Ranking najlepszych serów. Polski bundz lepszy od fety

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2023 15:30
Jeden z najpopularniejszych na świecie portali kulinarnych opublikował ranking najlepszych serów. W pierwszej dziesiątce znalazł się podhalański bundz, który zdeklasował m.in. fetę. 
Najdroższym serem na świecie jest obecnie ser wytwarzany w Serbii, który robi się z mleka oślego. Na jego cenę wpływa fakt, że samice osła dają bardzo mało mleka - ok. 300 gr dziennie, a do wyprodukowania kilograma sera potrzeba 10 litrów (zdj. ilustracyjne)
Najdroższym serem na świecie jest obecnie ser wytwarzany w Serbii, który robi się z mleka oślego. Na jego cenę wpływa fakt, że samice osła dają bardzo mało mleka - ok. 300 gr dziennie, a do wyprodukowania kilograma sera potrzeba 10 litrów (zdj. ilustracyjne)Foto: baibaz/shutterstock.com

Skąd pochodzi bundz?

W przygotowaniu zestawienia portal Taste Atlas bazował na ocenach wystawionych przez jego użytkowników. W rankingu dominowały sery z Włoch i Francji. Ale smakosze docenili także walory smakowe polskiego produktu. - Bundz jest serem dość specyficznym, bo świeżym. A takich serów jest mało na świecie - zauważa Kamil Wernicki, współautor książki "Ser. Dojrzewający przewodnik dla koneserów". - Robi się go z mleka owczego, głównie na Podhalu. W Krakowie można go kupić na każdym straganie, w innych częściach Polski też jest dostępny, ale trzeba trochę poszukać. 

Ser z aplikacją

W 2005 roku bundz został wpisany na listę produktów tradycyjnych. - Na Zachodzie Europy istnieje coś takiego jak Apelacja AOP i IOP, czyli przepis na ser, który mówi jasno i wyraźnie, z czego i w jaki sposób ma być on wykonany - wyjaśnia gość Czwórki. - W Polsce nie mamy takiego systemu, aczkolwiek oscypek, jako produkt regionalny, ma swoje wytyczne. W przypadku bundzu takie wytyczne nie istnieją, natomiast przyjmuje się, że ten ser powinien być zrobiony z mleka owczego. Są jednak producenci, którzy dodają do niego mleko krowie. Smakosze zaś twierdzą, że najsmaczniejszy jest bundz z wiosennego wypasu owiec.

Czy parmezan jest przereklamowany?

Na pierwszym miejscu w zestawieniu znalazł się król wszystkich serów, czyli Parmigiano Reggiano. - Mnie osobiście dziwi taki wybór i w ogóle myślę, że zestawienie jest dość przypadkowe albo tendencyjne - przyznaje rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Gdybym ja robił taki ranking, nie umieściłbym w pierwszej dziesiątce aż tylu serów z Włoch. Choć dobry parmezan jest dobrym parmezanem i tutaj nie ma żadnej dyskusji. Brakuje mi jednak serów z innych regionów, na przykład ze Szwajcarii czy z Wielkiej Brytanii.

Zobacz także:

Domowe serowarstwo w Polsce

Warto jednak docenić to, że Polska, choć nie słynie z produkcji serów, zajęła tak wysokie miejsce. - Serowarstwo w naszym kraju przeżywa renesans. Pojawiają się nowe gatunki i nowe smaki, przy czym są one dostępne głównie na lokalnych rynkach, nie w internecie i nie w supermarketach - opowiada Kamil Wernicki. - Warto rozejrzeć się po swojej okolicy, bo prawdopodobnie okaże się, że jest ktoś, kto produkuje własne sery. Niekoniecznie na dużą skalę, ale za to wyśmienite - podkreśla gość audycji. 

Posłuchaj
08:23 CZWÓRKA NDT - sery 03.03.2023.mp3 Ranking najlepszych serów na świecie komentuje Kamil Wernicki, współautor książki "Ser. Dojrzewający przewodnik dla koneserów" (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Kamil Wernicki (współautor książki "Ser. Dojrzewający przewodnik dla koneserów") 

Data emisji: 03.03.2022

Godzina emisji: 8.30

kul

Czytaj także

Boskie uniesienia w kulinarnej opowieści Malki Kafki

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 13:00
Zwykło się mówić, że nie ocenia się książki po okładce, ale w tym przypadku ta formuła w ogóle się nie sprawdza. Okładka książki "God Food. Boska kuchnia Malki Kafki" robi wrażenie i sporo mówi o tym, co znajdziemy w środku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mała, czarna i bezcenna - kawa na wagę złota?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 13:50
Od początku lutego kawa Arabica na nowojorskiej giełdzie podrożała nawet o 30 proc. - Tendencja jednak szybko się odwróciła i w tej chwili sytuacja jest ustabilizowana - mówi Dorota Sierakowska, autorka książki "Świat surowców".
rozwiń zwiń