Mikroplastik w chmurach. Może nam zmieniać pogodę

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2023 14:52
Mikroplastik został odnaleziony w Rowie Mariańskim i na szczycie Mount Everest. W ostatnim czasie naukowcy odkryli go także w chmurach. Jak możemy temu przeciwdziałać?
Mikroplastik dostający się do chmur może ograniczać dotarcie promieni słonecznych do Ziemi
Mikroplastik dostający się do chmur może ograniczać dotarcie promieni słonecznych do ZiemiFoto: Shutterstock/iMoStudio
  • Mikroplastik to maleńkie, niedostrzegane gołym okiem, drobiny plastiku. 
  • Badacze odnajdują go na całej naszej planecie. Okazuje się, że jest też w chmurach. 
  • Mikroplastik w naszej atmosferze może wpływać na pogodę. 
  • Co robić, by temu przeciwdziałać?

Mikroplastik dostał się w każdy zakątek naszego świata, jest w najwyższych górach, najgłębszych podwodnych rowach. Okazuje się, że szybuje też w chmurach, ponad naszymi głowami. 

Mikroplastik jest w chmurach

Mikroczęsteczki plastiku mogę wpływać na proces tworzenia się chmur, a co za tym idzie zmieniać pogodę - do takich wniosków doszli chińscy naukowcy po przeanalizowaniu mikrodrobin plastiku znalezionych w chmurach. Przebadali próbki z chmur w pobliżu szczytu Tai Shan, który położony jest nieopodal gęsto zaludnionych Chin Wschodnich. Przeanalizowane przez nich próbki zawierały drobiny tworzyw sztucznych, z których powstają torby zakupowe, pojemniki do przechowywania żywności oraz ubrania. To wszystko, zdaniem ekspertów dostało się do chmur w wyniku procesu parowania

- Nam się wydaje, że cząstki mikro są w miarę zauważalne, przy czym np. im są dłużej w środowisku, to rozkładają się na bardzo drobniutkie frakcje, wręcz na pył - mówi Sandra Paszkiewicz z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego w Szczecinie. - Ten pył my inhalujemy, potem wydychamy. To idzie w górę z powietrzem, gdzieś się osadza, cały czas cyrkuluje w obiegu, w naszej atmosferze - dodaje.


Posłuchaj
03:37 czwórka pierwsze słyszę 28.11.2023 mikroplastik 9.34.mp3 Mikroplastik dostał się do chmur - co to oznacza i jak z tym walczyć? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Jak zanieczyszczenie mikroplastikiem może wpływać na pogodę? 

Zdaniem chińskich badaczy cząsteczki mogą wpływać na proces tworzenia się nowych chmur i na pogodę, a w dalszej kolejności na proces fotosyntezy i powstawania tlenu. 

- Te cząstki będą generowały ilość powstających chmur, a to sprawi, że pogoda będzie się zmieniać. Im więcej chmur, tym zmniejsza się ilość słońca, jaka do nas dociera - zauważa rozmówczyni Martyny Ogonek. - To może być warstwa z mikrocząsteczkami, które będą utrudniać dotarcie promieni słonecznych do Ziemi, w efekcie czego będzie miało to wpływ na proces fotosyntezy. 

Jak przeciwdziałać zanieczyszczeniu?

To problem, którym trzeba się zająć. Każdy z nas może w tym pomóc. Eksperci radzą, by świadomiej podejmować wybory konsumenckie i unikać produktów zawierających plastik. 

- Warto świadomie kupować pewne rzeczy i świadomie prać rzeczy - unikać prania np. jeansów z poliestrowymi bluzami - mówi ekspertka. - Dużym źródłem drobinek mikroplastiku są też kosmetyki np. pasty do zębów z mikrogranulkami, peelingi z drobinkami - wskazuje. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Marta Hoppe

Materiał: Martyna Ogonek 

Data emisji: 28.11.2023

Godzina emisji: 9.34

pj/gs

Czytaj także

Studenci wobec zmian klimatu. Jak widzą przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2023 15:54
W programie powiemy o tym, jak polscy studenci odnoszą się do zmian klimatycznych, ale zaprosimy też na kolejną odsłonę cyklu "Przegląd aplikacji burzowych". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikroplastik - ten problem dotyczy też jezior

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 15:35
Zakaz kąpieli w jeziorach kojarzy nam się z powiewającą czerwoną flagą lub ostrzeżeniami przed sinicami. Niestety okazuje się, że wody słodkowodne są też zanieczyszczone mikroplastikiem. Trwają prace nad opracowaniem norm bezpieczeństwa. 
rozwiń zwiń