Dobre buty na zimę - jak wybrać i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 13:11
Po czym poznać, że but jest dobrej jakości? Czy można kupić dobre buty, które starczą nam na lata, i jak prawidłowo je rozchodzić? Na te pytania w Czwórce odpowiada Albert Borowiecki, specjalista od klasycznej mody męskiej. 
Albert Borowiecki z 4Gentelman podpowiada jak zadbać o dobre buty na zimę.
Albert Borowiecki z 4Gentelman podpowiada jak zadbać o dobre buty na zimę.Foto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • Dobre buty to takie, które przetrwają kilka lat. Najlepiej, żeby były wykonane z naturalnej skóry. 
  • Kupując skórzane buty, należy pamiętać, żeby przed ich użytkowaniem je rozchodzić. 
  • O buty należy dbać poprzez odpowiednią pielęgnację i przechowywanie. 

Buty to temat rzeka - wiedzą o tym zwłaszcza kobiety. Jak mówiła Carrie Bradshaw, bohaterka popularnego niegdyś serialu "Sex w wielkim mieście": Życie czasem jest trudne, ale dobre buty sprawią, że łatwiej przez nie iść.

W dobrych butach łatwiej się chodzi zarówno kobietom, jak i mężczyznom, a co to znaczy "dobre buty", opowiada Albert Borowiecki z 4Gentelman. - "Dobre buty" to znaczy, że są one w stanie z nami przetrwać nie przez rok, nie przez pół roku, ale przez kilka lat - tłumaczy w Czwórce. - Zazwyczaj takie buty są wykonywane z naturalnej skóry. Są to buty ręcznie szyte, choć nie zawsze, ale to takie obuwie, które jesteśmy w stanie użytkować przez dłuższy czas.

Dobre buty - z czego powinny być wykonane?

W opinii Borowieckiego najlepsze buty to te wykonane z naturalnej skóry, takie też najlepiej wybierać na zimowe chłody. Jednak trzeba pamiętać o paru rzeczach. - Buty z wysoką cholewką zazwyczaj wymagają od nas poświęcenia trochę czasu. Naturalna skóra w butach zimowych zazwyczaj jest twardsza i grubsza, dlatego jak większość butów skórzanych, zanim je na dobre zaczniemy użytkować, musimy je najpierw rozchodzić - tłumaczy specjalista. - Musimy mieć świadomość, że czasem to może trwać nawet cztery tygodnie.

Są jednak sposoby, żeby przyśpieszyć ten proces, do takich należy zakładanie grubszej skarpetki. Ważne też, żeby pierwsze przechadzki odbywać po domu, czyli w spokojnym miejscu. Albert zdecydowanie odradza spacery w nierozchodzonym obuwiu na zewnątrz. - Może się to skończyć boleśnie - przestrzega.

Zobacz także: 


Jak przechowywać buty i o nie dbać?

Jak zaznacza rozmówca Kamila Jasieńskiego, dobre buty powinny być poddawane odpowiedniej pielęgnacji i być właściwie przechowywane. - Do tego najlepiej wykorzystać prawidła drewniane wykonane z drzewa cedrowego - podkreśla gość audycji. - Zanim jednak po powrocie do domu włożymy prawidła do butów, dajmy im czas, żeby trochę "odparowały". Drewno cedru ma tutaj specjalne znaczenie, bo ma trzy podstawowe właściwości:

  • antyseptyczne - po całym dniu noszenia butów cedr zabija bakterie, które się tworzą na skutek ciepła i wydzielanego potu
  • antyzapachowe - cedr "wyciąga" i zabija wszelkie zapachy
  • przeciwwilgociowe - drzewo cedru pochłania wilgoć, czyli to, co zostawiamy w butach przez cały dzień ich użytkowania

 

Posłuchaj
18:29 CZWORKA/Pierwsze Słyszę - buty 17.11.2023.mp3 O butach i ich pielęgnacji opowiada Albert Borowiecki z 4Gentelman (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

Podstawą jest utrzymanie butów w czystości i zabezpieczanie ich odpowiednimi preparatami. - Należy stosować nie tylko pastę, ale także krem, który jest bardzo ważny. Odpowiada za koloryzację skóry i za jej nawilżenie. Skórę na butach, tak jak skórę naszych dłoni, musimy nawilżać, żeby nie wysychała - tłumaczy Albert Borowiecki. - Następnie aplikujemy pastę, która ma za zadanie zamknąć pory i zabezpieczyć skórę buta. Tak przygotowane buty są gotowe na długie zimowe przechadzki.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Albert Borowiecki (4Gentelman)

Data emisji: 17.11.2023

Godzina emisji: 09.15

aw

Czytaj także

Kolekcjonowanie butów. Powstał pierwszy polski film o sneakerheadach

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 08:19
W filmie Dawida Wawrzyszyna "TOOMANYKICKS" Tede żartem mówi, że sneakerhead to człowiek, który szuka butów, szuka całe życie i nie znajduje, a jeśli znajdzie, to nie w swoim rozmiarze. Tak powstają ogromne kolekcje obuwia produkowanego w wersjach limitowanych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak i gdzie kupować odzież z drugiej ręki? Radzi Senior Suarez

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 16:30
Już nie najnowsze kolekcje renomowanych domów mody i nie ubrania z sieciówek decydują o tym, że ktoś jest modny. Dziś liczy się oryginalność i "modowe perły" wyłowione w second-handach - przekonuje Jakub Krysiński, znany w sieci jako Senior Suarez. 
rozwiń zwiń