Barwne orszaki, flamenco i Antonio Banderas. City break w Maladze

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2023 10:50
W kulturze hiszpańskiej Święto Trzech Króli (El Dia de Los Reyes Magos) to jedno z najbardziej wesołych i kolorowych świąt w roku. Tego dnia mieszkańcy Malagi obdarowują się prezentami., a dzień wcześniej na ulice wychodzą pochody przebranych za różne postaci ludzi, którzy rozrzucają cukierki oraz drobne upominki.
Orszak Trzech Króli w Maladze - styczeń 2918 rok.
Orszak Trzech Króli w Maladze - styczeń 2918 rok.Foto: Q77photo/Shutterstock.com

Picasso, Banderas i zwykłe życie

W wigilię Święta Trzech Króli Malaga wypełnia się mnóstwem kolorów, świateł i radosnych dźwięków. Mówi się też, że w pochodach uczestniczy jednej z najbardziej rozpoznawalnych mieszkańców tego miasta - aktor Antonio Banderas. Ale to nie jedyny honorowy obywatel Malagi. W tym mieście urodził się też malarz Pablo Picasso. Można zwiedzać jego rodzinny dom przy Plaza de la Merced - jednym z głównych placów miasta - a w muzeum przy ul. San Agustín obejrzeć 285 prac słynnego kubisty. - W Maladze wszędzie jest blisko, więc nawet jeśli zdecydujemy się przyjechać tu na city break, mamy szansę wybrać się i nad morze, i w góry - opowiada fotografka i podróżniczka Anita Demianowicz. Sama Malaga zachwyca zaś zapachami, piękną architekturą, cudną muzyką, do której tańczy się flamenco oraz sztuka. - Będąc w tym mieście warto też zajrzeć do teatru rzymskiego z I wieku p,n.e. oraz na targ miejski, gdzie można podejrzeć, jak wygląda zwyczajne życie mieszkańców tego regionu - dodaje dziennikarka Oliwia Krettek.  

Cztery godziny do lata

Malaga leży na Costa del Sol w w Andaluzji - jednym z największych regionów Hiszpanii, znajdującym się na południu kraju. Takie usytuowanie geograficzne, sprawia, że miasto przyciąga spragnionych ciepła turystów. Temperatury w styczniu potrafią niekiedy osiągnąć tam 18-20 stopni w ciągu dnia, a słońce świeci przez 300 dni w roku.

Posłuchaj
09:20 CZWÓRKA NDT - malaga 06.01.2023.mp3 Styczeń na Costa del Sol - co robić w Maladze? (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

Do Malagi dolecimy z Polski m.in. tanimi liniami - z Krakowa, z Warszawy i z Katowic, a koszty takich przelotów zaczynają się od 300 złotych. Podróż zajmuje cztery godziny i możemy poczuć lato w środku zimy. - Lotnisko i miasto Malaga znajdują się najbliżej morza. Malaga zachwyca też pięknymi, piaszczystymi plażami, które ciągną się przez 15 kilometrów wybrzeża - mówi Anita Demianowicz. - Z kąpielami też nie powinno być problemów, bo woda w morzu w zimie ma podobną temperaturę, co nasz Bałtyk w lecie.  

Sprawdź też:

Wąwóz, jaskinia, adrenalina

Kiedy "zaliczymy" już wszystkie atrakcje i wykorzystamy możliwości tego miasta, możemy pojechać nieco dalej. - Dużo popularnością w okolicach Malagi cieszy się trasa trekkingowa Caminito del Rey. która prowadzi przez wąwóz wiszącymi mostami. Jest trochę adrenaliny, ale to "atrakcja" dla każdego - przekonuje rozmówczyni Oliwii Krettek. -  Można też wybrać się do miejscowości Nerja, do Cueva de Nerja. Długość ciągnących się w jaskini korytarzy wynosi 4823 metrów, a spadek terenu przez który prowadzą to 72 metry. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 06.01.2023

Godzina emisji: 8.15

kul

Czytaj także

"Rozmowy z lodowcami". Na czym polega praca glacjologa?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2022 15:50
- Marzyłem, żeby wylądować na Księżycu, więc kiedy trafiła się okazja wyprawy do Arktyki, pomyślałem, że to będzie trochę tak jak lot w kosmos. Dziś obserwuję lodowce tak, jak przyglądam się ludziom - mówi glacjolog, dr Jakub Małecki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lazurowe Wybrzeże. Czym przyciąga turystów?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2022 13:00
Wyruszamy nad Morze Liguryjskie, żeby sprawdzić, czy położone nad nim miejscowości są atrakcyjne również zimą. Czym kusi Nicea i czy to kierunek tylko dla bogatych?
rozwiń zwiń