Być wrażliwym i uczuciowym jak... gęsi

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 10:00
Gęsi to taki bardzo rodzinne, uczuciowe i wrażliwe, przyjaźnią się ze sobą przez wiele lat, albo się nie lubią. W czasie swojej podróży do ciepłych krajów wspierają się i wzajemnie dopingują. 
Latanie w kluczu jest dla ptaków bezpieczne. Na zdj. klucz dzikich gęsi
Latanie w kluczu jest dla ptaków bezpieczne. Na zdj. klucz dzikich gęsiFoto: pixabay/258817


shutterstock czapla 1200.jpg
Czapla - miłośnik ryb, który dla wędkarzy niechcący stał się wrogiem

Gęsi są ptakami wędrownymi. - Przez Polskę lecą przede wszystkim gęsi białoczelne, zbożowe i tundrowe - wymieniał Jacek Karczewski ze Stowarzyszenia Jestem na Ptak. Podczas lotu wydają specyficzne odgłosy. - Prawdopodobnie są to okrzyki motywacyjne, wspierające. Krzyczenie na takiej wysokości, przy prędkości kilkudziesięciu kilometrów na godzinę, to ogromny wydatek energetyczny, a jednak to robią - tłumaczył ekspert. - Pomagają sobie wzajemnie.

Posłuchaj
08:26 2020_11_27-06-22-08_PR4_Gęś.mp3 Jak wygląda życie gęsi? Rozmowa z Jackiem Karczewskim (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka) 

Jak tłumaczył to, że ptaki te lecą w kluczach także prawdopodobnie ma znaczenie. - Dotychczas sądzono, że chodzi o aerodynamikę, bo gęsi, lecąc za innymi osobnikami po prostu miały oszczędzać energię. Kolejne badania naukowców obaliły jednak tę teorię i dziś klucz dzikich gęsi pozostaje dla nas zagadką - mówił ekspert. 

kruk pixabay 1200x660.jpg
Kruk - inteligent wśród ptaków. "Potrafi myśleć abstrakcyjnie"

Czytaj także:

Gęsi to ptaki o niezwykle trwałych więziach rodzinnych i emocjonalnych. - Mają swoich ulubionych sąsiadów, przyjaciół, mają też wrogów. Utrzymują kontakt ze swoimi młodymi przez wiele lat, a z kolei ich dzieci z różnych pokoleń się znają i potrafią sobie pomagać - wyliczał ekspert. W domostwach ludzi najczęściej spotkać można gęsi białe. - Jednak dziko występuje w Polsce gęś gęgawa. To gatunek, z którego wychodowane zostały gęsi domowe. Gęgawa do niedawna była niezwykle rzadka, teraz na szczęście zaczyna powracać - mówił Jacek Karczewski. - Ptaki te występują na terenach bagiennych i w dolinach rzecznych.

Czytaj także:

Według wierzeń starożytnych gęsi były praprakami, z których jaj wykluło się życie na Ziemi. - Kiedyś były ptakami świętymi, nietykalnymi. Dziś ludzie stali się ich największym ich problemem. To jeden z ulubionych celów myśliwych, człowiek zabrał im też siedliska - większość rzecz została uregulowane i gęsi mają coraz mniej terenów do żerowania - wyliczał ekspert. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 28.11.2020

Godzina emisji: 6.20, 7.22, 8.26

kd 

Czytaj także

Piskliwiec - spotkanie z niezwykłym ptakiem

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 11:31
Spotkamy się z brązowym ptakiem o białym brzuszku - piskliwcem. Jego nazwa wzięła się od charakterystycznego, nietypowego dźwięku, jaki wydaje.
rozwiń zwiń