Historia sztuki - "mrożąca krew w żyłach" dyscyplina

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 12:20
- Jaram się sztuką i sprawiam, że inni też wariują na jej punkcie (...). Historia sztuki jest pikantna i ma swoich superbohaterów - przekonuje Katarzyna Wirkus-Molęda, pomysłodawczyni i autorka bloga Art Freak.
Historia sztuki jest jak dobrze skrojony kryminał, powieść obyczajowa, romans i film szpiegowski. (zdj. ilustracyjne)
Historia sztuki jest jak dobrze skrojony kryminał, powieść obyczajowa, romans i film szpiegowski. (zdj. ilustracyjne)Foto: Sergey Nivens/shutterstock.com/cc

- Sztuką zaraziła mnie nauczycielka wiedzy o kulturze. Potem zgłębiałam ten temat i na historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim, i na architekturze w Akademii Sztuk Pięknych. Przez cały czas dawałam korepetycje i szybko sama zaczęłam uczyć - wspomina gość Czwórki. - Opowiadam o całym obszarze działań, który kryje się pod hasłem "historia sztuki", i nie mam tendencji do wyróżniania starożytności czy sztuki współczesnej jako lepszego czy gorszego okresu. Owszem, mam swoje ulubione tematy, ale to nie znaczy, że inne sobie odpuszczam.

Kursy przygotowawcze dla maturzystów i lekcje dla olimpijczyków to tylko część działalności Katarzyny Wirkus-Molędy. Bo w ramach projektu Art Freak Kasia prowadzi też zajęcia z historii sztuki dla osób, które edukację mają już za sobą. - Nadganiam ewentualne braki i rekompensuję tęsknoty, które pojawiają się u dorosłych - wyjaśnia rozmówczyni Gosi Jakubowskiej. - Wiedza o sztuce daje dużo nowych tropów w rozumieniu popkultury i - jak każda pasja - wzbogaca nas wewnętrznie. Materiały źródłowe i biblioteka dają fundament dla takiej wiedzy, ale ważna jest też "praca w terenie", czyli wizyty w galeriach i muzeach.

Obecnie Kasia Wirkus-Molęda mieszka w Berlinie i to stamtąd prowadzi swoje kursy. W tej chwili ma pod opieką 200 maturzystów, którzy na egzaminie dojrzałości chcą zdawać historię sztuki. I cały czas zajmuje się uczestnikami Olimpiady Artystycznej oraz Maratonu Maturalnego.

Posłuchaj
07:49 CZWÓRKA NDT - art freak 02.12.2022.mp3 Art Freak - historia sztuki nie musi być nudna (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Małgorzata Jakubowska

Gość: Katarzyna Wirkus-Molęda (historyczka sztuki, autorka artfreak.pl)

Data emisji: 02.12.2022

Godzina emisji: 8.45

kul/kor

Czytaj także

"Lata Dwudzieste" jak Panorama Racławicka. Co zobaczymy na okładce nowej płyty Dawida Podsiadły?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 14:00
- Psychodelia i eklektyzm to graficzne odzwierciedlenie emocji i wyobraźni piosenkarza - mówi Daniel Jaroszek, reżyser i twórca okładki najnowszej płyty Dawida Podsiadły "Lata Dwudzieste".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alessandro Michele odchodzi z Gucci. Co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 16:00
Alessandro Michele odchodzi z domu mody Gucci po 7 latach spędzonych na stanowisku dyrektora kreatywnego. Z firmą związany był 20 lat, zmienił jej wizerunek i zachwycał pomysłami. 
rozwiń zwiń