Odpady to nasz wspólny problem. Segregujmy je dobrze

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 13:03
Monika Michalska czyli Pani od odpadów podkreśla, że temat śmieci i ich segregacji dotyczy każdego z nas, niezależnie czy chodzimy do szkoły, pracujemy w fabryce okien, radiu czy wytwarzamy żywność. Wszyscy powinniśmy dbać by odpadów było jak najmniej. 
Za segregację odpadów odpowiadamy i my, i producenci.
Za segregację odpadów odpowiadamy i my, i producenci. Foto: Aleksandra Suz/shutterstock.com/cc
  • Wszyscy produkujemy odpady i wszyscy powinniśmy dbać o planetę. 
  • Prawidłowe segregowanie śmieci to nasze codzienne zadanie. 
  • Rola producentów i ich odpowiedzialność za śmieci. 
  • Poradniki "jak segregować śmieci?" znajdziemy na stronie każdej polskiej gminy. 
  • Polskie zakłady przetwórstwa odpadów są na bardzo wysokim poziomie, wykorzystują nowe technologie. 
  • Duże ilości odpadów są problemem całego świata. 

Nie ma gałęzi gospodarki, gdzie odpadów się nie wytwarza. Każdy z nas odpowiada za wytwarzanie śmieci. Jednak Monika Michalska broni konsumentów przed przerzuceniem na nich całej odpowiedzialności za odpady świata. - Duża część tej odpowiedzialności jest po stronie koncernów, przedsiębiorców, którzy maja wpływ na minimalizację odpadów już na poziomie projektowania swoich produktów, ich opakowań. Nie możemy całej odpowiedzialności przerzucić na konsumenta - podkreśla gość Mateusza Kulika. - My, konsumenci, swoimi wyborami "głosujemy" za pewnymi produktami, producenci przyglądają się naszym wyborom, dlatego te są tak ważne. 

Co nam utrudnia segregowanie odpadów?

Dziś segregacja odpadów to nasza codzienność, jednak wciąż nie wszyscy wiedzą jak to robić. Utrudnia to też wiele czynników. - Nie widzimy sensu w segregacji, bo w naszej wiacie śmietnikowej wszystko i tak jest pomieszane. Gdy zaś w śmietniku pod naszym domem panuje porządek to i my nie chcemy tego popsuć - zauważa ekspertka. 

Powinniśmy minimalizować ilość odpadów, jednak nie jest to proste, a producenci wcale nam tego nie ułatwiają. - Pamiętamy, żeby uważać na to, co kupujemy, by na zakupy brać własne siatki. Wiemy, że produkty wpływają na nasze zdrowie, wiemy, że mogą też zawierać mikroplastik. To wpływa na nasze wybory - wymienia Monika Michalska. - Niestety segregację śmieci wciąż utrudniają nam sami producenci. W wielu firmach dział marketingu pracuje nad opakowaniami. One, wg nich, muszą być ładne, by przyciągnąć klientów. W efekcie nierzadko mamy do czynienia z opakowaniami wielomateriałowymi, z którym nie wiemy co zrobić po zużyciu produktu. Takie pudełko ma trochę papieru, trochę folii, czasem jest powlekane, albo ma liczne nadruki - opisuje Pani od odpadów. - Na szczęście na opakowaniach zdarzają się już informacje, którą część opakowania gdzie wyrzucić, to nieco ułatwia. 


Posłuchaj
13:22 czwórka pierwsze słyszę 18.09.2023 pani od odpadów.mp3 O segregowaniu odpadów opowiada Monika Michalska, Pani od odpadów (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Jak segregować śmieci?

Każda gmina w Polsce ma obowiązek zamieścić na swojej stronie internetowej dokładne instrukcje dotyczące segregowania śmieci w jej rejonie. To jest pierwsze miejsce, w które powinniśmy zerknąć poszukując zasad segregacji. Konsumentom mogą też pomóc strony internetowe czy aplikacje, które podpowiadają co i do którego kontenera wyrzucić. - Na moim profilu też często odpowiadam na takie pytania. Prowadzę też rozmowy, w których mówimy o odpadach i śmieciach trudnych do zaklasyfikowania - zaprasza ekspertka. 

Profil Moniki Michalskiej to miejsce, gdzie poznamy tajemnice śmieci, ich segregacji, przetwarzania. Jego walory edukacyjne są nieocenione, ale znajdziemy tam też wiele ciekawostek. Pani od odpadów regularnie odwiedza miejsca z odpadami związane. 

- Pokazuję jak odbierane są śmieci, jak są sortowane i zagospodarowywane. Prezentuję nowe technologie, które działają w tej branży - opowiada. - Dużo osób nie wie, jak profesjonalne zakłady mamy w Polsce. Ja staram się to pokazywać. W Europie jesteśmy na bardzo wysokim poziomie, umiemy dużo przetworzyć. 

Śmieciowy problem świata

Są jednak na świecie miejsca, które z odpadami sobie nie radzą. W tak malowniczych miejscach jak Malediwy czy Bali nie ma infrastruktury do przetwarzania odpadów. One są tam składowane. - Na Malediwach jest jedna wyspa do składowania odpadów, podczas sztormu te śmieci wpadają do oceanów - smutno zauważa gość Czwórki. - Na największe wysypisko na świecie, które mieści się w Indiach trafia codziennie 8 tysięcy ton śmieci. Edukacja w tym temacie wciąż jest potrzebna nam wszystkim. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Mateusz Kulik

Gość: Monika Michalska (Pani od odpadów)

Data emisji: 18.09.2023

Godzina emisji: 9.12

pj

Czytaj także

Aby śmieci było mniej. Recykling, działanie i przykład

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 11:00
- Pojęcie "śmieć" określa to, czego ktoś już nie potrzebuje, ale nie znaczy to, że taka rzecz jest od razu godna pójścia na wysypisko - mówi Magda Piotrowska, aktywistka. Żyjemy w czasach, gdy mówimy o zrównoważonym rozwoju, zrównoważonej konsumpcji, a nasze pojemniki na śmieci wciąż pękają w szwach. Warto coś z tym zrobić. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Segregowanie śmieci - dla oceanów, planety i dla nas

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2023 14:21
Cały czas świat ma problem ze śmieciami. Niezbędne są nasze codzienne działania, segregowanie odpadów, ale też ruchy dużych firm, które są odpowiedzialne za opakowania swoich produktów. 
rozwiń zwiń