Kisz Misz - jedzeniem przełamać bariery kulturowe

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 05:50
Rokrocznie do Polski przybywa kilka tysięcy uchodźców. Nie jest im łatwo szybko się zaadaptować. Za sprawą takich inicjatyw jak Kisz Misz proces ten przebiega jednak znacznie łatwiej.
Audio
  • Projekt Kisz Misz zakłada wszechstronną pomoc dla uchodźców przybywających do Polski (Czwórka/Na cztery ręce)
Kisz Misz - jedzeniem przełamać bariery kulturowe
Foto: Glow Images

Spółdzielnia Socjalna "Terra" postanowiła połączyć talent kulinarny uchodźców i naszą otwartość na to, co nowe i inne. W największym skrócie Kisz Misz to miejsce, które zrzesza uchodźców i osoby starające się o taki status oraz wielokulturowa kuchnia tworzona przez nich. Menu zawiera niedrogie potrawy z różnych stron świata, przygotowywane według oryginalnych receptur przez osoby pochodzące z tych właśnie krajów.

ZOABCZ: Ifi Ude pomoże mamom-imigrantkom

- Ale nasza działalność to nie tylko kuchnia. Chcemy stworzyć przyjazne miejsca pracy i pomóc tym osobom na wszelakim gruncie - prawnym, społecznym, socjalnym, aby w tak trudnej dla nich sytuacji, gdy byli zmuszeni opuścić swoje rodzinne rejony, mogli jak najszybciej wrócić do normalnego życia - przekonywała w audycji "Na cztery ręce" jedna z inicjatorek akcji Joanna Fido.
PRZECZYTAJ TEŻ: Etnoliga - piłka nożna ponad wszelkimi podziałami

Kisz Misz na co dzień zajmuje się cateringiem, dostarczając dania lunchowe. Przez dwa miesiące w akcji mocno pomagało warszawskie Muzeum Etnograficzne, użyczając swojej kuchni. - Nie brakowało ludzi, którzy chcieli pomóc i ciągle nam pomagają. Takie inicjatywy to świetny sposób na przełamanie barier międzykulturowych, wymianę doświadczeń. Kuchnia to doskonałe miejsce, by otworzyć się na dialog - skwitowała kolejna osoba zaangażowana w Kisz Masz, Kasia Regulska.
Więcej o projekcie, związanych z nim akcjach - w nagraniu z "Na cztery ręce".
ac/kul

Czytaj także

Czy Polska wielokulturowa jest możliwa?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 12:20
Nieznajomość obcego wywołuje naszą agresję, a obawa przed "innym" definiuje polską tożsamość. Dlatego sześćdziesiąt siedem procent Polaków nie chce by imigranci z Afryki, Azji czy Europy Wschodniej osiedlali się u nas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Dzień Uchodźcy - warto pomagać innym

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 15:00
20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy. Termin ten przypominać ma o trudnej sytuacji milionów ludzi, którzy zmuszeni byli opuścić swoje ojczyzny. Zwraca również uwagę na ich determinację i wolę przetrwania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Foodtrucki - nowa miłość Polaków

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 11:45
- Kiedyś to były objazdowe budy z jedzeniem, dziś foodtrucki są nieodłącznym elementem miejskiej kultury - opowiada Anna Maria Żurek, koordynatorka akcji Żarcie Na Kółkach. - Właściciele tych mobilnych kuchni dbają, by jedzenie było zdrowe i smaczne. A ich oferta jest poważną konkurencją dla tradycyjnych restauracji.
rozwiń zwiń