Penspinning. Sport, który może dać ci światową sławę

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 08:00
Czym właściwie jest penspinning? To przeróżne manewry długopisem w dłoni. Jedni mogą traktować penspinning jak sport, inni jak zabawę i sposób na zabicie nudy. Najbardziej wytrwali penspinnerzy potrafią kręcić długopisem kilkanaście godzin.
Audio
  • O autografach, rozdawanych w Chinach, godzinach treningów, przygotowujących do udziału w mistrzostwach i świecie penspinnerów opowiadają Daniel Stradowski i Michał Tomański (Czwórka/Na cztery ręce)
Dłonie penspinnera
Dłonie penspinneraFoto: PAP/ Oliver Berg

Żonglerka długopisem to w Polsce zajęcie niszowe, ale w Chinach robi furorę i właśnie tam 23 sierpnia odbyły się mistrzostwa świata w tej dyscyplinie. W zawodach brało udział dwóch Polaków, Michał Tomański i Daniel "Precel" Stradowski. - Turniej trwał cały dzień, to było duże przedsięwzięcie - wspomina Tomański. - Ciekawie jednak było poznać na żywo tych wszystkich ludzi, których dotychczas znaliśmy głównie z internetu.

Penspinning wywodzi się z Japonii, sport powstał ok. 30 lat temu. - Myślę, że studenci z nudów chwytali na wykładach za długopisy i robili nimi ewolucje. Z biegiem czasu sport ten nabrał rozmachu, powstawały coraz trudniejsze tricki. Dziś w Polsce robi to spora grupa osób - opowiada Stradowski.

Czytaj także: Penspinning to nie tylko sport. To sztuka <<<

Daniel
Daniel Stradowski i Beata Kwiatkowska/fot.screen wideo

By dojść w penspinningu do formy, jaką prezentują mistrzowie, potrzeba - jak w każdym sporcie - godzin, miesięcy, a nawet lat regularnych ćwiczeń. - Nie ma innej metody. Należy obejrzeć film w sieci i przez siedem godzin lekcyjnych szlifować formę - mówi Stradowski.

Nie każdy długopis nadaje się do tego, by nim "kręcić". - Sprzęt do penspinningu jest dłuższy, ma metalowe końcówki, które dodatkowo go dociążają i gumowe uchwyty, za które można trzymać, wykonując tricki - tłumaczy gość "Na cztery ręce" .

By dowiedzieć się więcej o tym, jak trenować penspinning i dlaczego warto zacząć to robić, zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z Danielem Stradowskim i Michałem Tomańskim.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka hobby SPORT
Czytaj także

Znudził Ci się rower? Przesiądź się na "poziomki"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 17:00
Dla nich zwykły rower to za mało. Wolą przemierzać ulice pedałując nogami do przodu. Kto? Uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Rowerów Poziomych, czyli fani "poziomek".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekstremalne wyprawy: dwoje ludzi i pies w Himalajach

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 18:16
Agata Włodarczyk, Przemysław Bucharowski i suczka Diuna, rasy wilczak czechosłowacki, nazywają siebie wilczą rodziną. W tym roku przeszli razem w Himalajach 500 kilometrów. - Zwiedzanie świata z psem jest ciekawsze - mówią podróżnicy. - Zawsze dużo się dzieje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korfball - jedyna koedukacyjna gra drużynowa na świecie

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2014 14:00
W jednej drużynie dziewczyny i chłopaki robią na boisku wszystko, by wrzucić piłkę do kosza. Korfball wywodzi się z klasycznej koszykówki, ale rządzi się własnymi prawami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rowerem po mieście. Weź lekcję i nie bój się jeździć

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2014 10:00
Jazda rowerem po mieście to dla niektórych wyczyn ekstremalny. Jednak jak przekonuje Michała Kalida z Warszawskiej Akademii Rowerowej wcale nie musi tak być. Wystarczy przestrzegać zasad ruchu drogowego i nie bać się jazdy po ulicach.
rozwiń zwiń