"1 Thing" - przebój odłożony na półkę. Przeciek go ocalił

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 09:00
Muzyczne hity, zanim trafią na listy przebojów, mają swoją historie. Niełatwe perypetie ma za sobą przebój z 2005 roku - "1 Thing" wykonywany przez Amerie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Davizro Photography

de la soul 1200 pap.jpg
De La Soul - rozpoczęli trzecią generację hip-hopu

Amerie to modelka, tancerka, aktorka i autorka tekstów, producentka i przede wszystkim piosenkarka R&B. Norbert Borzym sięgnął po historię powstania jej pierwszego hitu "1 Thing" - kompozycję, która ponad rok przeleżała na półkach wytwórni.

Posłuchaj
02:51 czwórka ndt 26.02.2021 bert 2.mp3 O przeboju Amerie "1 Thing" opowiada Norbert Borzym (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

Trudne początki

Dziś "1 Thing" rozpoznajemy po pierwszych dźwiękach, ale wytwórnia, z którą nagrywała wokalistka nie była przekonana do tego utworu. - Ludzie z wytwórni Colambia uznali, że kompozycja jest zbyt kiepska, jak na singlowe wydawnictwo - opowiada DJ Bert. - Zdaniem przedstawicieli oficyny utwór miał niezbyt przebojowy refren. Był podobno zbyt mało klubowy - dodaje. 

Producentem utworu był Rich Harrison. Norbert Borzym przypomina, że ten sam artysta, który stworzył wielki przebój Beyonce "Crazy in love". - Rich współpracował z Amerie niemal od początku jej kariery. Nagranie "1 Thing", mimo głośnych protestów Harrisona trafiło na półkę i tam przeleżało niemal rok - zdradza.

Pewnego dnia ktoś z wytwórni zaprezentował utwór Jennifer Lopez, która wyraziła swoje zainteresowanie. Postanowiła stworzyć i wydać swoją własną wersję tego nagrania. - Tego było za dużo dla Harrisona, który postanowił działać - podkreśla dziennikarz. - Nie chciał oddawać swojego dzieła gwieździe pop, zwłaszcza że nie zgadzał się z decyzją wytwórni i głęboko wierzył w sukces swojego przedsięwzięcia - dodaje.

pap pharell williams 1200.jpg
Cykl na ferie. Muzyka inspiruje - Pharrell Williams

Gdyby nie przeciek

- Harrison dokonał tzw. przecieku kontrolowanego. "1 Thing" wykonywane przez Amerie, trafiło nieoficjalnie do kilku wiodących rozgłośni radiowych w Stanach Zjednoczonych. Niemal z dnia na dzień stało się przebojem - opowiada Norbert Borzym. - Przedstawiciele wytwórni byli wściekli, zażądali nawet od rozgłośni radiowych usunięcia nagrania z playlist. Wywołało to oczywiście odwrotny skutek. Utwór grano jeszcze częściej i tym samym wytwórnia Columbia nie miała już wyjścia. Musiała wydać utwór na singlu - dodaje.

Posłuchaj także:

Kompozycja bazowała na samplach - małej pętli perkusyjnej wyciętej z nagrania z 1970 rok popularnej wtedy grupy The Meters. - Na tym małym fragmencie Harrison zbudował swój przebój, dodając do niego kolejne elementy i tak właśnie powstał ten utwór, który był pierwszym wielkim przebojem Amerie. Piosenka ukazała się w styczniu 2005 roku jako singiel promujący komedię romantyczną zatytułowaną "Hitch". Utwór znalazł się też na albumie artystki zatytułowany "Touch" - podsumowuje dziennikarz.

Amerie/1 Thing

***

Tytuł audycji: Najlepszy Dzień Tygodnia

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał: Norbert "Bert" Borzym

Data emisji: 26.02.2021

Godz. emisji: 06.39

pj

Czytaj także

Up To Date Festival 2019. Czwórka w Białymstoku!

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 13:14
Już po raz dziesiąty w Białymstoku odbył się Up To Date Festival. W program wydarzenia wpisała się organizowana przez naszą stację Czwarta Scena Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ferie w Czwórce. Massive Attack z "Blue Lines" - to prekursorzy trip-hopu

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 08:05
Pierwsze pomysły na nagrania tej grupy powstały już w latach 80. ubiegłego stulecia. Jednak dopiero w 1990 nastąpił przełom, muzycy spotkali się w studiu i rok później powstał "Blue Lines", czyli album, który rozpoczął erę trip-hopu. 
rozwiń zwiń