Pomysł na weekend? Mikrowyprawy z Warszawy - co wycieczka, to historia

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 10:00
Lato to czas wakacji, wycieczek i wypraw. Co jednak, gdy jesteśmy w domu i nie możemy wyjechać? Mikrowyprawy nie tylko sprawią, że nasz weekend będzie atrakcyjny, ale też pomogą odkrywać znane miejsca na nowo.
Latem możemy odkrywać nie tylko nowe, ale i znane nam już miejsca
Latem możemy odkrywać nie tylko nowe, ale i znane nam już miejscaFoto: shutterstock/adriaticfoto

Wyprawy dalsze i bliższe

Termin "mikrowyprawy" rozpropagował na świecie brytyjski podróżnik Alastair Humphreys. Z założenia ma być lokalnie, prosto i tanio.

W mikrowyprawach ważna jest przede wszystkim logistyka. Nie musimy pakować dużego plecaka, nie musimy mieć auta, możemy skorzystać z komunikacji miejskiej lub udać się na wycieczkę rowerem. Odkrywamy bliższą i dalszą okolicę.

Wyprawy zawierają w sobie pierwiastek przygody. - Ruszamy w znane miejsca, staramy się jednak patrzeć jak turyści i odkrywać coś nowego. Zmieniamy sposób patrzenia na najbliższą okolicę - tłumaczą Monika i Seweryn Masalscy, autorzy książki "Mikrowyprawy z Warszawy. 57 nieoczywistych wycieczek, które uratują twój weekend". - Ma to też aspekt tożsamościowy - poznajmy miejsce, w których mieszkamy, staramy się z nim bardziej związać.


Mazowsze ma wiele do zaoferowania

Jak radzą goście audycji, w niedalekiej odległości od Warszawy można zwiedzić zamek w Czersku - To ciekawa wycieczka. Ruiny robią wrażenie, można wejść na dwie baszty, skąd rozciąga się piękny widok - opowiada Seweryn. - Na dziedzińcu odbywają się różnego rodzaju imprezy. Podróżujemy z dziećmi, które były zachwycone. W planach mamy Radom, który niesłusznie ma przypiętą łatkę nudnego miasta. Można tam zwiedzić m.in. muzeum Malczewskiego, skansen i dom Gombrowicza.

Na Mazowszu warto odwiedzać nie tylko miasta, ale także tereny zielone. Jest jeszcze wiele miejsc do odkrycia, a sami rozmówcy Szymona Jaworskiego kilka szlaków przetarli. - Odkrywaliśmy mazowieckie rzeki. Spacery nad Świdrem, Mieniem czy Liwcem. To są przepiękne miejsca - przekonuje Monika. - Wydmy to wspaniałe miejsca dla dzieci, odkryliśmy także niesamowite bagna. Wiem, że dla wielu rodowitych warszawiaków proponowane przez nas trasy to było spore odkrycie.


Źr. Facebook/Mikrowyprawy z Warszawy


Sprawdź trasę

Dobrze jednak do wyprawy się przygotować. Jeśli udajemy się poza miasto, warto sprawdzić trasę i miejsca parkingowe. Możemy też zaopatrzyć się w mapę okolicy, którą będziemy poznawać. Na całodniową wycieczkę należy zabrać ze sobą napoje, coś do jedzenia i ubrania na zmianę.

Jeśli nie mamy czasu i warunków, by wybrać się za miasto, możemy odkrywać je samo na nowo. - W Warszawie mamy piękne dzielnice willowe, lasy, zbiorniki wodne, rzekę, przyrodę, miasto - podpowiadają goście Czwórki. - Na Mokotowie, obok Pola Mokotowskiego, są stare, przedwojenne kamienice. Jest też skarpa warszawska, która ciągnie się nie tylko przez Mokotów, znajdują się na niej pozostałości parków pałacowych.

Zobacz także:

Zielonych miejsc w Warszawie jest więcej. Na Ursynowie jest jezioro Zgorzała - dawne największe jezioro Warszawy, które swego czasu było większe od Czerniakowskiego. Na Targówku znajduje się Zalew Bardowskiego z plażą i las.


Posłuchaj
11:13 Czwórka/Najlepszy Dzień Tygodnia -_Mikrowyprawy 05.05.2022.mp3 O mikrowyprawach opowiadają Monika i Seweryn Masalscy (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

Warto też przejść się przez Warszawę na piechotę. - Za każdym razem odkrywamy coś nowego. Jakieś ciekawe podwórko, mural czy skwerek. Większość miejsc, jeśli spojrzymy na nie świeżym okiem, może nam coś zaoferować - mówi Monika. - Warszawa jest wdzięczna pod tym względem. Ma interesującą historię, którą sama opowiada. Wystarczy umieć patrzeć.

 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Szymon Jaworski

Goście: Monika i Seweryn Masalscy (autorzy książki "Mikrowyprawy z Warszawy. 57 nieoczywistych wycieczek, które uratują twój weekend")

Data emisji: 5.08.2022

Godzina emisji: 7.17

aw

Czytaj także

Książki do zwiedzania świata: Joanna Bator, Grażyna Plebanek i Zadie Smith

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 12:30
Odkąd wybuchła pandemia podróżujemy coraz mniej, jeśli w ogóle i na coraz krótszych dystansach. O egzotycznych wyprawach możemy tylko pomarzyć. Albo poczytać - do czego zachęcają Sylwia Stano i Zofia Karaszewska z Książniczek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Enduro MTB Series 2022 - czas na góry, rower i zabawę

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2022 13:23
Cykl Enduro MTB Series 2022 zbliża się wielkimi krokami. Najbliższe zawody już 11 i 12 czerwca w Świeradowie-Zdroju, w Górach Izerskich. Tam każdy znajdzie coś dla siebie - można wybrać kategorię "hobby" lub "race".
rozwiń zwiń