale też dookoła siebie. Mówiąc krótko: ci, którzy spędzali najwięcej czasu na graniu, zaczęli patrzeć na świat przez pryzmat Tetrisa - wyjaśniała w rozmowie z Czwórką psycholog Paulina Nowak.

Posłuchaj także:

Po godz. 08.40 sprawdzimy, jaka jest definicja przyjaźni według "zetek". Zdaniem niektórych badaczy i psychologiów, przedstawicielom pokolenia "Z" trudniej jest utrzymać nastoletnią przyjaźń niż pokoleniom wcześniejszym. Kiedy wszystko zaczęło się psuć? Według projektu Monitoring The Future, obserwującego zmiany zachodzące w doświadczeniu młodych osób mieszkających w USA, początek lat 2000. był przełomowy. To wtedy coraz popularniejsze stawały się komunikatory internetowe. Jaki wpływ ma internet na życie młodych Polaków i relacje, które zawierają?

W audycji zapraszamy także na:

  • serwis kulturalny 
  • serwis sportowy

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w piątek (28.07) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński. Po godz. 09.00, jak co tydzień, zaprosimy na audycję "Hejterska 4"

kd

Czytaj także

Gaming to sport, nie tylko rozrywka. Najważniejsze turnieje i zawody

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 17:00
E-sport to dziedzina, która rozwija się bardzo dynamicznie, a turnieje, konkursy czy zawody e-sportowe i rywalizacja graczy na najwyższym poziomie wpisują się coraz częściej w kalendarze ważnych wydarzeń na całym świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zombie, duchy - najbardziej przerażające gry na Halloween

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 15:00
Jest taki dzień w roku, w którym budzą się istoty z sennych koszmarów. Sprawdzamy, które gry warto wybrać podczas Halloween.
rozwiń zwiń