X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historia mapy. Nieistniejące krainy i współrzędne rajskich ogrodów

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 12:11
Dziś papierowe mapy odchodzą powoli do lamusa, a do nawigacji używamy zaawansowanych systemów GPS. Często zapominamy, że posiadamy je dzięki kartografom, którzy wiele lat wcześciej, skrupulatnie opisywali Ziemię za pomocą rysunku.
Audio
  • Historia kartografii. "Nawet Google robi błędy” (Faktofonia/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: MichaelGaida/Pixabay

Okładka książki "Teatr świata. Mapy, które tworzą historię"  Thomasa Reinertsena Berga Okładka książki "Teatr świata. Mapy, które tworzą historię" Thomasa Reinertsena Berga

 - Mówi się, że już niektóre rysunki naścienne, tworzone w jaskiniach przez naszych przodków były mapami gwiazd. Chodzi o "trójkąt letni", czyli pierwsze gwiazdy pojawiające się na północnej półkuli po długim i słonecznym lecie - tłumaczył autor książki "Teatr świata. Mapy, które tworzą historię" Thomas Reinertsen Berg.

Ale czy trzy punkty ilustrujące gwiazdy mogą być mapą? Mówimy o czasach sprzed powstania pisma, więc nie możemy stwierdzić, co tworzący je autorzy mieli na myśli - mówił gość Czwórki.

Jak wyjaśniał w Czwórce - najczęściej tworzono je z powodów praktycznych. Do czego służyły mieszkańcom Mezopotamii? W jaki sposób pomagały określić wysokość majątku właścicieli ziemskich? Jak wykorzystywano mapy w średniowieczu? Które mapy wskazywały drogę do Edenu? Kiedy zaczęły służyć do nawigacji? Jak precyzyjne są mapy satelitarne? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Thomas Reinertsen Berg (dziennikarz, pisarz, autor książek, m.in. "Teatru świata. Mapy, które tworzą historię".

Nepal.jpg
Iwona Szelezińska: chciałam opisać Nepal takim, jaki jest

Data emisji: 28.10.2018

Godzina emisji: 16.15

ac/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Thomas Orchowski: w Turcji wszystko jest "bardziej"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 10:00
- Turcja jest o tyle fascynująca, że tam wszystkie podziały w społeczeństwie są bardziej widoczne. Walka o władzę polityczną jest bardziej zaciekła - mówi Thomas Orchowski, reporter. - To mi się najbardziej spodobało, ta wyrazistość, melancholia z tym pomieszana, wiele bardzo różnych wątków - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Iwona Szelezińska: chciałam opisać Nepal takim, jaki jest

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 14:05
Autorka od ponad 10 lat związana z Azją, gdzie pracuje m.in. jako pilot wycieczek. Właśnie ukazał się jej książkowy debiut pt. "Kopnij piłkę ponad chmury. Reportaże z Nepalu". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chrobot". Tomasz Michniewicz na tropie zwykłych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 14:00
- Z kolejnymi latami podróżowania po świecie sama odmienność przestaje być aż tak ekscytująca. Zaczyna się szukanie ciekawych historii, interesujących bohaterów albo wyzwań. Korzystam z wszystkich możliwości i od tego uzależniam sposób pakowania się - opowiada Tomasz Michniewicz, dziennikarz, reportażysta, podróżnik  
rozwiń zwiń