Historia mapy. Nieistniejące krainy i współrzędne rajskich ogrodów

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 12:11
Dziś papierowe mapy odchodzą powoli do lamusa, a do nawigacji używamy zaawansowanych systemów GPS. Często zapominamy, że posiadamy je dzięki kartografom, którzy wiele lat wcześciej, skrupulatnie opisywali Ziemię za pomocą rysunku.
Audio
  • Historia kartografii. "Nawet Google robi błędy” (Faktofonia/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: MichaelGaida/Pixabay

Okładka książki "Teatr świata. Mapy, które tworzą historię"  Thomasa Reinertsena Berga Okładka książki "Teatr świata. Mapy, które tworzą historię" Thomasa Reinertsena Berga

 - Mówi się, że już niektóre rysunki naścienne, tworzone w jaskiniach przez naszych przodków były mapami gwiazd. Chodzi o "trójkąt letni", czyli pierwsze gwiazdy pojawiające się na północnej półkuli po długim i słonecznym lecie - tłumaczył autor książki "Teatr świata. Mapy, które tworzą historię" Thomas Reinertsen Berg.

Ale czy trzy punkty ilustrujące gwiazdy mogą być mapą? Mówimy o czasach sprzed powstania pisma, więc nie możemy stwierdzić, co tworzący je autorzy mieli na myśli - mówił gość Czwórki.

Jak wyjaśniał w Czwórce - najczęściej tworzono je z powodów praktycznych. Do czego służyły mieszkańcom Mezopotamii? W jaki sposób pomagały określić wysokość majątku właścicieli ziemskich? Jak wykorzystywano mapy w średniowieczu? Które mapy wskazywały drogę do Edenu? Kiedy zaczęły służyć do nawigacji? Jak precyzyjne są mapy satelitarne? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Thomas Reinertsen Berg (dziennikarz, pisarz, autor książek, m.in. "Teatru świata. Mapy, które tworzą historię".

Nepal.jpg
Iwona Szelezińska: chciałam opisać Nepal takim, jaki jest

Data emisji: 28.10.2018

Godzina emisji: 16.15

ac/pj

Czytaj także

Thomas Orchowski: w Turcji wszystko jest "bardziej"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 10:00
- Turcja jest o tyle fascynująca, że tam wszystkie podziały w społeczeństwie są bardziej widoczne. Walka o władzę polityczną jest bardziej zaciekła - mówi Thomas Orchowski, reporter. - To mi się najbardziej spodobało, ta wyrazistość, melancholia z tym pomieszana, wiele bardzo różnych wątków - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Iwona Szelezińska: chciałam opisać Nepal takim, jaki jest

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 14:05
Autorka od ponad 10 lat związana z Azją, gdzie pracuje m.in. jako pilot wycieczek. Właśnie ukazał się jej książkowy debiut pt. "Kopnij piłkę ponad chmury. Reportaże z Nepalu". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chrobot". Tomasz Michniewicz na tropie zwykłych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 14:00
- Z kolejnymi latami podróżowania po świecie sama odmienność przestaje być aż tak ekscytująca. Zaczyna się szukanie ciekawych historii, interesujących bohaterów albo wyzwań. Korzystam z wszystkich możliwości i od tego uzależniam sposób pakowania się - opowiada Tomasz Michniewicz, dziennikarz, reportażysta, podróżnik  
rozwiń zwiń