Ota Pavel. Czeski pisarz musi zmyślać

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 10:00
- Wcześniej napisałem dwie biografie czeskich pisarzy, Vaclava Havla i Bohumila Hrabala, wtedy większość czasu spędziłem w bibliotece, nad książkami - mówi Aleksander Kaczorowski, autor biografii "Ota Pavel. Pod powierzchnią". - W przypadku Pavla było inaczej. Znacznie więcej czasu zajęła mi wędrówka śladami pisarza - dodaje. 
Audio
  • Aleksander Kaczorowski opowiada o Ota Pavle (Faktofonia/Czwórka)
Wszyscy Czesi wiedzą, kim był Ota Pavel. To syn czeskiego Żyda dotknięty traumą Holocaustu, powojenny ideowy komunista, najpracowitszy czeski dziennikarz sportowy, obsesyjny perfekcjonista, genialny pisarz dotknięty chorobą psychiczną
Wszyscy Czesi wiedzą, kim był Ota Pavel. To syn czeskiego Żyda dotknięty traumą Holocaustu, powojenny ideowy komunista, najpracowitszy czeski dziennikarz sportowy, obsesyjny perfekcjonista, genialny pisarz dotknięty chorobą psychiczną Foto: PAP/CTK

Aleksander Kaczorowski Ota Pavel był rasowym reporterem, nie miał talentu epickiego, nie potrafił wymyślać historii. Nie był powieściopisarzem, był mistrzem krótkich form. Szukał klucza literackiego, aby o prawdziwych historiach opowiedzieć jak najciekawiej

- Ota Pavel był reporterem, pozostawił po sobie bardzo szczupły pojemnościowo dorobek i w związku z tym, nie tak wiele czasu zajęło czytanie jego książek - wyjaśnia gość Dominiki Klimek. - Miałem okazję odwiedzić miejsca z nim związane, które opisywał w swoich książkach. Porozmawiać z ludźmi, którzy jeszcze go pamiętają. Spotkałem i te ryby, i te sarny - dodaje.

W rozmowie z Peterem, synem Oty Pavla, Aleksander Kaczorowski poznał klucz do czeskiego pisarstwa. Peter powiedział mu: "ojciec był czeskim pisarzem, więc jak miałby nie koloryzować i nie zmyślać".

Czytaj także
sendlerowa 1200.jpg
Anna Bikont i niedomknięta biografia Ireny Sendlerowej

Bohater książki Kaczorowskiego pisał o swojej rodzinie, ale i świecie sportu, usianym porażkami, obecnością wielkich przegranych. Ota Pavel nie pisał do szuflady, jego teksty były publikowane. Jakie znaczenie miał dla życia pisarza czas, w którym przyszło mu żyć? Jak wpłynęła na niego choroba psychiczna? Jak przeżył rok 1968 i wkroczenie wojsk radzieckich na teren Czechosłowacji? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Aleksander Kaczorowski (pisarz, dziennikarz, autor biografii "Ota Pavel. Pod powierzchnią")

Data emisji: 04.06.2018

Godzina emisji: 19.15

pj/ac

Czytaj także

Anna Bikont i niedomknięta biografia Ireny Sendlerowej

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 10:46
Ogłoszono laureatów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W kategorii reportaż literacki zwyciężyli m.in. Sacha Batthyany, Joanna Czeczott, Marcin Kącki, Marek Łuszczyna czy Olga Gitkiewicz. Nagrodzona została także Anna Bikont za książkę "Sendlerowa w ukryciu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blokowiska - codzienność w krajobrazie Europy

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 09:00
- W swoim pierwszym bloku mieszkałam około 20 lat. Ja tego nie wybierałam, zostałam tam przyniesiona prosto ze szpitala, wtedy wszyscy moi rówieśnicy mieszkali w blokach - mówi Beata Chomątowska, autorka książki "Betonia". - Później unikałam bloków z lat 70., z początkowej epoki Gierka, bo miały niski sufit. Chyba przetestowałam wszystkie formy mieszkalne tego typu - dodaje. 
rozwiń zwiń