Czajka. Ptak pełen melancholii

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 16:19
- Właśnie trwają ich gody. Te ptaki są więc radosne i podekscytowane tym, co je czeka, ale jednocześnie ich śpiew jest bardzo melancholijny - mówił w rozmowie z Czwórką ekspert Jacek Karczewski.
Audio
  • Rozmowa z Jackiem Karczewskim. "W Polsce czajki jest coraz mniej" (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
  • Czajka to ptak, który wciąż się spieszy - o tych ptakach opowiada Jacek Karczewski (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Czajka
CzajkaFoto: Allexxandar/Shutterstock.com

kawka shutterstock 1200.jpg
Sekretne życie kawki - ten ptak nie zna mezaliansu

Choć dawniej, podobnie jak bociany, czajki można było dostrzec w malowniczych plenerach polskich wsi, dziś widzi się je dużo rzadziej. - Niektóre czajki, by budować gniazda, pracowicie znoszą gałęzie, liście i korzenie, a potem tworzą z nich bardzo urokliwe kopczyki o wysokości nawet 30 cm. Na ich górze są niecki, w których czajki znoszą jaja o potem je wysiadują. W tym miejscu na świat przychodzą także ich pisklęta - opowiadał Jacek Karczewski z magazynu "Ptaki Polskie". - Ich jaja są dość charakterystyczne i trudno je dostrzec, bo mają barwy moro.

ZOBACZ TAKŻE Kuropatwa - dlaczego wszyscy chcą ją zjeść? >>>


shutterstock gąsiorek 1200.jpg
Gąsiorek. Maleńki ptaszek, który został rzeźnikiem

Czajki budują gniazda najczęściej na terenach podmokłych. - Tam, gdzie jest sucho, raczej wygniatają w ziemi dołki, w których się zagnieżdżają - tłumaczył ekspert. Gody czajek właśnie trwają. I jak podkreślał ekspert w Czwórce, to gatunek, który lubi się popisywać. - Zwłaszcza faceci. Oprócz tego, że robią pokazy lotnicze i fikają naprawdę imponujące koziołki, kręcą "beczki" i pikują w powietrzu, charakterystycznie zawodzą, i to zarówno w ciągu dnia, jak i w ciągu nocy. To brzmi bardzo melancholijnie - opowiadał ekspert. 

ZOBACZ TAKŻE Agresywny, milczący wojownik - kormoran >>>

Pierwsi przedstawiciele czajki kilka tygodni temu wrócili do Polski z ciepłych krajów. Jak podkreślał ekspert, warto ich wypatrywać, bo są przepiękne: mają czarne żaboty i charakterystyczny "czubek" na głowie. - Warto podkreślić, że ten gatunek nie ma się w naszym kraju najlepiej, a liczebność tych ptaków spada. W skali ostatnich 20-30 lat zmniejszyła się nawet o 60 procent. To oznacza, że w niektórych regionach czajki zniknęły kompletnie - tłumaczył Jacek Karczewski. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 7.02.2020

Godzina emisji: 6.25, 7.25

kd


Czytaj także

Strzyżyk - podstępna ptasia mysz, która pokonała orła

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 10:16
Gdy strzyżyki siedzą na gałęziach, to niemal ich nie widać. Kacper Kowalczyk nazywa je ptasimi myszami, bo są małe, szybkie i mają ubarwienie podobne do polnej myszy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słonka - polskie kiwi, które wyjątkowo dba o pisklęta

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 09:19
- Słonka lubi tereny leśne, podmokłe. Jest to ptak z długim dziobem, krótkimi nogami i krępą sylwetką - opowiada Adam Zbyryt z koalicji Niech Żyją. - Słonka ma długą szyję, duże, wysoko osadzone oczy - to taka wieża obserwacyjna, by lepiej wykrywać drapieżniki - dodaje. 
rozwiń zwiń