Sroka - inteligentna, złośliwa złodziejka

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 09:36
Na każdym osiedlu, w każdym mieście spotkamy sroki, to czarno-białe ptaki z długimi ogonami. To też najprawdopodobniej najinteligentniejszy ptak na świecie. A mimo to nie mamy o nich najlepszego zdania.
Sroka
SrokaFoto: pixabay
grubodziób shutterstock 1200.jpg
Grubodziób - jak to jest być "między papugą a tukanem"?

Sroki uznajemy za złodziejki. W Polsce popularne są powiedzenia "nie wypadł sroce spod ogona",  o ludzkiej przegranej - "łapać pięć srok za ogon" czy "gapi się jak sroka w gnat". A to ptaki, które potrafią rozpoznać swoje odbicie w lustrze i jako jedyne budują gniazda z 2 wejściami i zadaszeniem. 

- Sroki możemy spotkać na terenie całego naszego kraju, w parkach, ogrodach, terenach miejskich i podmiejskich - mówi Paweł Sidło ze Stowarzyszenia Ptaki Polskie. - Sroka jest wszędzie.


Posłuchaj
02:38 czwórka ndt 16.10.2020 sroka 1.mp3 O wyglądzie sroki i jej upodobaniach do błyskotek opowiada Paweł Sidło z Ptaki Polskie (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

- Sroka jest biało-czarna, ma długi ogon, który w słońcu mieni się niesamowitymi barwami,  troszeczkę przypominającymi niektórym barwy benzyny rozlanej na wodzie - wyjaśnia ekspert. 

Ten ptak znany jest z tego, że lubi różne świecidełka. Ekspert potwierdza, że gdy zajrzymy do gniazda sroki to możemy tam znaleźć fragmenty złotka, kapsle, a nawet pierścionki czy obrączki. - Zdarza się u ptaków, że lubią zdobić gniazda, właśnie różnymi, dziwnymi dla nas przedmiotami - mówi rozmówca Anny Hardej. - Sroki chowają te rzeczy do gniazda. Znana jest historia pierścionka wartego 5 tysięcy dolarów, który sroka ukradła z wpadając do pokoju. Całe szczęście udało się go odzyskać właśnie z pobliskiego gniazda - dodaje. 

- Sroki, jak wiele ptaków krukowatych lubią padlinę, stąd może pochodzić powiedzenie "patrzeć jak sroka w gnat" - mówi specjalista. - Nam padlina się źle kojarzy, ale warto wiedzieć, że dzięki temu sroki są doskonałymi czyścicielami lasów, terenów miejskich - dodaje. 


Posłuchaj
02:05 czwórka ndt 16.10.2020 sroka 2.mp3 O złośliwości srok opowiada ekspert z Ptaki Polskie (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

Sroki mają bardzo wiele cech podobnych do ludzi. Potrafią np. być bardzo złośliwe i podstępne. - Sroki potrafią wabić koty na środek jezdni, po to tylko by odlecieć, gdy kot będzie na ulicy, a samochody będą ruszać - wyjaśnia Paweł Sidło. - Lubią też drażnić psy, sprawia im to ogromną radość - dodaje. 

Sroki należą do rodziny krukowatych. Są ptakami, które świetnie przywiązują się do człowieka. Dziś nie zaleca się oswajania tych ptaków. - Zdarzało się, że gdy młode wypadały z gniazda i ktoś zabrał je do domu, to tak mocno się przywiązywały, że były w stanie powtórzyć proste słowa, rozumiały gesty - wyjaśnia specjalista. 


Posłuchaj
01:52 czwórka ndt 16.10.2020 sroka 3.mp3 Jak sroki radzą sobie zimą - opowiada ekspert (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

Niełatwym okresem dla srok, jak i dla wszystkich innych ptaków, które nie odlatują do ciepłych krajów, jest zima. - Sroki lecą tam, gdzie mogą znaleźć jedzenie, które jest dla nich kluczem do przetrwania. Niestety często to pożywienie to to, co my wyrzucamy, często nadgnite resztki, co nie jest dla nich najlepsze - wyjaśnia specjalista. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Mateusz Fusiarz

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 16.10.2020

Godzina emisji: 6.20,  7.23, 8.23

pj

Czytaj także

Kukułka - "pasożyt" i "wyrodna matka"? Ekspert: to metoda przetrwania

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 12:33
Może się wydawać, że kukułki to wyrodne matki, ponieważ podrzucają innym ptakom swoje jaja. Ale to jest ich bardzo skuteczna metoda na przetrwanie. - Kukułki są prawdziwymi mistrzami w swoim fachu - mówiła Katarzyna Dytrych, przyrodnik. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słowiki - mali, rdzawi i szarzy śpiewacy. Który śpiewa lepiej?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 10:58
Jeśli chcemy tropić słowiki, to najlepiej robić to w maju. Samczyki przylatują z Afryki i swym trelem wabią samiczki. A ich śpiew jest nie do podrobienia. 
rozwiń zwiń