Od czego zależy cena biletów na koncerty gwiazd muzyki?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2024 12:43
O tym, jak dużym wydatkiem są bilety na koncerty i festiwale, przekonał się każdy, kto w ostatnim czasie uczestniczył lub będzie uczestniczyć w takim wydarzeniu. Na gwałtowny spadek cen raczej nie mamy co liczyć. Co więcej - spodziewajmy się, że będzie jeszcze drożej. 
Najnowsza trasa koncertowa Taylor Swift The Eras Tour jest najbardziej dochodową w historii. Artystka wystąpi w Polsce 1,2 i 3 sierpnia 2024 roku. Na zdjęciu: fan czekający na koncert Taylor Swift w Chicago, czerwiec 2023 rok.
Najnowsza trasa koncertowa Taylor Swift „The Eras Tour” jest najbardziej dochodową w historii. Artystka wystąpi w Polsce 1,2 i 3 sierpnia 2024 roku. Na zdjęciu: fan czekający na koncert Taylor Swift w Chicago, czerwiec 2023 rok. Foto: EQRoy/Shutterstock.com
  • Z roku na rok rosną ceny biletów na koncerty i festiwale. Na razie nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić.
  • Na wysokość ceny wpływa wiele czynników - m.in. status gwiazdy i formuła imprezy.
  • Jak dotąd najwięcej emocji wywołały ceny biletów na koncerty Beyoncé w Warszawie.
  • W branży koncertowej nie obowiązuje formuła "last minute". 

Co składa się na cenę biletu?

Wszystko zależy od formatu gwiazdy, miejsca, w którym koncert ma się odbyć i od formuły imprezy. - Nie istnieją tutaj żadne normy i żadne zasady. Mamy wolny rynek i nawet jeśli dziś nie ma zagranicznych artystów, którzy mieliby wpływ na cenę biletów na ich koncerty w Polsce,  to nie znaczy, że za chwilę to się nie zmieni - podkreśla Marcin Kubicki redaktor naczelny magazynu "T3". - Zdarzały się natomiast przypadki, kiedy muzycy życzyli sobie, żeby część wpływów została przekazana na cele charytatywne. 

Czy można zagrać koncert "za darmo"?

Zdarza się i tak, że artystki, artyści i zespoły, które są znane, ale niekoniecznie na dużą skalę, na koncertach w Polsce nie "dorabiają się". -  Jeśli na przykład występują w tym samym czasie w kilku innych miejscach, na przykład w Niemczech czy w Czechach, to koszt ich sprowadzenia do naszego kraju nie jest już tak duży. Dodatkowo muzycy mogą traktować taki koncert w ramach promocji i zarabiać tylko na merchu, czyli płytach, koszulkach i innych gadżetach - wyjaśnia gość Czwórki.

Posłuchaj
17:22 CZWÓRKA Pierwsze slysze - koncerty - 10.01.2024.mp3 Dlaczego drożeją bilety na koncerty i festiwale? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Przypadek Beyoncé

W ubiegłym roku dużo emocji wywołały ceny biletów na koncerty Beyoncé, które odbyły się na PGE Narodowym w Warszawie. Ceny na pierwszy z planowanych występów były bardzo wysokie, przed drugim - znacząco spadły. Stało się tak za sprawą jednego z operatorów, który cenę biletów uzależnił od zainteresowania koncertem.

Zobacz także:

- Według mnie, jako słuchacza i fana, takie manipulowanie cenami nie jest korzystne. Kiedyś było tak, że bilety z pierwszej puli były tańsze, a potem ich cena stopniowo rosła. Teraz dotarliśmy do punktu, w którym jeśli pierwsza i zazwyczaj bardzo wysoka cena, "nie chwyta", to się ją obniża - mówi gość Czwórki.  


Marcin Kubicki w studiu Czwórki. Marcin Kubicki w studiu Czwórki.

Kiedy kupować bilety na koncerty?

W przypadku festiwali najprawdopodobniej lepiej wcześniej niż później, choć decydując się na to, często nie znamy pełnego line-upu imprezy. - W branży muzycznej nie działa "last minute", choć oczywiście zdarzają się wyjątki - dodaje Marcin Kubicki. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Marcin Kubicki (redaktor naczelny magazynu "T3", były booker w branży muzycznej)

Data emisji: 10.01.2024

Godzina emisji: 9:15

kul/aw

Czytaj także

Kolektyw SLAP. Świadome podejście do dźwięku to gwarancja dobrych eventów

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 13:00
Kolektyw SLAP w przyszłym roku skończy 10 lat. Jego historia zaczęła się od potrzeby słyszenia dobrego dźwięku. To dzięki niemu kluby Warszawy, Wrocławia, imprezy plenerowe i sceny festiwalowe dają nam wspaniałą moc brzmienia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiedza i stalowe nerwy. Jak zostać promotorem imprez klubowych?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2023 12:20
- Praca promotora imprez klubowych wymaga szerokiej wiedzy i stalowych nerwów. W zakres moich obowiązków wchodzą: produkcja eventu, promocja, komunikacja z agencjami przy bookingu artystów. To dodatkowy etat i to nawet wtedy, gdy robi się to w zespole - przekonuje Piotr Ho, mówi Piotr Ho, didżej, organizator i promotor imprez klubowych.  
rozwiń zwiń