Perseidy - to to samo co "spadające gwiazdy"?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 16:02
W tym wydaniu wakacyjnej audycji "Astrosapiens" powiemy, czym są perseidy i jak je obserwować na nocnym niebie w ciągu nadchodzącego weekendu.
Czy popularne spadające gwiazdy, których wypatrzenie na niebie ma nam przynosić szczęście, to po prostu perseidy?
Czy popularne "spadające gwiazdy", których wypatrzenie na niebie ma nam przynosić szczęście, to po prostu perseidy?Foto: Shutterstock.com/Yuganov Konstantin

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską od 17 lipca do 24 sierpnia. Czy to właśnie perseidy widzimy, obserwując "spadające gwiazdy" na letnim niebie?

O tym w piątkowe popołudnie opowie w Czwórce ekspert z Pracowni Komet i Meteorów. W programie wyjaśnimy także m.in., czym różni się meteor od meteorytu. 

***

Na anducję "Astrosapiens" zapraszamy w piątek (11.08) po godz. 15.05. Program poprowadzi Mateusz Borkowicz.

kd/kulCzytaj także

Woda w kosmosie. Jest jej więcej niż na Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 16:20
- Mówi się, że nasza planeta składa się w większości z wody, ale tak naprawdę na Ziemi nie jest jej wcale aż tak dużo. Gdybyśmy ją całą zebrali, okazałoby się, że jest ona sucha i skalista - mówi Mateusz Borkowicz z Centrum Nauki Kopernik, który w "Stacji Nauka" o wodzie w kosmosie opowiada z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmos w pigułce. Kiedy znajdziemy drugą Ziemię?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 15:26
- Co chwilę dowiadujemy się o jakiejś planecie poza Układem Słonecznym. Jest ich już kilka tysięcy, jednak większość z nich to planety gazowe. Tam życia nie znajdziemy, ale warto zwrócić uwagę na ich księżyce - mówi w "Stacji Nauka" Mateusz Borkowicz, astronom z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Saturn. "Po uszach go poznacie"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 16:30
Początek lipca to najlepszy moment, żeby przyjrzeć się Saturnowi. - Żartownisie mówią o nim "władca pierścieni", a ci, którzy pierwsi widzieli go przez teleskop nazwali go... "planetą z uszami" albo "planetą w kapeluszu"- opowiada Mateusz Borkowicz. 
rozwiń zwiń