Dobre, bo polskie. Smaczne, bo egzotyczne

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2013 08:42
Jakie są obecnie trendy na rynku restauracyjnym w Polsce? Czym się kierujemy wybierając miejsce, w którym jemy? Na te pytania odpowiada kulinarny specjalista – Anna Dębska.
Audio
  • Czy Polacy lubią egzotyczną kuchnię?/Czwórka (Na cztery ręce)
51 proc. Polaków waży za dużo
51 proc. Polaków waży za dużoFoto: Glow Images/East News

Anna Dębska z ogólnopolskiego serwisu informacyjno-kulinarnego gdziezjesc.pl, audytorka  restauracji oraz blogerka kulinarna, przyznała, że lubi eksperymentować z kuchnią i nawet jeśli miała by zjeść "jakiegoś robaka”, to z zamkniętymi oczami, ale jednak, zdecydowała by się na to. Przypominała, że trend do tworzenia egzotycznych restauracji rozpoczął się w momencie, gdy Polacy zaczęli lepiej zarabiać i wyjeżdżać na zagraniczne wakacje – z tego powodu zaczęli się też bardziej interesować specyfiką innych kultur, a w tym i ich kuchni.
Co może powiedzieć o kulinarnych gustach Polaków? Jej zdaniem jesteśmy zainteresowani zarówno kuchnią międzynarodową, jak i polską. Szczególnie dużą popularności cieszy się kuchnia włoska, która pomału przestaje być czymś egzotycznym. Ten trend trwa już przynajmniej od dziesięciu lat, gdyż wtedy zaczęło pojawiać się coraz więcej pizzerii, a także restauracji z włoskimi daniami, przede wszystkim makaronami.
Obecnie pojawiają się wyższej jakości pizzerie, gdzie pizze wypalane są w specjalnym piecu, mają odpowiednią grubość i konsystencję ciasta.
Duże miasta mają szeroką ofertę wyboru kuchni. W małych miejscowościach ciężej jest wprowadzić nowe dania. Anna Dębska zauważyła w "Na cztery ręce", że po jakimś czasie w menu zaczynają się obok egzotycznego jedzenia pojawiać też takie "bezpieczne” dania jak właśnie pizze i żurek.
Zwracała też uwagę, że często przed wyborem ciekawej restauracji czytamy opinie w internecie – i, co ciekawe – o wiele częściej można znaleźć negatywne komentarze dotyczące danych lokali, niż polecane miejsca.
Czy barierą przed chodzeniem do restauracji są finanse? Zdaniem Anny Dębskiej na pewno tak, istnieje bowiem przekonanie, że egotyczne restauracje muszą być drogie. A nie musi tak być, zawsze możemy wydać dwadzieścia złotych na jedno danie, albo na dobrą kawę z ciastkiem – najważniejsze jest przecież to, by spotkać się z bliskimi nam ludźmi.

pp

Czytaj także

Od mozarelli do carpaccio: Robert Sowa i tajemnice kuchni włoskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 17:00
- Polaków można podzielić na dwie grupy: część uważa, że kuchnia włoska to tylko pizza, a druga – że to tylko makarony, czyli pasta – mówił w Czwórce znany mistrz sztuki kulinarnej, Robert Sowa. – A to przecież nieprawda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neapol – miasto zmysłów i pizzy

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 18:23
- Piękne widoki, wspaniałe zapachy, pyszne jedzenie – opowiada w Czwórce Julia Wollner, z magazynu "La Rivista". – To właśnie stamtąd pochodzi pizza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włochy są najdroższym krajem na wakacje

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 21:55
Obliczyło jedno z tamtejszych stowarzyszeń obrony praw konsumenta. Mimo to trzy czwarte Włochów wybierających się na urlop pozostaje we własnym kraju.
rozwiń zwiń