X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ota Pavel. Czeski pisarz musi zmyślać

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 10:00
- Wcześniej napisałem dwie biografie czeskich pisarzy, Vaclava Havla i Bohumila Hrabala, wtedy większość czasu spędziłem w bibliotece, nad książkami - mówi Aleksander Kaczorowski, autor biografii "Ota Pavel. Pod powierzchnią". - W przypadku Pavla było inaczej. Znacznie więcej czasu zajęła mi wędrówka śladami pisarza - dodaje. 
Audio
  • Aleksander Kaczorowski opowiada o Ota Pavle (Faktofonia/Czwórka)
Wszyscy Czesi wiedzą, kim był Ota Pavel. To syn czeskiego Żyda dotknięty traumą Holocaustu, powojenny ideowy komunista, najpracowitszy czeski dziennikarz sportowy, obsesyjny perfekcjonista, genialny pisarz dotknięty chorobą psychiczną
Wszyscy Czesi wiedzą, kim był Ota Pavel. To syn czeskiego Żyda dotknięty traumą Holocaustu, powojenny ideowy komunista, najpracowitszy czeski dziennikarz sportowy, obsesyjny perfekcjonista, genialny pisarz dotknięty chorobą psychiczną Foto: PAP/CTK

Aleksander Kaczorowski Ota Pavel był rasowym reporterem, nie miał talentu epickiego, nie potrafił wymyślać historii. Nie był powieściopisarzem, był mistrzem krótkich form. Szukał klucza literackiego, aby o prawdziwych historiach opowiedzieć jak najciekawiej

- Ota Pavel był reporterem, pozostawił po sobie bardzo szczupły pojemnościowo dorobek i w związku z tym, nie tak wiele czasu zajęło czytanie jego książek - wyjaśnia gość Dominiki Klimek. - Miałem okazję odwiedzić miejsca z nim związane, które opisywał w swoich książkach. Porozmawiać z ludźmi, którzy jeszcze go pamiętają. Spotkałem i te ryby, i te sarny - dodaje.

W rozmowie z Peterem, synem Oty Pavla, Aleksander Kaczorowski poznał klucz do czeskiego pisarstwa. Peter powiedział mu: "ojciec był czeskim pisarzem, więc jak miałby nie koloryzować i nie zmyślać".

Czytaj także
sendlerowa 1200.jpg
Anna Bikont i niedomknięta biografia Ireny Sendlerowej

Bohater książki Kaczorowskiego pisał o swojej rodzinie, ale i świecie sportu, usianym porażkami, obecnością wielkich przegranych. Ota Pavel nie pisał do szuflady, jego teksty były publikowane. Jakie znaczenie miał dla życia pisarza czas, w którym przyszło mu żyć? Jak wpłynęła na niego choroba psychiczna? Jak przeżył rok 1968 i wkroczenie wojsk radzieckich na teren Czechosłowacji? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Aleksander Kaczorowski (pisarz, dziennikarz, autor biografii "Ota Pavel. Pod powierzchnią")

Data emisji: 04.06.2018

Godzina emisji: 19.15

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Bikont i niedomknięta biografia Ireny Sendlerowej

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 10:46
Ogłoszono laureatów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W kategorii reportaż literacki zwyciężyli m.in. Sacha Batthyany, Joanna Czeczott, Marcin Kącki, Marek Łuszczyna czy Olga Gitkiewicz. Nagrodzona została także Anna Bikont za książkę "Sendlerowa w ukryciu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blokowiska - codzienność w krajobrazie Europy

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 09:00
- W swoim pierwszym bloku mieszkałam około 20 lat. Ja tego nie wybierałam, zostałam tam przyniesiona prosto ze szpitala, wtedy wszyscy moi rówieśnicy mieszkali w blokach - mówi Beata Chomątowska, autorka książki "Betonia". - Później unikałam bloków z lat 70., z początkowej epoki Gierka, bo miały niski sufit. Chyba przetestowałam wszystkie formy mieszkalne tego typu - dodaje. 
rozwiń zwiń