Mikroplastik - ten problem dotyczy też jezior

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 15:35
Zakaz kąpieli w jeziorach kojarzy nam się z powiewającą czerwoną flagą lub ostrzeżeniami przed sinicami. Niestety okazuje się, że wody słodkowodne są też zanieczyszczone mikroplastikiem. Trwają prace nad opracowaniem norm bezpieczeństwa. 
O mikroplastiku w morzach i oceanach słyszymy od kilku lat. Teraz okazuje się, że jest on też w jeziorach.
O mikroplastiku w morzach i oceanach słyszymy od kilku lat. Teraz okazuje się, że jest on też w jeziorach. Foto: shutterstock/Dotted Yeti
  • Mikroplastik jest też zanieczyszczeniem jezior. 
  • Dotyczy głównie akwenów zlokalizowanych w pobliżu miast.
  • Naukowcy opracowali jednolitą metodę badań stężenia plastiku w jeziorach świata. 
  • To pozwoli wdrożyć też regulacje prawne. 

Sinice okazują się niejedynym problemem, który dotyczy naszych wód. Dołącza do nich mikroplastik, który też może być groźny dla naszego zdrowia. Do niedawna myślano, że zatruwa on jedynie morza i oceany, ale okazuje się, że zbiorniki słodkowodne też nie są od niego wolne

Mikroplastik w morzach i jeziorach

- Nagłośnione były problemy związane z mikroplastikiem w ekosystemach morskich, ze względu na dużą pływającą plamę śmieci, która była skondensowana i składała się głównie z tworzyw sztucznych - mówi profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu Beata Mesjasz, która uczestniczyła w najnowszych badaniach nad mikroplastikiem. - Obecnie dużą uwagę kładziemy też na ekosystemy słodkowodne.


Posłuchaj
04:28 czwórka czwórka do piątej 27.07.2023 mikroplastik.mp3 O mikroplastiku w jeziorach i metodach badania jego stężenia opowiada profesor Beata Mesjasz (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Okazuje się, że duże zanieczyszczenie mikroplastikiem występuje w jeziorach i zbiornikach wodnych położonych w okolicach miast. Mimo że problem znany jest od lat, to dopiero teraz ustalane są normy, które będą wykorzystane do pomiarów. Do tej pory badano wody słodkowodne, jednak nie było jednolitej metody opracowywania stężenia drobinek. - Każdy badacz stosował inną metodykę, którą trudno było dostosować do innej, by wyniki porównać. Te wyniki nie były ze sobą kompatybilne - zauważa naukowczyni. - Zawiązała się grupa, której celem było doprecyzowanie i ujednolicenie tej metodyki. 

Jedna metoda badań 

Badacze zdecydowali się na zastosowanie w badaniach siatki, która pozwala na wyłapanie drobinek o wielkości od 250 mikrometrów do 5 milimetrów. To urządzenie bardzo proste w konstrukcji, długości około 40-50 centymetrów, uformowane w lejek. Szymon Majchrzak jego wygląd porównuje do rękawa cukierniczego. Na końcu lejka jest zbiornik, który po zagęszczeniu próbki utrzymuje ją. 

Największy problem z mikroplastikiem występuje tam, gdzie mamy duże jeziora oraz zbiorniki wodne, które znajdują się w terenach zurbanizowanych - podkreśla profesor. - Tam cykl retencji jest dłuższy, jest więc więcej mikroplastiku. 

Metoda badań opracowana przez zespół, którego członkiem jest profesor Beata Mesjasz, dziś stosowana jest na całym świecie. - W Stanach Zjednoczonych przebadano też zbiorniki, które były izolowane, znajdowały się daleko od miast. Okazało się, że tam też jest mikroplastik, choć w niewielkich ilościach - mówi rozmówczyni Czwórki. - To oznacza, że tutaj mamy też drugi element - przenoszenie zanieczyszczeń wraz z wiatrem, a potem opadanie, osadzanie się

Mikroplastik - powstaną normy i przepisy

Dziś naukowcy mają już opracowaną jednolitą metodykę badań. Każde jezioro można przebadać, a dane porównać z badaniami np. innego jeziora. Ta metoda pozwoli też ustalić bezpieczne normy obecności plastiku w akwenach. Organizacja Narodów Zjednoczonych pracuje już nad pierwszymi prawnymi wytycznymi dotyczącymi tego zagrożenia. Możemy się ich spodziewać w marcu 2024 roku. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Szymon Majchrzak

Data emisji: 27.07.2023

Godzina emisji: 14.24

pj

Czytaj także

Rośliny sposobem na walkę z mikroplastikiem?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 12:05
Na Wybrzeżu powstała prawdopodobnie pierwsza na świecie stacja oczyszczająca wodę z mikroplastiku. Spółka Gdańskie Wody wykorzystuje do tego rośliny, a ich wyniki dają nadzieję na poprawę sytuacji ekologicznej wód światowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czysta woda dla każdego. Czy młodzi naukowcy z Torunia w tym pomogą?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 17:05
Toruński zespół inżynierów Nanoseen opracował pierwszą na świecie technologię odsalania i oczyszczania wody, która nie wymaga zasilania energią. Ich rozwiązanie może być szansą na rozwiązanie kryzysu wodnego na świecie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikroplastik w ludzkiej krwi? To niestety fakt

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 15:20
Wyniki badań dotyczących obecności mikroplastiku we krwi, opublikowane na łamach Envoirment International, nie pozostawiają złudzeń. Mikroplastik także może się dostawać do naszego krwioobiegu.
rozwiń zwiń