Rok Rzeki Wisły. Za nami pierwszy przystanek w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 13:58
Za nami już pierwszy wiślany przystanek - z Gdańska. Radiowa Czwórka z okazji Roku Wisły zaprasza na letni cykl audycji i koncertów plenerowych. Akcja "Od Ujścia do Źródła" ma na celu promocję naturalnego i turystycznego obszaru "Królowej Polskich Rzek" oraz miast wykorzystujących jej dziedzictwo.  
Audio
  • Rozmowa Kuby Marcinowicza z gośćmi w ramach akcji "Od Ujścia do Źródła" (Od Ujścia do Źródła/Czwórka)
Brzegi Wisły
Brzegi WisłyFoto: wikimedia.com/Rommullus

Zaproszenia na dyskusję podczas specjalnej audycji plenerowej przyjęli: prof. Jan Marcin Węsławski, kierownik Zakładu Ekologii Morza Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie i prof. Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historii Miasta Gdańska. 

Czego można się dowiedzieć z rozmowy? Między innymi tego, że Wisła jest kapryśna i przekorna. Zaczyna się na stokach Babiej Góry, a kończy… no właśnie, gdzie? W zależności od jej kaprysu zmienia swoje ujście. Na jej dnie kryje się też niejedna tajemnica. - W Wiśle znalazłem kilka wraków z XVIII w. w rejonie Gdańska Stogi. Niestety w ich wnętrzu nic nie było, ponieważ były to wraki użyte jako tymczasowy most wykonany przez rosyjskie wojska oblegające Gdańsk w 1734 roku. Większość z nich pozostała na dnie - opowiadał o wiślanych skarbach prof. Waldemar Ossowski. Mówił też o złotych monetach…

Opowiedzieliśmy także m.in. czym są "houseboaty", przedstawiliśmy Gdańsk z kajaka i Wiślane trasy rowerowe, a na rejs kulturalny po Wiśle zabrała Was Violetta Seremak z Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.

***

W ramach akcji "Od Ujścia do Źródła" Czwórka planuje latem zorganizować jeszcze dwa podobne wydarzenia: 7 lipca w Warszawie (Cud nad Wisłą) oraz 14 sierpnia w Krakowie (Forum Przestrzenie). Projekt jest współfinansowany przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizulany (FINA).

***

Tytuł audycji: "Od Ujścia do Źródła"

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Goście: prof. Jan Marcin Węsławski (kierownik Zakładu Ekologii Morza Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie), prof. Waldemar Ossowski (dyrektor Muzeum Historii Miasta Gdańska)

Data emisji: 9.06.2017

Godzina emisji: 18.08

op/kd

Czytaj także

Duet Catz ’N Dogz: walczymy ze stereotypami

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 17:00
W "Muzycznym Lunchu" Wojtek i Grzesiek, czyli duet Catz'N Dogz, jeden z najważniejszych projektów na polskiej scenie muzyki elektronicznej ostatnich lat, opowiadali o ich najbliższym, objętym patronatem Czwórki koncercie w warszawskim Klubie Smolna, a także o fonograficznych projektach Pets i Step Recordings. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztokholm. Alternatywne brzmienie i radiowy pop

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 10:15
Tym razem gośćmi Damiana Sikorskiego w audycji "Będzie głośno!" byli członkowie bydgosko-toruńskiego zespołu Sztokholm. - Jesteśmy spomiędzy Bydgoszczy i Torunia. W tych dwóch miastach studiowaliśmy. Chcieliśmy je połączyć - mówili w Czwórce Ariel Śliwiński i Szymon Wigienka, czyli połowa formacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sára Tímár, Ferenc Sebő - ich historia muzyki nad Dunajem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:00
Ferenc Sebő jest założycielem zespołu, w którym karierę rozpoczynała Márta Sebestyén oraz Péter Éri - obecnie członkowie znanego Muzsikas Folk Ensemble. Razem z wokalistką Sárą Tímár opowiadał w Czwórce o historii węgierskiej muzyki i własnej drodze do jej odkrywania.
rozwiń zwiń