"Tu jest wszystko". City break w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 12:15
W weekend w klubach w tym mieście bawi się około 50 tysięcy ludzi. Są tam niezwykłe zbiory muzealne, największe zoo na świecie i 1700 mostów - zapraszamy do Berlina. 
Berlin jest świetnym pomysłem na city break
Berlin jest świetnym pomysłem na city breakFoto: shutterstock/canadastock

W cyklu "City Break" tym razem wybieramy się do Berlina. Stolica naszych zachodnich sąsiadów ma wiele do zaoferowania. Plusem jest też jego lokalizacja. Do Berlina z niektórych miejsc w Polsce jest bardzo blisko, więc można pojechać samochodem, jednak tańszą opcją jest pociąg. Bilety można "upolować" już od 100 zł w jedną stronę, najtańsze są z Poznania i Gdańska.

Warto wcześniej zatroszczyć się o nocleg. - W dormitorium, czyli pomieszczeniu, w którym mieszka wspólnie kilka osób, za nocleg zapłacimy 80 zł - mówi Mikołaj Śliżyński. - Pokój dwuosobowy z prywatną łazienką można wynająć za 200 zł. Jest to porównywalne z cenami w Polsce.

Berlin to kosmopolityczne miasto, gdzie nowoczesność miesza się z niełatwą historią. Jest to także ważny ośrodek kultury techno i street artu. Będąc w stolicy Niemiec, nie sposób nie zobaczyć słynnego Muru Berlińskiego oraz Muzeum Street Artu, w którym znajdziemy doskonałe przykłady sztuki ulicznej. Do punktów obowiązkowych należą także Brama Brandenburska czy Check Point Charlie - miejsce, w którym był punkt kontrolny na granicy pomiędzy Berlinem Zachodnim i Wschodnim.

- Warto wybrać się na Wyspę Muzeów, gdzie zobaczymy zbiory archeologiczne. W okolicy znajduje się także katedra berlińska - opowiada rozmówca Oliwii Krettek. - Wybrałbym się na wieżę telewizyjną, która ma wysokość ok. 200 metrów. Na jej czubku znajduje się restauracja, z której rozciąga się piękny widok.


Żr. Youtube/Weekend w Berlinie - największe atrakcje


Jesienią, kiedy zmrok zapada wcześniej, w Berlinie trwa Festiwal Światła. Główne budynki miasta są oświetlone grafikami artystów z całego świata. Można także odwiedzić parki rozrywki, z których najsłynniejszy to "Tropical Island". Do kosztów wycieczki wtedy trzeba doliczyć ok. 300 zł na dojazd, który zajmuje ok. 1,5 godziny. W samym Berlinie warto też odwiedzić oceanarium i największe w Europie zoo. 


Posłuchaj
08:18 Czwórka/Najlepszy Dzień Tygodnia - berlin city break 21.10.2022.mp3 City break w Berlinie - podpowiadamy, jak go spędzić (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

 

Berlin to także bogate nocne życie. - Zachęcam do odwiedzenia ulicy Warszawskiej w Berlinie, która słynie z tego, że jest tam dużo barów - mówi Tomek Ziółek. - Można w nich dobrze zjeść, wypić i poznać ciekawych ludzi. A propos jedzenia, w stolicy Niemiec warto spróbować kiełbas podawanych na różne sposoby: w sosie curry, smażonych z frytkami i po cygańsku. W Berlinie jest także dużo kebabów, które smakują inaczej niż w Polsce - można więc porównać smaki, a wydamy na to sycące danie ok. 6 euro.

- Jeśli chcemy zwiedzić Berlin 'po kosztach", na dwa dni potrzebujemy 700 zł - mówi autorka cyklu Oliwia Krettek. - A jeśli zapragniemy trochę zaszaleć, będziemy musieli dołożyć jeszcze 500 zł. Warto się śpieszyć, żeby zdążyć na tegoroczny Festiwal Światła.

Sprawdź także:


***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Gosia Jakubowska

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 21.10.2022

Godzina emisji: 7.15

aw/kd/kor

Czytaj także

"Muminki, port i kamieniste plaże". Odwiedzamy Turku w Finlandii

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2022 08:37
Położone na zachodnim wybrzeżu Turku, oddalone zaledwie o dwie godziny drogi od Helsinek, jest najstarszym fińskim miastem. W tym mieście coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy aktywnego spędzania czasu, jak i fani Muminków. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomysł na weekend? Mikrowyprawy z Warszawy - co wycieczka, to historia

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 10:00
Lato to czas wakacji, wycieczek i wypraw. Co jednak, gdy jesteśmy w domu i nie możemy wyjechać? Mikrowyprawy nie tylko sprawią, że nasz weekend będzie atrakcyjny, ale też pomogą odkrywać znane miejsca na nowo.
rozwiń zwiń