Rodzinne zwyczaje bocianów białych. To życie pełne wrażeń

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 15:00
Bociany są monogamistami przez... jeden sezon. W ich życiu zdarzają się zdrady, rozgrywają się prawdziwe rodzinne dramaty i skandale. Walki, przeganianie intruzów, zmiany partnerów i partnerek. Jakie jeszcze tajemnice skrywają te ptaki? 
Audio
  • O sekretnym życiu bocianów opowiada Krzysztof Konieczny (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

ptak miasto jerzyk 1200.jpg
Szklane pułapki. jak giną ptaki w miastach?

Bociany budują swoje gniazda przez wiele lat. Z bliska ich domy to niezwykle skomplikowane konstrukcje. - Patyki, które wystają na zewnątrz to tylko ich część. W środku jest masa ubitej darni, perzu. W trakcie składania jaj w środku gniazda tworzy się dodatkowa niecka - tłumaczył Krzysztof Konieczny, ekspert w dziedzinie bocianiego życia. - Takie gniazda ważą po kilkaset kilogramów, bo są budowane przez lata.

ZOBACZ TAKŻE Sokół wędrowny - wielki powrót do miast >>>

Bocian biały to polski towar eksportowy. Chociaż od 2014 roku to nie nasz kraj wiedzie prym, jeśli chodzi o liczebność populacji tego ptaka, a Hiszpania, to nadal jest on uważany za reprezentanta Polski. Czy bocian zawsze wraca do tego samego gniazda? I dlaczego, nawet jeśli próbuje, nie zawsze mu się to udaje? Czy bociany rzeczywiście jedzą żaby? Jak długo żyją te ptaki? O tym także w nagraniu audycji "Dajesz radę", 22.04.2019 >>>. W programie tłumaczyliśmy też, jak pomagać ptakom, które znajdziemy na swojej drodze. Zdradziliśmy także, czym są bocianie "sejmiki".

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Krzysztof Konieczny (Fundacja Przyrodnicza "pro Natura")

Data emisji: 22.04.2019

Godzina emisji: 14.08

kd/ac

Czytaj także

W kluczu raźniej. Jakie są sekrety ptasich lotów?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 14:22
W miniony weekend obchodziliśmy Europejskie Dni Ptaków, a w "Stacji Nauka" zdradzamy kilka szczegółów dotyczących jesiennych ptasich migracji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Polsce lesistość wzrasta. Wciaż przybywa drzew

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 16:04
Lasy Państwowe każdego roku sadzą około 500 milionów drzew. W Polsce od końca II wojny światowej lesistość zwiekszyła się o prawie 10 procent, a będzie jeszcze lepiej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hałaśliwy styl bycia jeża

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 14:09
- Gdy przychodzi wiosna i cieplejesze dni z hibernacji budzą się jeże - mówi Andżelika Gackowska z Warszawskich Lasów Miejskich. - Potrzebują dużo pokarmu, więc przez całe noce tuptają, nawet po 2 kilometry - dodaje. 
rozwiń zwiń