Etyka w szkole. Nauka wcale nie musi pójść w las

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 09:00
Etyki nie należy mylić z moralnością, ale mało kto o tym wie - ten przedmiot w wielu szkołach jest martwy. Kto dziś uczy etyki tam, gdzie udało się ją wprowadzić i co myślą o niej uczniowie?
Audio
Etyka w szkole. Nauka wcale nie musi pójść w las
Foto: sxc.hu

"Etyka w życiu publicznym" to temat finałowego etapu tegorocznej "Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym", który odbędzie się już wkrótce. Patronat nad tym wydarzeniem objęło Polskie Radio. Z tej okazji przyjrzeliśmy się, jak wyglądają lekcje etyki w polskich szkołach.

- Etyka, to zbiór różnego rodzaju norm, które mają regulować życie w kategoriach dobra i zła. A etyka w szkole jest – jak ja to rozumiem – zapoznawaniem z różnymi koncepcjami dotyczącymi tych właśnie kwestii, ale bez narzucania konkretnych norm - powiedział w Czwórce Przemysław Fill, nauczyciel etyki.

Nawet pilne uczęszczanie na lekcje etyki nie gwarantuje, że będzie się człowiekiem prawym. - Uchodzący za jednego z najwybitniejszych nauczycieli tej dziedziny – Sokrates miał bardzo dużo do powiedzenia na tematy dobra moralnego. Twierdził wręcz, że bycie mądrym i bycie dobrym jest tożsame. Ale ten sam Sokrates zaniedbywał swoją rodzinę, nie przynosił do domu pieniędzy - zaznaczył gość Bogusi Marszalik.

Warto jednak zgłębiać systemy i normy etyczne, bo - jak podkreślił Przemysław Fill - wtedy jest nadzieja, że człowiek zacznie żyć uważniej i bardziej zastanawiać się nad tym, co robi.

Więcej o etyce w szkole i w życiu w nagraniu audycji "Na 4 ręce".

pg

Czytaj także

Ucz się języka razem z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 14:47
Rodzice powinni umieć odpowiednio zmotywować i zachęcić swoje pociechy do nauki języka, a nie tylko płacić za dodatkowe godziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coraz więcej etyki w szkołach. Religia w odwrocie?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2011 11:45
Prawie dwukrotnie wzrosła liczba szkół, w których prowadzone są w tym roku zajęcia z etyki. Nauczyciele mówią, że rodzice są świadomi swoich praw i domagają się takich lekcji - informuje "Życie Warszawy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słowa, które bolą

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 13:31
Coraz częściej opinią publiczną wstrząsają dochodzące ze szkół relacje o wypadkach dręczenia i szykanowania uczniów przez ich kolegów.
rozwiń zwiń