Serca bicie w świecie zwierząt. Nadszedł czas godów

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 14:00
Przedstawiciele niektórych gatunków "zabezpieczają" się wzajemnie przed zdradą, niektórzy wręczają sobie podarunki, inni z miłości potrafią nawet... ogłuchnąć. Oto niezwykłe sposoby zwierząt na spędzanie czasu wiosennych godów.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: 5z5/Shutterstock.com

jeż śpi sen zimowy shutter 1200 Coatesy.jpg
Zwierzęta budzą się po zimowym śnie

Wiosna to dla wielu gatunków czas miłosnych uniesień. Jak wymienia Kasia Dytrych z Fundacji "Za górami, za lasami" w marcu swoje gody zaczynają m.in. płazy. - Pierwsze są żaby moczarowe, a samce tego gatunku przybierają niebieskawy kolor - tłumaczyła ekspert. - Po nich do godów przystępują kolejne gatunki, zaczynają się także słynne wędrówki płazów. Dzięki temu możemy obserwować ich szczególnie dużo, ale w tym czasie kierowcy powinni szczególnie uważać na drogach, zwłaszcza w okolicach zbiorników wodnych - podkreślała. 

Zobacz także: Ropucha na drodze. Jak ratować te zwierzęta przed śmiercią?

Posłuchaj
09:42 ptaki gody ndt 26.03.2021.mp3 Romantyczna wiosna u zwierząt (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka) 

shutterstock borsuk 1200.jpg
Borsuk - największy pedant wśród zwierząt?

Dla płazów wiosną charakterystyczne jest zjawisko zwane ampleksus. - To bardzo silny bezwarunkowy odruch - tłumaczyła Katarzyna Dytrych. - Samiec przytrzymuje samicę, kładąc się na niej. Nie należy rozłączać zwierząt, gdy jesteśmy świadkami takiej sytuacji, bo może się to skończyć tragicznie dla samic. W marcu także szczególnie głośno słychać rechot żab, który jest niczym innym jak właśnie miłosnym wezwaniem. 

Czytaj także:

To czas, w którym swoje miłosne igraszki zaczynają także ssaki, na przykład rysie. - Komunikują się dzięki zapachom i samce podążają się za samicami - tłumaczyła Katarzyna Dytrych. - Milczące zazwyczaj dzikie koty można wówczas wyraźnie usłyszeć - mówiła.

Zobacz także: Jelenie mają swoje gody jesienią >>> 

kawka shutterstock 1200.jpg
Sekretne życie kawki. "Ten ptak nie zna mezaliansu"

W kwietniu i maju usłyszeć zaś można trele ptasich zalotników. - Żurawie mają spektakularne gody, podczas których obserwuje się charakterystyczny taniec - tłumaczyła ekspert. - Machają skrzydłami, biegają wokół siebie, podskakują, kłaniają się sobie nawzajem - wyliczała. Klangor, czyli odgłos wydawany przez żurawie słychać z odległości kilku kilometrów. Niezwykłe dźwięki wydają także lelki, ptaki, które w marcu odzywają się nocami.

Zobacz także: Być romantykiem jak żuraw >>>

Głuszce, bardzo rzadkie ptaki w Polsce, toki zaczynają jeszcze na drzewach, najczęściej sosnach. - Na krótki moment w jednej z faz godów głuchną - tłumaczyła Katarzyna Dytrych. - To chwile, w których do głuszca można próbować podejść, bo te ptaki są niezwykle płochliwe - mówiła.

***

Tytuł audycji: Najlepszy Dzień Tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Anna Hardej

Data emisji: 26.03.2021

Godz. emisji: 06.21, 07.22, 08.32

kd

Czytaj także

Jak zmienia się nasze podejście do miłości?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 18:13
Coraz mniej formalnych związków, większa liczba rozwodów i młodzi ludzie, którzy coraz częściej patrzą na swoich dziadków i zastanawiają się: "czy można być ze sobą na zawsze?". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy zazdrość zagraża waszemu związkowi?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 14:12
Pochłaniają cię zazdrosne myśli i uczucia, tak że nie umiesz cieszyć się bliskością z partnerem? Jak radzić sobie z zazdością - o to zapytamy ekspertów. 
rozwiń zwiń