Spoken Word Festiwal - stań na poetyckim ringu

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 11:02
Spoken Word Festiwal to wydarzenie, które wyrasta ze slamu poetyckiego. To pewien rodzaj turnieju, konkursu, w którym poeci, raperzy, ludzie teatru i muzycy rywalizują ze sobą o tytuł mistrza. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Ana Maria Tone
shutterstock detektyw kryminał 1200.jpg
Polecamy książki. Veronica Roth i jej "Wybrańcy"

- Ta slamowa rywalizacja jest zaczerpnięta ze świata rozgrywki sportowej, najczęściej z bitwy bokserskiej - wyjaśnia Natalia Malek, kuratorka Spoken Word Festiwal. - Ostatecznie w finale mierzą się ze sobą dwie osoby i na podstawie głosów i reakcji publiczności wyłaniany jest mistrz, champion - dodaje. 


Posłuchaj
08:41 czwórka ndt 15.10.2021.mp3 Natalia Malek, kuratorka Spoken Word Festiwal opowiada o tym wydarzeniu i poetach na ringu (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

Niektórzy porównują slam do hiphopowej bitwy. Czwórkowy gość podkreśla jednak różnice między tymi formami. - W slamie nie ma tylu interakcji między dwojgiem uczestników jak w hiphopowej bitwie. Jednak zawodnicy pragną zaskarbić sobie sympatię publiczności - wyjaśnia. - Oczywiście nie mówię tu o wdzięczeniu się, ale przyciągnięciu uwagi widzów, zainspirowaniu ich do własnych refleksji - dodaje. 

Tematy Spoken Word Festiwal są gorące, palące, bieżące Natalia Malek

Spoken Word Festiwal wyrasta ze świata poezji i rozrywki sportowej. W przeciwieństwie do slamu Spoken Word pozbawiony jest elementu rywalizacji. - Artyści festiwalu współpracują ze sobą, dialogują - mówi kuratorka. - To forma wymieniania się poezją dla rozrywki. Tematy poruszane na Spoken Word są bardzo ciekawe i szerokie, często są to tematy społeczne, polityczne, które nie są widoczne w głównym nurcie poetyckim. Mogą to być też tematy bolesne, spychane na margines, np. problem wykluczeń społecznych, przemocy wobec kobiet etc. - wymienia. 

Czytaj także:

Na Spoken Word można wybrać się już dziś (15 października) do warszawskiego Dzika. Na widzów czeka tam poetycki slam, a także międzynarodowe poetyckie show. - Na scenie spotka się 9 artystów z różnych krajów: Hierkönntemein Namestehen z Austrii, Nela Bártová z Czech, Sveta Grigorjeva z Estonii, Beáta Bánóczi z Węgier, Aušra Kaziliūnaitė z Litwy, Martje Wijers z Holandii, Mikołaj Wysocki z Polski, Diogo Divagações z Portugalii, Lena Chilari z Rumunii - wymienia gość Czwórki. - Każdy z nich będzie mówił w swoim języku, a ich występowi będzie towarzyszyć tłumaczenie wyświetlane na ekranie - dodaje. 

Natalia Malek zdradza, że większość aktorów biorących udział w slamach poetyckich przygotowuje się do występu przed wyjściem na scenę, są jednak też tacy, którzy decydują się na improwizację. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Gosia Jakubowska Szymon Jaworski

Gość: Natalia Malek (kuratorka Spoken Word Festiwal)

Data emisji: 15.10.2021

Godzina emisji: 7.15

pj

Czytaj także

Baasch i dobrze nakręcone "Miasto". Opowieść o Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 11:00
Wydana w ubiegłym roku płyta "Noc" - pierwszy w dorobku Baascha koncept album, w całości napisany w nocy, - jest wnikliwą obserwacją sytuacji społecznych, które dzieją się po zmroku. - 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Myasta "Tańcz" na winylu The Best of Będzie Głośno!

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 14:45
Dzisiaj premiera winyla "The Best of Będzie Głośno!" wydanego z okazji pięciolecia audycji. Na krążku znalazły się utwory m.in. zwycięzców konkursu Czwórki "Wydaj płytę z Będzie Głośno!", a wśród nich kawałek ubiegłorocznego laureata "Tańcz" zespołu Myasta. Sprawdzamy, jak powstawał do niego klip.
rozwiń zwiń