Życie nornic jak rock'n'roll. "Wykorzystują je na maksa"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 14:38
- Żyją bardzo krótko, więc maksymalnie wykorzystują to swoje życie i czerpią z niego garściami. Funkcjonują od zmierzchu do świtu: uciekają przed drapieżnikami, jedzą i rozmnażają się. To prawdziwy rock'n'roll - mówił Marcin Siuchno z Totemowni.pl.
Nornica
NornicaFoto: Rudmer Zwerver/Shutterstock.com

wydra mokra shutter 1200 Nadezda Murmakova.jpg
"Wydry lubią imprezować na śniegu"

Nornice powszechnie uznawane są za szkodniki, więc ludzie z nimi walczą. - To błąd, niewielu zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę nornice żyją w lasach, z daleka od skupisk ludzkich i rzadko pojawiają się w okolicach domostw - tłumaczył Marcin Siuchno z portalu Totemownia.pl.

Posłuchaj
10:37 Czwórka najlepszy dzień tygodnia nornice 26.02.2021.mp3 Jak wygląda nocne życie nornic? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka) 

Nornice mają bardzo przyjemne w dotyku, aksamitne futro. - Jest gęste i miękkie, bo musi zapewniać zwierzęciu termoizolację w zimie. Jest też wodoodporne - tłumaczył ekspert i jak podkreślał, wbrew powszechnie panującej opinii nornice nie są wcale podobne do myszy. - Mają bardziej zaokrąglone pyszczki, nie mają tak odstających uszu, bardziej przypominają niektóre chomiki. Od myszy różnią się także kolorem - wyliczał ekspert.

Czytaj także:

shutterstock kuna 1200.jpg
Kuna - bezwzględny drapieżnik z nutką wrażliwości

Nornice żyją w norach, zbierają tam pokarm. Jak opowiadał ekspert, mysz domowa, norniki i darniówki żyją nierzadko nieopodal ludzi i to one powodują szkody. - Nornice raczej nie. To gatunek typowo leśny - wyliczał Marcin Siuchno. Nornice gromadzą też na zimę zapasy i ukrywają je w przeróżnych miejscach. - To zdrowe dla lasu, bo zwierzątka te zbierają tyle jedzenia, że nie mają szans go "przejeść", więc odłożone orzechy i nasiona z czasem rosną jako drzewa - mówił ekspert. Nornice to zwierzęta, które wciąż walczą, także między sobą. - Toczą prawdziwe batalie, sypią się kłaki i leci wówczas krew. Walczą jednak na swoją miarę, czyli o kilka metrów kwadratowych lasu. Ich świat jest jednak trójwymiarowy, bo potrafią się świetnie wspinać - mówił Marcin Siuchno. 

Czytaj także:

shutterstock borsuk 1200.jpg
Borsuk - jak mieszka największy pedant wśród zwierząt?

Jak podkreślał ekspert, cały ekosystem lasu "postawiony jest" na nornicach, czy myszach i innych małych gryzoniach. To oznacza, że jeśli jest ich dużo, za rok dużo będzie też łasic, tchórzy, kun, ale także wilków, rysi, a w górach niedźwiedzi, także ptaków drapieżnych. - Małe gryzonie sterują więc całym lasem - wyliczał. - Potencjał rozrodczy nornic to - teoretycznie - kilkanaście młodych co miesiąc. Zwierzęta te szybko dojrzewają płciowo, więc już po miesiącu mogłyby wydać na świat kolejne pokolenie. To bardzo optymistyczna wizja, bo statystyczna nornica nie przeżywa miesiąca - mówił Marcin Siuchno. - Jeśli więc wiosną mamy ok. 30 nornic na 1 hektar lasu, do lata przeżyje 25 proc. z nich. 

Czytaj także Kawka, która nie zna mezaliansu

Nornice są aktywne od zmierzchu do świtu, a ich życie - jak mówił ekspert - przypomina jazdę rollercoasterem, albo codzienność gwiazd rock'n'rolla. - Cieszą się każdą chwilą i czerpią z niego garściami. Żyją w pełnym pędzie: totalnie i maksymalnie wykorzystują wszelkie zasoby, ich czas to głównie seks i jedzenie czyli - można powiedzieć - rock'n'roll - mówił Marcin Siuchno. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy Dzień Tygodnia

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał: Anna Hardej

Data emisji: 26.02.2021

Godz. emisji: 06.22, 07.23, 08.22

kd 

Czytaj także

Żubry. "Wyglądają łagodnie, ale nie daj się zwieść"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 09:43
Są prawdziwymi królami europejskich lasów i puszcz, a przy okazji jednymi z największych ssaków na naszym kontynencie. To majestatyczne, łagodne zwierzęta, z którymi jednak mało który mieszkaniec puszczy zadziera.
rozwiń zwiń