Jemiołuszka - piękny ptak z punkową duszą

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 16:05
- Jemiołuszki mają jakby krople wosku na końcówkach skrzydeł. Dzięki temu to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych ptaków w naszej strefie klimatycznej - opowiada Marcin Siuchno.
Jemiołuszka
JemiołuszkaFoto: Wang LiQiang/Shutterstock.com

shutterstock czapla 1200.jpg
Czapla - miłośnik ryb, który stał się wrogiem wędkarzy

Jemiołuszka mieszka w gałęziach drzew. Łatwo ją rozpoznać, bo ma charakterystyczne szaro-brązowe ubarwienie z żółtawymi końcówkami piór w ogonach. Jemiłuszka ma "irokeza", dzięki któremu wygląda niczym punk. I jak przyznaje ekspert w Czwórce, takie też ma usposobienie. - Jemiołuszki bardzo szybko się przemieszczają, i do tego lubią włóczyć się po świecie. Koczują, gdzie się da - mówił Marcin Siuchno. 

Posłuchaj
08:09 2020_12_11-06-22-04_PR4_NDT.mp3 Jemiołuszka - jak żyje ptak o niezwykłej urodzie, który zimą spędza w Polsce wakacje? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka) 

kruk pixabay 1200x660.jpg
Inteligent wśród ptaków. "Potrafi myśleć abstrakcyjnie"

Ojczyzną jemiołuszki jest północ Europy, m.in. Finlandia czy Rosja, dlatego polski klimat to dla nich upał. Jemiołuszki przystosowane są do życia w bardzo niskich temperaturach, więc ich upierzenie jest bardzo gęste. Do Polski przylatują na zimę, by spędzić tu... wakacje. - Polska jest dla nich ciepłym krajem. Ich strategia to najeść się jak najwięcej, spędzić zimę u nas zimę, i polecieć dalej - mówił Marcin Siuchno. 

Czytaj także:


shutterstock_żurawie 1200.jpg
Być romantykiem, jak żuraw

Żywią się owocami zimowymi, które po lecie i jesieni pozostaną jeszcze na krzakach. - Na przykład jarzębiną, jabłkami, gruszami, ale także jemiołą. Potrafią zjeść tyle, że nie mogą się ruszać - mówił ekspert. Swoją nazwę ptaki te zawdzięczają właśnie jemiole. Budują gniazda w gałęziach drzew, choć można spotkać je także w miastach, bo nie obawiają się ludzi. Ich śpiew przypomina ćwierkanie. Latem jemiołuszki jedzą owady, choć jak tłumaczył Marcin Siuchno, to gatunek inwazyjny. - Ta raz na jakiś czas, lecąc przez Europę w ogromnych stadach jedzą właściwie wszystko, co znajdą po drodze - tłumaczył ekspert. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 11.12.2020

Godzina emisji: 6.20, 7.22, 8.26

kd

Czytaj także

Borsuk - największy pedant wśród zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 16:15
Nie dość, że borsuki uwielbiają sprzątać, to jeszcze są prawdziwymi domatorami - najchętniej w swoich norkach spędzałyby jak najwięcej czasu. - Druga nazwa borsuka to jaźwiec, a jaźwa po staropolsku oznacza norę - tłumaczył Kacper Kowalczyk, znany z anteny Czwórki jako gospodarz poniedziałkowego wydania audycji "Dajesz radę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jelenie idą w konkury - dziwne odgłosy to nawoływanie łań

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 12:20
Z końcem września i w październiku osoby mieszkające blisko lasu mogą słyszeć donośne ryki rozchodzące się na wiele kilometrów. Przyczyną hałasu są jelenie, które rozpoczynają swój okres godowy zwany rykowiskiem.
rozwiń zwiń