Alessandro Michele odchodzi z Gucci. Co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 16:00
Alessandro Michele odchodzi z domu mody Gucci po 7 latach spędzonych na stanowisku dyrektora kreatywnego. Z firmą związany był 20 lat, zmienił jej wizerunek i zachwycał pomysłami. 
Alessandro Michele po 20 latach w firmie żegna się z marką
Alessandro Michele po 20 latach w firmie żegna się z markąFoto: Shutterstock/Ovidiu Hrubaru

W strojach projektowanych przez dom mody Gucci kierowany przez Alessandro Michelego chodzili najsławniejsi. Światem mody ostatnio wstrząsnęła informacja, że ten fantastyczny dyrektor kreatywny, po 20 latach w Gucci, opuszcza stanowisko. 

Wszystko zapoczątkował artykuł, w którym można było przeczytać, że we włoskim domu mody ma zajść poważna zmiana kadrowa. Anonimowe źródło podawało, że dyrektora kreatywnego poproszono o wprowadzenie zmian w projektowaniu, co bardzo mu się nie spodobało.
To miał być przyczynek do odejścia. 

W Gucci Alessandro Michele rozwijał modę inkluzywną, odpowiedzialną, pełną emocji, ekstrawagancką. Uczynił z tej marki jedną z najpopularniejszych w branży. 

Od gadżetów do dyrektora kreatywnego

Swoją drogę w Gucci Alessandro Michele rozpoczął od projektowania gadżetów i akcesoriów. Początkowo nie najlepiej dogadywał się z ówczesną dyrektor kreatywną. Pozostał w firmie, obronił swoją pozycję, a następnie przejął stanowisko dyrektora kreatywnego. 

Posłuchaj
09:40 czwórka stacja kultura 01.12.2022.mp3 O karierze Alessandro Michelego w domu mody Gucci opowiada Ada Janiszewska (Czwórka/Stacja Kultura)

 

Po 7 latach od zajęcia dyrektorskiego stołka o rozstaniu z marką napisał tak: "Są chwile, kiedy ścieżki rozchodzą się z powodu różnych perspektyw, które każdy z nas może mieć. Dziś kończy się dla mnie niezwykła podróż, trwająca od 20 lat w firmie, której niestrudzenie poświęciłem całą moją miłość i pasję twórczą".

Co dalej?

Dziś jeszcze nie jest jasne, kto zastąpi Alessandro Michelego na stanowisku dyrektora kreatywnego Gucci. Nie wiemy też, czy projektant przejdzie do innego domu mody, czy może wzorem Toma Forda założy własną modową markę. 

Alessandro Michele udowodnił, że jego głowa jest pełna pomysłów. Liczymy, że jeszcze zawładnie światem mody, w innym domu albo pod własnym szyldem - mówi Ada Janiszewska. - On zrewolucjonizował markę Gucci i postawił ją na nogi. Jemu przypisuje się zamazanie granic pomiędzy męskością a kobiecością, choć Tom Ford też wiele razy do tego nawiązywał - dodaje. 

Od kokardki, przez street art i renesans, po bliźniaków 

Za przełomową uznaje się pierwszą kolekcję Alessandro Michelego w Gucci - męską na jesień i zimę 2015/16. - Właśnie w tych projektach dokonał zwrotu w zakresie fundamentu marki, która do tej pory opierała się na minimalistycznym, wyrafinowanym stylu, nawiązującym do stylu włoskiego - mówi Ada Janiszewska. - Alessandro Michele postawił na kobiecy akcent w ubiorze męskim - jaskrawoczerwoną bluzkę z kokardką - dodaje. 

Wśród kultowych projektów tego artysty należy wymienić Ściany Gucci Art z 2017 zapoczątkowane w 2017 roku. Alessandro Michele chciał spleść sztukę uliczną ze słynną estetyką Gucci. 

Organizował też pokazy w katedrach, parkach. - Chciał szaleć, wychodzić poza świat mody, wkraczać w świat artyzmu - podkreśla Ada Janiszewska. 

Magazyn "Vogue" opisuje, że Alessandro Michele stworzył koncepcje mody indywidualnej, spektakularnej, inspirowanej przyszłością, ale dziwacznie współczesnej. - Z sezonu na sezon nabierał odwagi - ocenia reporterka Czwórki. - Na jego pokazie w 2018 była odcięta głowa, małe smoki, pojawiło się trzecie oko czy rogi. Wpuścił świat fantasy na wybieg - dodaje. 

Innym interesującym projektem była kolekcja lato-wiosna 2018, inspirowana renesansową halucynacją. Do jednego z najnowszych projektów, wiosna-lato 2023, projektant jako modeli zatrudnił rodzeństwa bliźniacze, które w parach prezentowały jego stroje. - Było w niej coś intrygującego, niepokojącego - ocenia Ada Janiszewska. 

Zobacz także: 

 Gucci | Spring Summer 2023 | Full Show/FF Channel

*** 

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 01.12.2022

Godzina emisji: 11.35

pj/kor

Czytaj także

Japońskie kimono - jak inspiruje projektantów mody?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 14:20
Kimono - ten tradycyjny strój pochodzący z Japonii - po raz pierwszy zostało opisane w III wieku. Wiele stuleci potem inspirowana nim odzież pojawiła się na światowych wybiegach mody. Sprawdzamy, kto czerpał inspirację z azjatyckiej kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martyna Pietura: w projektach z włóczki jest pewna ostateczność

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 17:48
Ekstrawaganckie, ale też szczere i pełne emocji - takie ubrania projektuje Martyna Pietura - tegoroczna absolwentka Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru.
rozwiń zwiń