Saturn. "Po uszach go poznacie"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 16:30
Początek lipca to najlepszy moment, żeby przyjrzeć się Saturnowi. - Żartownisie mówią o nim "władca pierścieni", a ci, którzy pierwsi widzieli go przez teleskop nazwali go... "planetą z uszami" albo "planetą w kapeluszu"- opowiada Mateusz Borkowicz. 
Audio
  • Jak stworzyć własne obserwatorium astronomiczne i po czym poznać Saturna? (Astrosapiens/Czwórka)
Saturn
SaturnFoto: NASA images/Shutterstock.com

W wakacje warunki sprzyjają by rozwijać astronomiczną pasję. Na niebie sporo się dzieje, trzeba jednak wiedzieć, kiedy popatrzeć w górę. I przez co. - Pierwszy teleskop powinien być dobry, ale tani. I jest to możliwe. Wbrew temu, co się mówi, polecałbym teleskop zbudowany na zasadzie zwierciadła, aby już za pierwszym razem zobaczyć jakieś szczegóły na planetach - opowiada Przemysław Żołądek z "Delta Optical" i wyjaśnia - krok po kroku - jak zbudować obserwatorium astronomiczne u siebie w domu.

Czytaj także
kosmonautka astronautka 1200.jpg
Kobiety w kosmosie. "Latają w piżamach, parzą kawę"

W audycji Mateusz Borkowicz tłumaczy także, jak znaleźć Saturna na niebie oraz jak rozpocząć jego obserwacje. Opowiada o fazach Księżyca i wyjaśnia, czy faktycznie mają one na nas jakiś wpływ.

***

Tytuł audycji: "Astrosapiens"

Prowadzi: Mateusz Borkowicz

Gość: Przemysław Żołądek ("Delta Optical")

Data emisji: 7.07.2017

Godzina emisji: 15.14

kul/bch


Czytaj także

Woda w kosmosie. Jest jej więcej niż na Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 16:20
- Mówi się, że nasza planeta składa się w większości z wody, ale tak naprawdę na Ziemi nie jest jej wcale aż tak dużo. Gdybyśmy ją całą zebrali, okazałoby się, że jest ona sucha i skalista - mówi Mateusz Borkowicz z Centrum Nauki Kopernik, który w "Stacji Nauka" o wodzie w kosmosie opowiada z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmos w pigułce. Kiedy znajdziemy drugą Ziemię?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 15:26
- Co chwilę dowiadujemy się o jakiejś planecie poza Układem Słonecznym. Jest ich już kilka tysięcy, jednak większość z nich to planety gazowe. Tam życia nie znajdziemy, ale warto zwrócić uwagę na ich księżyce - mówi w "Stacji Nauka" Mateusz Borkowicz, astronom z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
rozwiń zwiń