Jak smakuje "prawdziwy" ser i ile kosztuje najdroższy?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 10:40
- Ser jest drogowskazem w podróżach kulinarnych, pozwala odkryć nieznane miejsca i poznać ciekawych ludzi z różnych stron świata - opowiadają Carolina Pietyra i Kamil Wernicki, autorzy książki "Ser. Dojrzewający przewodnik dla koneserów".
W samej Europie jest ponad 400 rodzajów serów. Co roku pojawiają się nowe gatunki, a inne znikają.
W samej Europie jest ponad 400 rodzajów serów. Co roku pojawiają się nowe gatunki, a inne znikają.Foto: Yulia Grigoryeva / Shutterstock.com

Polska odkrywa nowe smaki

Książka to elementarz serów europejskich i przewodnik po ich historii wzbogacony ciekawymi anegdotami, a także wskazówkami, jak najlepiej zestawiać sery i wina. - W samej Europie jest ponad 400 rodzajów serów, ale to jest temat rozwojowy, bo co roku pojawiają się nowe gatunki, a inne znikają, głównie we Francji. Natomiast Hiszpanie i Polacy przodują w poszukiwaniu nowych smaków - mówią goście Czwórki i dodaję, że Polacy stają się coraz bardziej świadomymi konsumentami tego produktu. - Można to porównać z rewolucją kraftową w branży piwnej. W naszym kraju przybywa osób, które chcą robić sery. Ludzie porzucają wielkie miasta, przeprowadzają się na wieś, zaczynają hodować zwierzęta i mają wysokiej jakości składniki, z których można robić "prawdziwe" sery.

Jak smakuje "prawdziwy" ser?

Prawdziwe sery są robione z prawdziwego mleka i mają niewiele wspólnego z produktami, które są dostępne w marketach. - Ser jest sposobem konserwacji mleka. Do jego produkcji potrzebna jest podpuszczka, czyli enzym, który powoduje ścinanie się mleka. W ten sposób powstaje skrzep - czyli podstawa sera - wyjaśnia Kamil Wernicki. - Ser nie jest produktem wegetariańskim, bo podpuszczka jest składnikiem pochodzenia zwierzęcego. Ale są producenci którzy korzystają z syntetycznych zamienników albo - tak jak w czasach Mezopotamii - zakwaszają sery sokiem z cytryny - dodaje Carolina Pietyra.

Posłuchaj
19:21 CZWÓRKA Pierwsze slysze - sery 10.03.2022.mp3 Ser - dojrzewający przewodnik dla koneserów (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Ser na wagę złota

Degustacja serów ma własny savoir-vivre - sery na desce układa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara: zaczynając od lekkich, kończąc na tych ciężkich i bardziej wyrazistych. W tym momencie najdroższym serem na świecie jest ser wytwarzany w Serbii, który robi się z mleka oślego. Na jego cenę wpływa fakt, że samice osła dają bardzo mało mleka - ok. 300 gr. dziennie, a do wyprodukowania kilograma sera potrzebujemy 10 litrów. Kilogram serbskiego sera kosztuje ok. 4 tysięcy euro - mówi Wernicki. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Carolina Pietyra, Kamil Wernicki (autorzy książki "Ser. Dojrzewający przewodnik dla koneserów") 

Data emisji: 10.03.2021

Godzina emisji: 8.15

kul


Czytaj także

Psychologia w ekonomii - jak zmieniać nawyki?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 16:45
Podwyższenie stóp procentowych oznacza wyższe kredyty. Rosną też ceny w sklepach. Dla wielu z nas może to oznaczać, że trzeba będzie nieco zweryfikować swoje finanse i wydatki. Jednak jak się do tego zabrać? Tu mogą pomóc elementy ekonomii behawioralnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyroda na receptę. Jak ważny jest kontakt z naturą?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 12:20
Naukowe badania potwierdzają, że przebywanie na łonie natury ma na nas dobroczynny wpływ. W Kanadzie kąpiele leśne ostatnio są przepisywana na receptę. Dzięki nim pacjenci otrzymują darmowe bilety do parków narodowych, w których mogą do woli spędzać czas, ciesząc się kontaktem z przyrodą.
rozwiń zwiń