Porcelana, obrazy i... buty - co ciekawego znajdziemy na aukcjach sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 10:33
- Pamiętam, gdy pierwszy raz w domu aukcyjnym zobaczyłam wysłużone buty sportowe, własność Michaela Jordana. To było dla mnie niesamowite zaskoczenie, że taki przedmiot wystawiono na licytację obok dzieł Moneta. Jednak dziś ten trend jest coraz bardziej wyraźny, także w Polsce - mówiła Ewa Mierzejewska, historyk sztuki. 
Buty Michaela Jordana wystawione dla oglądających
Buty Michaela Jordana wystawione dla oglądającychFoto: PAP/SALVATORE DI NOLFI

Maseczka Juliette Binoche z filmu "Ghost in the Shell", deskorolka z autografem Tony'ego Hawka i rękawica MMA z autografem Joanny Jędrzejczyk. Dmuchany "Hulk Elvis" czy komplet porcelany z motywami z twórczości Keitha Haringa - to przedmioty, które można było nabyć na aukcjach sztuki.

Jak tłumaczyła Ewa Mierzejewska, historyk sztuki, większość aukcji to tzw. aukcje młotkowe. - Jest człowiek z młoteczkiem, pozostali siedzą na sali z numerkami, a rzecz dzieje się na żywo - mówiła gość Czwórki. - Jednak gdy rozpoczęła się pandemia, aukcje zmieniły formę i w dużej mierze przeniosły się do sieci. Tam całą robotę wykonuje system komputerowy, a my możemy licytować poprzez klikanie myszką, albo nawet na smartfonie - wyliczała. - To może odbywać się nawet bez udziału ludzi.

Aukcje internetowe coraz bardziej popularne

Jak zapewniała, podczas aukcji internetowych emocje są równie silne, jak podczas aukcji w tradycyjnej formie. - Aukcja internetowa trwa zawsze dłużej, nawet dwa tygodnie, więc apogeum osiąga w ostatniej godzinie - przekonywała ekspert. Zdaniem gościa Czwórki aukcje sztuki to rozrywka niezwykle popularna na świecie, ale także w Polsce. - Ludzie lubią kupować piękne rzeczy w niestandardowej formie. Popularne są więc u nas wszelkie targowiska, ryneczki. Lubimy się targować i mamy do tego żyłkę - podkreślała. - Podczas aukcji dodatkowo pojawia się pewne ryzyko, bo dany przedmiot można kupić niezwykle okazyjnie, ale można też bardzo przepłacić. 

Posłuchaj
09:26 aukcje_PR4_AAC 2022_10_14-08-16-11.mp3 Co ciekawego znajdziemy na aukcjach sztuki? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka) 

Jak mówiła Ewa Mierzejewska, jeszcze kilka lat temu w Polsce odbywały się jedna, dwie aukcje dziennie. Dziś ich liczba jest kilkakrotnie wyższa. Na aukcjach sztuki w największych i najbardziej szacownych galeriach takie przedmioty, jak rękawice z autografami, stroje gwiazd czy porcelana są często wystawiane, natomiast w Polsce ta tradycja dopiero raczkuje.

Tu warto szukać prawdziwych perełek

- W naszym kraju dotychczas tego nie było - opowiadała. - Niedawno takie rzeczy pojawiły się po raz pierwszy, to był eksperyment, ale okazało się, że to działa i będziemy iść w tę stronę. Na aukcji, która dopiero się zakończyła, wystawiono 65 tradycyjnych dzieł, czyli m.in. obrazów, rysunków, grafik i rzeźb, a potem 20 "obiektów" - wyliczała Ewa Mierzejewska. - Najważniejsze jest to, by przedmioty, które wystawiamy na licytację, były unikatowe, niepowtarzalne, by nie można było ich nabyć w żaden inny sposób - podkreślała. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Ewa Mierzejewska (historyk sztuki, doradca do spraw zakupu sztuki i unikatowego designu)

Data emisji: 14.10.2022

Godzina emisji: 18.14

kd/kor

Czytaj także

Sokół w świecie sztuki. Czy brzydkie może być piękne?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 14:00
- Są wybitne numery, które są strasznie brzydkie, i jest ogromna część bardzo ładnych utworów, które są straszne. Ta sama zależność występuje w sztuce. A przynajmniej w tym, jak ja ją odbieram - mówi Wojtek Sokół, raper, "zbieracz" sztuki i kurator. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Is It Real?". Potęga wyobraźni w Rondzie Sztuki w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 14:00
Stolica Górnego Śląska to jeden z najważniejszych punktów na festiwalowej mapie Polski. Od kilku lat imprezom muzycznym towarzyszą wystawy organizowane w katowickim Rondzie Sztuki. 
rozwiń zwiń