Rozmaryn - zioło młodości

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 13:00
Rozmaryn to świetny dodatek do mięs, do wołowiny, cielęciny i wieprzowiny, ale także do ryb i innych potraw, którym nada wyrazisty smak i zapach. Najczęściej spotykany jest w krajach basenu Morza Śródziemnego, a w Hiszpanii, Grecji, Włoszech, czy na Bałkanach rośnie w ogródkach, albo na ulicy. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Thomas Klee
pietruszka 1.jpg
Natka pietruszki - kompleks na jesienno-zimową odporność

Rozmaryn to przyprawa bardzo aromatyczna, od wielu lat jest stosowany w zielarstwie, lecznictwie, kosmetyce i w kuchni. Sprawdzamy jakie ma właściwości i do jakich potraw go dodawać.


Posłuchaj
02:03 Czwórka/Najlepszy Dzień Tygodnia - rozmaryn 19.02. 2021.mp3 O właściwościach rozmarynu opowiada dietetyk Hanna Stroińska (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka

- Jest to roślina, przyprawa, zioło - różnie jest traktowana. My Polacy zapominamy o przyprawach w kuchni, a one pełnią ważną rolę - mówi dietetyk Hanna Stroińska. - Rozmaryn obok oregano jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, czyli pochłania wolne rodniki tlenowe, które powstają np. podczas stresu, nieodpowiedniej diety, zanieczyszczeń, ale i nadmiernej aktywności fizycznej, czyli po prostu metabolizmu w naszym organizmie.

Jak mówi specjalistka musimy zwalczać wolne rodniki, żeby nie doprowadzać do rozwoju chorób i szybkiego starzenia się organizmu. - Rozmaryn więc, można powiedzieć jest dobrą przyprawą odmładzającą - tłumaczy. - My raczej lubimy bazylię, tymianek, oregano, zioła prowansalskie, a rozmaryn jest zapominany, bo on jest dosyć aromatyczny. Dobrze więc ostrożnie go stosować i nie przesadzić.

Czytaj także:

Najczęściej stosujemy go w wersji suszonej, jednak jeżeli tylko to możliwe dodawajmy do potraw świeży rozmaryn. Można go hodować w kuchennym ogródku i mieć do niego stały dostęp. Rozmaryn pasuje do mięs, ale też do roślin strączkowych, do pieczonych warzyw. Jednak tak naprawdę, jak twierdzi dietetyczka, można go dodawać naprawdę do wszystkiego.


czosnek_1200.jpg
Czosnek - słynny, polski superfood

Rozmaryn podnosi smak potraw, nadając im aromatyczny smak i zapach. Szef kuchni Bartek Kochman zdradza przepis na risotto z rozmarynem. 

Risotto z gruszką, rozmarynem i serem gorgonzola


Rozmaryn - 4-5 gałązek świeżych
0,5 kg ryżu arborio 
3 gruszki
3 ząbki czosnku,
ok. 1 l bulionu warzywnego
ser gorgonzola
3 łyżki masła
mała cebula.
pieprz, sól do smaku


Posłuchaj
03:48 Czwórka/Najlepszy Dzień Tygodnia - danie z rozmarynem 19.02. 2021.mp3 Szef kuchni Bartek Kochman zdradza przepis na ristotto z gruszkami, rozmarynem i gorgonzolą (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

Gruszki obieramy, kroimy w cząsteczki, mieszamy z posiekanym rozmarynem i z oliwą. Wkładamy do żaroodpornego pojemnika i wstawiamy na 20 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni.

W tym czasie przygotowujemy bazę na risotto - cebulkę kroimy w drobną kosteczkę, cienko kroimy czosnek i wrzucamy do szerokiego garnka na rozgrzaną oliwę. Gdy się zarumienią wrzucamy ryż, pozwalamy, żeby delikatnie się zeszklił i dolewamy 2 chochle bulionu. Cały czas mieszamy, żeby ryż wchłaniał wilgoć i podlewamy bulionem. Upieczone gruszki blendujemy na gładką masę i gdy ryż jest już al dente dodajemy. Na koniec dodajemy 3/4 sera gorgonzola, doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Wykładamy na talerz, dekorujemy gruszką i posypujemy gorgonzolą.


***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 19.02.2021

Godzina emisji: 7.31, 8.30

aw

Czytaj także

Dla zdrowych zębów i pełnego oddechu jedz oregano

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 09:53
Świat celebrytów rości sobie prawa do bycia ekspertem w każdej dziedzinie. Jedna z gwiazd powiedziała, że jednym z najlepszych lekarstw na koronawirusa jest oregano. Naukowcy momentalnie zaprzeczyli, choć oregano prozdrowotne właściwości ma, ale lekarstwem nie jest. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roszponka - do dekoracji i na zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 15:20
Właściwości lecznicze roszponki znane są od lat, mimo to wciąż jest mniej popularna od rukoli. Zajadali się nią m.in. francuski król Ludwik XIV oraz amerykański prezydent Thomas Jefferson. 
rozwiń zwiń