Portret młodej polskiej emigracji

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2012 19:30
Od jakiegoś czasu coraz mniej się mówi o wyjazdach Polaków za granicę. Tymczasem aż 2 mln krajanów wyjechało na Zachód po naszym wejściu do Unii i ten proces trwa. O tym jak układają losy emigrantów rozmawialiśmy w audycji "Na cztery ręce".
Audio
  • O emigracji młodych Polaków w audycji "Na cztery ręce"

Wciąż wielu młodych wyjeżdża pomimo kryzysu i zostaje w Europie Zachodniej. Nie znamy aktualnych statystyk, ani tego, czy natura/motywy tej emigracji się zmieniają, jaki status życiowy udaje się Polakom osiągnąć, czy awansują społecznie? Czy za granicę wyjeżdżają zwłaszcza ludzie młodzi o największych możliwościach rozwijania kariery, z wysokim wykształceniem, ludzie wartościowi i cenni dla naszego kraju? Jak ta nowa polska diaspora zadomawia się w Europie, czy jej postrzeganie się zmienia, czy polscy "intelektualiści" się separują od "roboli"? Czy wytworzyła się emigracyjna hierarchia i podziały? Jesteśmy otwarci na świat, umiemy szukać swojej szansy, nie jesteśmy przykuci do jednego, najlepiej znanego miejsca. Ale czy ci, którzy wyjechali, kiedyś tu wrócą?

To pytania zadaliśmy naszemu gościowi dr Michałowi Kowalskiemu, socjologowi z UW, specjalizującemu się w antropologii społecznej.

Aby odsłuchać nagrania audycji kliknij w ikonę dźwięku.

Audycji "Na 4 ręce“ prowadzonej przez Bogusię Marszalik i Paulinę Wilk można słuchac od poniedziałku do piątku, od godziny 23. do 1. w nocy.

Czytaj także

Najbardziej demoniczne dzieci kina

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2012 13:50
Straszyć każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej - wiedzą o tym zwłaszcza twórcy filmów zaliczanych gatunkowo do horrorów. A dzieci potrafią przerazić...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyspiarska mentalność Japończyków

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2012 21:00
- Ludzie w Japonii mają w sobie dwa fronty: honne, czyli to co się czuje naprawdę i tego się nie ujawnia oraz tatemae czyli twarz publiczną, pijarową - opowiadał w audycji "Bed & Breakfast" Kuba Tyszko, czwórkowy korespondent z Tokio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niewidomi czytają więcej

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 14:00
Dla przyjemności książkę w ostatnim roku przeczytało zaledwie 30 procent widzących Polaków. Wśród niewidomych lekturę choć jednej książki rocznie deklaruje prawie 75 procent.
rozwiń zwiń